NIИ’dan köprüden önce son çıkış

tumblr_mskizvv9jW1s726nxo2_1280

Trent Reznor: modern zamanların en büyük sanat adamlarından biri. 1988 yılında kurduğu Nine Inch Nails’ı 2009 yılında ‘şimdilik misyonunu tamamlamıştır’ açıklamasıyla dağıtan Reznor geride bıraktığımız 4 yıla 2 tane David Fincher filmi soundtrack’i, bir Oscar ödülü ve hayat arkadaşı Mariqueen Maandig’le kurduğu How To Destroy Angels projesini sıkıştırdı.

tumblr_mqk1o1F0bW1s726nxo1_1280

28 Mayıs’ta Twitter hesabından NIИ’ın geri döndüğünün müjdesini veren Trent Reznor, grubun fanlarını sevince boğdu. Yeni albümün isminin Hesitation Marks (intihara teşebbüs sonrası vücutta kalan izleri için kullanılan bir tabir) olacağını açıklayan Reznor, grubun yaz boyunca festivallerde çalacağını ve 1 Ekim itibariyle de yeni albüm turnesi (Tension Tour) çıkacağını sözlerine ekledi. Eric Avery (Jane’s Addiction), Adrian Belew (King Crimson), Josh Eustis (Telefon Tel Aviv) ve bir önceki kadronun elemanları Ilan Rubin ile Alessandro Cortini’den oluşan yeni NIИ albümünden ilk single Came Back Haunted6 Haziran’da yayınlandı. Parçaya David Lynch tarafından bir de video çekildi. Yeni NIИ sound’unu minimal ve aşırı olarak tanımlayan Reznor, albümün müzikal anlamda da efsanevi albüm Downward Spiral’ın bir nevi sequel’ı olacağını söyledi.

41c49051

Ve… Hesitation Marks 30 Ağustos tarihiyle piyasaya sürüldü. Sound olarak şu ana kadar en mainstream’e yakın seyreden NIИ albümü olan Hesitation Marks, aynı zamanda Trent Reznor’un en farklı ve belki de en kişisel işi olma özelliğini taşıyor. Klasik industrial materyallerinin minimal electro, progressive gitarlar ve hatta post-punk öğeleriyle harmanlandığı albüm, Reznor’un 25 yıllık müzikal kariyerine retrospektif bir bakış özelliğini taşıyor. Sound ve liriksel anlamda Downward Spiral ve The Fragile arasındaki boşluğa oturtabileceğimiz Hesitation Marks, eleştirmenlerden de genel olarak iyi eleştiriler aldı. “Trent ne yapsa affetmem yerim!” şeklinde subjektif bakış açısına sahip benim gibi fanlar tarafından da tabii ki de havada kapıldı.  Copy of A, All Time Low, Disappointed ve While I’m Still Here‘a özellikle dikkat.

YouTube Preview Image