Nerede o eski yabancı diziler??

Yıl 2012. Teknoloji ilerledikçe ilerliyor. Yeşil ekran teknolojisi çıktı ve mertlik bozuldu bir yerde. Sinema ekranında kırmızı dinozor gibi bir yaratığa binip uçan 4 metrelik mavi bir adamı bile hayranlıkla seyredebildik kısa bir süre önce. Ya da bildiğimiz ve sevdiğimiz 4-5 süper kahramanı aynı karelerde görme şansına eriştik.

Görsel efektler aldı başını gidiyor ve sanırım her bir yenilikle beğeni çıtamızı bir kademe daha yukarı çekiyor. Bu yüzdendir ki birkaç klasik hariç (Örneğin; Star Wars, Yüzüklerin Efendisi, Matrix v.b), bol görsel efektli bir filmi aradan 6 ay geçtikten sonra izlediğinizde ilk seferki hisleri veremiyor bir türlü. Çünkü 3 gün öncesinde çok daha iyi bir şey izlemiş ve aradan geçen 6 ayda o filmi beğenme ve efektlerine şaşırma noktasını çoktan aşmış olabiliyorsunuz. Dünya bunlara kasadursun, öte yandan bit pazarına nur yağarcasına ben eski dizileri ve filmleri anıyorum. Nedense bana hep daha samimi,daha doğal ve orijinal geliyorlar. Zaten genel anlamda nerdeyse her şeyde bir “80’lere dönüş” yaşamamız biraz da bu yüzden.

Benim çocukluğum ve gençliğim unutulmaz dizilerle geçti. Kanal daha az olunca, internet olmayınca fazla seçici olamıyorduk ama o koşullarda bile seçmekte zorlandığımız kalitede işler vardı. Aklıma geldi, şu an bu yazıyı okuyanların da rahatlıkla hatırlayabileceği ve “Aaaa doğru ya böyle bir dizi vardı bir ara ne izledik bunları” dedirtebilecek birkaç efsane diziyi hep birlikte şöyle bir anmak istedim. Haydi hep beraber hafızaları yoklayalım bakalım bizi şaşırtacak mı.

 

Güzel ve Çirkin (Beauty And The Beast):

İlk Terminator filmerinden Sarah Connor rolüyle tanıdığımız Linda Hamilton ve bugün halen bilim kurgu ve çizgi roman uyarlamalarında sıkça gördüğümüz Ron Perlman –ki kendisini efsane Hellboy rolüyle hatırlarsınız- bu dizide buluşmuşlardı. Dizi yayınlandığı zamanlarda Aslan Adam Vincent diye adlandırırdık. New York’un altında dehlizinde yaşayan Vincent ve onun ölümsüz aşkı Catherine’in hikayesi. Vincent’ın yaşadığı yere inen uzun ve dik merdivenli uçurum hala dün gibi gözümün önündedir. Müziği dinlerken bile halen o ilk günkü hissi veriyor bana.

YouTube Preview Image

 

Kara Şimşek (Knight Rider):

Dönemin jönü David Hasselhoff ve onun akıllı ve muhteşem cool arabası 1982 model Pontiac Trans-Am ya da hepimizin bildiği ismiyle KITT. Önünde soldan sağa yanıp duran kırmızı şerit ışıkları halen Türkiye sokaklarında birkaç arabada görmek mümkündür sanırsam. Her bölümde arabasıyla maceradan maceraya koşan Michael Knight bir dönem hepimizin idolü değil miydi? Yenisi çekildi ama tabii ki de başarılı olamadı çünkü orijinalinin gölgesinden kurtulması imkansızdı. Bu arada K.I.T.T’in açılımı “Knight Industries Two Thousand” oluyor, beynimdeki gereksiz bilgiler klasörüne atıldı bile bu bilgi.

YouTube Preview Image

 

Evli Ve Çocuklu (Married With Children):

Çoğumuzun ezbere bildiği bu dizi, ismi söylendiği anda aklımızda saniyeler içinde Al Bundy adının çınlamasına sebepoluyor. Erkek ırkının en rezil üyesi olan Al Bundy’i, sürekli sigara içerek topuklu terlikleriyle evde dolanıp duran karısı Peg’i, hiçbir işe yaramayan oğulları Bud ve kızları Kelly’i tam 11 sezon boyunca süren bu efsane dizide izleme şansı yakaladığım için mutluyum. Ha kendisinden çok işe yarar şeyler öğrenmedik belki ama Ed O’Neil artık bizim gözümüzde her zaman Al Bundy olarak kalmaya mahkumdur. Bu arada dizinin introsundaki parçayı da Frank Sinatra seslendirir, yine gereksiz bilgiler klasörü dolsun ağzına kadar.

YouTube Preview Image

 

Mac Gyver (Yazıldığı gibi okunur):

Fazla söze gerek yok. İki raptiyeden makineli tüfek, naneli sakızdan ev yapımı bomba hazırlayabilen başka kimi tanıyorsunuz? Her bölümde kendini olur olmaz durumların içine başarıyla sokabilen ve sonrasında etrafındaki çer çöple kendin pişir kendin ye modeli kurtulmayı başarabilen Mac Gyver, “Acaba bu sefer ne yapacak” dedirterek yıllarca kendini seyrettirmeyi başardı. Bugün ev içinde ufak tefek tamiratlara imza atabiliyorsam bunda önce babamın sonra da Mac Gyver’ın payı büyüktür. Çok yaşa sen eski dost Richard Dean Anderson.

YouTube Preview Image

 

Muhteşem İkili (Perfect Strangers):

Chicago’da sakin bir yaşam süren Larry Appleton bir gün Mypos adasından gelen ve hiç tanımadığı kuzeniyle yaşamaya başlar. Peki bu kuzenin adını hatırlayan? Tabii ki de Balki Bartakumus. Sürekli değişik model yelekler giyen, Larry’i zor durumlarda bırakan ve hayata bambaşka bakan bir adam. Kuzen Larry ve Balki’nin mutluluk dansını yapmayanımız var mıdır ki? Ben daha geçen gün bir arkadaşımla yeniden yaptım bu dansı ortalık yerde çok nostaljik oldu. Kesinlikle size de tavsiye ederim çok iyi geliyor bünyeye.

YouTube Preview Image

 

Biz böyle basit ama anlamlı şeylerle büyüdüğümüz için çoğu şeyin anlamını ve değerini daha iyi biliyoruz sanırım. Ne diyeyim şanslıymışız biraz.

Yazarın Notu : Bu listeye eklenecek tabii ki de çok dizi var. Siz de hatırladıklarınızı yorum kısmına yazın beraber hatırlayalım.

Yazarın Notu 2 : Yine hatırlayabildiğim kadarıyla bu listenin yerli dizi versiyonu da çok yakında huzurlarınızda olacak. Israrla bekleyiniz (isterseniz tabi).

 

 

 

Comments
 1. Gizem

  sen guzel bir giris yapmissin, yazdiklarin disinda tabiki de the cosby showww!:)) sonra charles in charge, roseanne, alf:), small wonder.. baska..dear john var ama sahsen favorilerim cosby show ve perfect strangers:)) hey gidi gunler:))

  • Enis Hazan

   Herkesin kendi fravorileri var tabi ki o dönem dizilerinde, bunlar benim ilk 5 😉

 2. ebru şenkartal

  karaşimşek, cosby ailesi ve alf unutulmazlarım^^ ;)) ellerine sağlık..

  • Enis Hazan

   Çok teşekkür ederim Ebrucum beğenmene sevindim :)

 3. Emine Saraçoğlu

  MacGyver’ı yukarıda görmek harika oldu. O hala en sevdiğim dizidir.

  • Enis Hazan

   Kesinlikle,ondan çok şey öğrendik hepimiz :)

 4. Mustafa Gündoğdu

  full house ve evimiz hollywood’ta vardı sonra. bir de bilmem hatırlayan olur mu, magnum diye bi dizi oynardı star’da. on numeroydu hepsi..

  • Enis Hazan

   Full house oğluumm :) Jessie dayı ve ikizleri yaaa

 5. Mustafa Gündoğdu

  yalan rüzgarı ve a takımı’nı es geçersem çarpılırım bir de la :/

  • Ebru Şenkartal

   :)) yalan rüzgarına girersek cesur ve güzel, hayat ağacı dizilerinin hatırı kalır ;P

 6. İbrahim Sali

  Ben 90 nesli oldugum icin bunlari pek bilmemde Turk harikalari 7 Numara ve Bizimkiler gonlumdr taht kurmuslardir.

  • Enis Hazan

   Youtube’dan takip et bunları bence İbrahim kesin seversin 😉 bak yorumlarda yazılanlar da gayet efsanedir

 7. Orhan Meriç

  Ufak bir anektod vereyim: Married with Children’ın Peg’i şimdilerde epey ses getiren motorcu dizisi Sons of Anarchy’de ailenin hanımağası tadında sert bir rolde!

  • Enis Hazan

   Çok doğru söyledin Orhan baba ben de görünce bi şaşırdım, ama şunu da ekleyeyim pek de yaşlanmamış ablamız

 8. serhan Başbahçıvan

  Enis kardeş senin yazdığın dizilere doğal olarak birkaç eklemede olmuş.Benim aklıma buraya yazılmayan bir kaç dizi daha geldi.Bizim sonuna yetiştiğimiz Bonanza vardır,70lerin başı 60’ların sonunda doğanlar daha iyi hatırlar.Bizim zamanımızın efsane dizileri,Tatlı Sert,Aşk gemisi,Küçük ev,Charlie’nin melekleri,San Fransisco sokakları,Zamanda yolculuk ve Atlantisten gelen adam gibi dizilerdir.Mavi Ay,Sahil güvenlik gibi dizileri saymıyorum bile.Çünkü Sahil güvenlikte Kara Şimşekten sonra David Hasselhof oynuyordu.Atlantisten gelen adamda ise Dallas’ta ki Boby(Patrick Dufy) başroldeydi.Eminim daha da unuttuklarımız vardır.

 9. Enis Hazan

  Bak şimdi Atlantisten gelen adam dedin ben onu tamamen unutmuştum Serhancım :) Mavi Ay ve San Francisco sokakları da ayrıca favorilerimdendi onları da yazdığın iyi oldu :) eh artık bu yazının 2.bölümünü de yazarız madem öyle

 10. Rina

  Airwolf ve the A-team’i de eklemek zorundayim:)
  guzel olmus.

  • Enis Hazan

   Airwolf’u hatırlayan bir avuç insanız sanırım Rinacım :)

 11. selim

  jefferson ailesi, görevimiz tehlike, görünmez adam,flash,full house,voltran,lazerion, judy ve uzun bacaklı adam,. ortaya karışık yaptım :)