Netflix’den yeni dizi: Hemlock Grove

netflix-hemlock-grove

House of Cards’ın ilk sezonun bütün bölümlerini bir gecede yayınlayan Netflix serüvenine Hemlock Grove’la devam ediyor. 19 Nisan’da yine aynı şekilde tüm bölümleri (13 bölüm) izleyiciyle buluşturulan dizi Mart 2012’de yayınlanan doğaüstü – gerilim türündeki aynı isimli romandan diziye uyarlanmış. Yapımcılığını Eli Roth’un yaptığı dizinin senaryosu romanın yazarı Brian McGreevy ve Lee Shipman’in kaleminden çıkma. Yayınlandığı hafta sonu House of Cards’dan daha fazla izlenme oranına ulaşan dizi için önce biraz önyargılıydım ama izledikçe içine düşmekten kendimi alamadım.

hemlock-grove-100034605-orig

İlk bakışta kasabaya yıllar sonra dönen gizemli teenage, doğaüstü güçleri olan birisine yöneltilen ‘what are you?’ sorusu ve vahşice öldürülen pon pon kız üçlemesiyle insana rahatlıkla ‘klişeler yumağımı izleyeceğim?’ sorusunu sordurtan Hemlock Grove birinci bölümü atlatabilende hemen ikinci bölümü izleme isteği uyandırıyor. Afişinden de anlaşılacağı üzere içinde kurt adam hikayesi olan dizi için yıllardır alışılagelmiş doğaüstü ergen dizilerinden bir çırpıda sıyrıldığını söyleyebilirim. True Blood ile The Vampire Diaries arasındaki farkı bulabiliyorsanız Teen Wolf ile Hemlock Grove arasındaki farkı görmemeniz imkansız diyor ve ne demek istediğimi özetlediğimi umuyorum.

SUBJPHEMLOCK-articleLarge

Dizi hikayesine annesiyle beraber kuzeninin karavanına yerleşmek için Hemlock Grove’a taşınan Çingene genç Peter Rumancek’le başlıyor. Civarda efsaneleşmiş bir aile geçmişine sahip olan gencin kurt adam olduğu varsayılıyor. Bir tarafta da bölgenin en güçlü ve en gizemli ailesi Godfrey’ler ve onların biricik oğlu Roman var. Bir birinden oldukça farklı bu iki genci üzerlerine kalması muhtemel cinayet bir araya getirecek ve geçmişin sırlarıyla hali hazırda süren gizemli olaylar heyecanı şimdilik körükleyecek gibi duruyor.

Dizinin genel atmosferinden bahsedecek olursak günümüzde geçen dizi müzikleriyle ve mekan seçimleriyle her an bizi başka bir döneme taşıyabiliyor. Özellikle Godfrey’lerin malikanesinde Mutfak Mad Men diye bağırırken, yemek salonu Downton Abbey’i çağrıştırıyor. Ben bir ara Sin City’nin gotik havasını bile soluduğumu söyleyebilirim.

3-hemlock-grove

Daha önce söylediğim gibi romandan uyarlanmış olan dizinin ilk sezonuna gösterilen ilgiye göre kitap üçleme haline getirilip gelecek sezonlar garanti altına alınacak. Henüz netleşmiş  bir 2. Sezon onayı yok sanırım. Ama onay gelse de önce romanın tamamlanması gerekecek. Sözü bitirmeden dizinin oyuncu kadrosundan bahsedeyim. Başroller genç ve yılların deneyimli oyuncuları arasında pay edilmiş dersem en doğrusu olur. Peter Rumancek karakteri Kanadalı aktör Landon Liboiron tarafından canlandırılırken Roman Godfrey karakteri Skarsgard ailesinden çıkan son yetenek Bill Skarsgard tarafından canlandırılıyor ve böylece tüm Skarsgard’ların yakışıklılığı tescillenmiş oluyor. Famke Janssen ve Dougray Scott ise yasak aşk yaşayan iki eski sevgiliyi canlandırıyorlar.

7.3 imdb puanına sahip dizi bir şansı hak ediyor. Tavsiyemdir. İyi seyirler!

Hemlock Grove Fragman:

YouTube Preview Image