Nedir bu Lomography?

Ne yalan söyleyeyim, fazla fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi seven biri değilim. Fotoğraf makinem yok. İhtiyacım olduğu zaman cep telefonumla işimi halletmeyi tercih ediyorum. Fakat Lomography’nin fena hastasıyım. Türkiye’deki ilk mağazasını nisan başında İstanbul Beyoğlu’nda açan Lomography’i ziyaret etmediyseniz mutlaka edin. Hatta analog fotoğraf makinelerini seviyorsunuz, mutlaka bir tane de alın.

Peki, nedir bu Lomography? Şöyle anlatmaya çalışayım: Lomography, deneysel ve yaratıcı fotoğrafçılığa odaklı, global olarak aktif bir organizasyon. Dünya çapında bir milyonu aşkın üyesiyle, Lomography konsepti, interaktif, canlı ve çılgın bir yaşam tarzını kapsıyor.

1991’de Prag’da bir Rus fotoğraf makinesi bulan bir grup genç arasında yayılan bir süreç aslında Lomography. Günümüzde ise, en çok satılan Analog marka… Orijinal LC-A’nın yanı sıra, 1960’larda popüler olan makinelerin yenilenen halleri, ya da SuperSampler gibi tamamen Lomography’nin tasarladığı ürünlerde var.

Lomography için fotoğraf makinelerinin Swatch’u diyebiliriz. Rengarenk ve son derece hoş tasarımlı analog makineler, geride kalan 20 yıl içerisinde tüm dünyada son derece popüler oldu. Sadece geçtiğimiz yıl 500 binin üzerinde makine satışı gerçekleştirdi. Londra’dan Şanghay’a, New York’tan Paris’e kadar birçok ülkede ve şehirde olan Lomography, Türkiye pazarına yüzde 100 Avusturya sermayesi ile girdi. Dünya çapında 36 Lomography Gallery Store ve 8 Lomography Embassy Store var.

Lomography hareketi daha dijital fotoğraf makineleri ve akıllı telefonlar yokken başladı. Günümüzde de dijital fotoğrafçılığa karşı, kullanıcılara farklı bir dünya, bir bakış açısı ve analog fotoğrafçılığın ilginç yönlerini sunmayı hedefliyor. Günümüz dünyasında dijital teknolojiden biraz uzaklaşmak, kontrolü tekrar eline almak, beklenmedik sürprizlerle karşılaşmak ve hayatın yaratıcı anlarını yakalamak isteyenler, analog fotoğrafçılığın yaratıcılığına kendini tekrar bırakıyor.
Lomography’de ürün fiyatları 89 TL ile 1199 TL arasında değişiyor.

Lomography’nin 10 altın kuralı

1.     Gittiğin her yere fotoğraf makineni de götür
2.     Onu her zaman kullan – gece ve gündüz
3.     Lomography hayatına karışmaz, onun bir parçası olur
4.     Kalçadan çekmeyi dene
5.     Lomografik tutkunun hedeflerine olabildiğince yaklaş
6.     Düşünme (William Firebrace)
7.     Hızlı ol
8.     Ne çektiğini önceden bilmen gerekmiyor
9.     Sonrasında da
10.    Kuralları takma 

Comments
  1. eray

    Lomography hakkında daha fazlası için : http://www.lomography.com.tr