Ne uzun ne kısa en havalısı BOB!

Bir insanla karşı karşıya geldiğinizde ilk olarak ne dikkatinizi çekiyor? Cevapları duyar gibiyim tabii ki herkesten aynı cevabı beklemiyorum ama! Kendimden yola çıkarsam tanıdığım ya da tanımadığım biri ile karşılaştığımda ilk olarak saçına dikkat ederim! Gözlerinizi aşağılara kadar süzmenize bile gerek yok bir insanın saç tipi modeli az çok hatta bana göre çok o insanın tarzıyla ilgili doğru ipuçlarını size veriyor.

Geçmişten günümüze modayla bağlantılı olarak elbette saç modası da birçok değişime uğradı. Aslan yelelerinden, pixie kesim saçlara, düz uzun modellerden asimetrik kesimlere kadar kadınlar farklı farklı modellerde saçlarını savurarak boy gösterdiler sokaklarda.

Saç mevzuu bana göre giyim kuşamdan daha dikkat edinilesi bir durum zira kıyafeti değiştirmek kolay ama saç da durum pek bu kadar kolay olmayabiliyor. Kısacası saç insanı vezir de edebilir rezil de! Bu nedenle önce kendinizi ve tarzınızı daha sonra da yüz ve kafa hatlarınızı iyi tanımak seçiminizi ona göre yapmak durumundasınız. Bu noktada akıllara şu soru geliyor peki uzun saç mı yoksa kısa saç mı? Kadınların birçoğu hatta neredeyse geneli kısa saçtan korkar. Bana kalırsa da kadında kısa saç cesaret işidir! Ya yakışmazsa ne yaparım korkusu çoğu kadın için yetiyor da artıyor bile! İşte tam da bu durum için taa geçmişten beridir hayat kurtaran bir çözüm var; BOB stili kesim!

Neymiş bu BOB denen saç modeli?
Bob stili aslında bizim yıllardır halk dilinde “küt kesim” diye bildiğimiz saç modelidir. Yani ne çok kısa ne de çok uzun. Geleneksel bob stili çene hizasında, kaküllü ve küt çizgilerle kesilir. Gerçi artık günümüzde birçok seçeneği var; omuz hizasında, burun hizasında, ortadan veya yandan ayrılmış şekilde olabilir. Bob saç kesimleri her saç tipine (ince-kalın telli)uygundur ve her saç renginde güzel görünür.

BOB stili hemen hemen herkes için idealdir
Bob stilinin saç yapısıyla çok alakası yoktur. Bob stili ince saçlara bile çarpıcı bir şekil verebilir. Bob stili, saç kesimleri arasında bir klasiktir. İnsanlar bob stilini sever çünkü stil kısadır ama değişkendir. Bugünlerde bob saç stilinin birçok değişik modelini görmek de mümkün ayrıca.

BOB stilini nasıl uygulayacağız?
Orjinal Bob stilinde saç belirgin şekilde çene hizasına kadar gelir. Şeklini vermek ve bunu korumak oldukça kolay olduğu için bob stili, dünyadaki en popüler saç stillerinden biridir. Yıllar geçtikçe saç uzunlukları kulak memesinden omuz hizasına kadar değişiklik gösterdi. Yani bu da demek oluyor ki bu stili yüzünüzün oranına kolayca uydurabilirsiniz.

Yüzünüz uzunsa bob stilini olabildiğince kısa tutmanız gerekiyor böylelikle tüm dikkat yüzünüzde toplanacaktır. Aslında püf noktası şu; yüzünüz ne kadar yuvarlaksa, bob stilinizin o kadar uzun olması gerekiyor.

Bob stili ve dünya yıldızları
Bob stili diyince akla ilk gelen ünlülerden biri eski Spice Girls grubunun üyelerinden Victoria Beckham’dır günümüzde ise Bob stilinin en başarılı örneklerine Rihanna’nın saç kesimlerinde rastlamak mümkün.

Kısacası ister ünlü olun ister ünsüz saçınızda değişiklik yapmak istiyor ama buna cesaretiniz yoksa çok çeşitli modellerdeki Bob stillerinden biri illa ki size de uyacaktır, çekinmeyin haydi hanımlar kuaföre!