NatGeo sunar: Dünyanın Sonu Maratonu

Bildiğiniz gibi yaklaşık son 2-3 aydır herkesin dilinde olduğu üzere Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 günü dünyanın sonu geliyor. Acaba Mayalar neden bu tarihi öngördü? Dünyamız gerçekten yok olmak üzere mi? Dünya yok olmak üzere olsaydı neler yapardık? Bunlar ve benzeri birçok sorunun yanıtını öğrenmek için 21.12.2012 günü tüm gün boyunca Nat Geo’da olacakmışız zira benzersiz bir kıyamet belgeselleri maratonu var. O zaman ne yapıyoruz ? Güzide beldemiz Şirince’ye gidemeyenlerdenseniz çayınızı kahvenizi, mısırınızı ya da o son saatlerde canınız ne istiyorsa onu alıp televizyonun karşısına kuruluyorsunuz ve kıyametin kopmasını bekliyorsunuz! Ha maratonu izlerken ocaktaki akşam yemeğinizi ya da ütülediğiniz gömleğin kolunu yakıp evde küçük bir kıyamete yol açar mısınız onu bilemem! 

İnsanlığın Son Günleri
21 Aralık Cuma 19:00 & 20:00
İnsanoğlunun varlığı gerçekten tehdit altında mı? En olası ilk 10 kıyamet senaryosunun ele alındığı bu yapımda, insan ırkını yok edebilecek felaketler bilimsel olarak inceleniyor. Üstelik yalnızca, iklim değişikliği, nükleer savaş ve meteor çarpması gibi bilindik tehlikeler ele alınmıyor. Çok daha az bilinen ancak çok daha fazla tehlike arz eden riskler de mevcut. İlk bölümde, doğanın öfkeli gücünün ne denli tehlikeli olabileceğini göreceğiz. İkinci bölümde ise, insanların kendi ırkı için oluşturduğu tehlikeleri inceleyeceğiz. Dinozor, mamut ve Neanderthal gibi evrim sürecinin “yıldızları” bile altın çağlarını yaşadıktan sonra sonsuza dek yok oldu. Eğer yeryüzünde yaşamış canlı türlerinin %99,9’u artık yaşamıyorsa, insanlar da tehlike altında olabilir mi? Bazı bilim insanları, insanların kolonileşme ile yok oluşa karşı kendini savunabileceğini düşünürken diğerleri ise gelecek yüzyılın ölüm kalım açısından belirleyici olacağını ön görüyor.

Kıyamet Alametleri
21 Aralık Cuma 21:00
2011 yılı rahatsız edici bir şekilde başladı. Yeni yıl arifesinde Beebe Arkansas’ta binlerce siyah kuş bir gecede öldü. Yakın bölgelerde ise yine kuş ve balık ölümleri gözlemlendi. Beklenmedik hayvan ölümleri bir anda tüm dünyayı etkilemiş gibi görünüyordu. Peki, tüm bu ölümler birbiriyle bağlantılı olabilir mi? Siyah kuşların ölümünün araştırılmasıyla başlayan hikâye, insanların doğadaki tesadüfleri nasıl farklı algılayabileceğini de ortaya çıkarıyor.

Maya Kıyameti
21 Aralık Cuma 22:00
Paul Murton,  interneti kasıp kavuran ve yüzlerce web sitesinde hakkında birbirinden farklı korkutucu tahminlerin yer aldığı  “2012” fenomenini incelemek üzere Güney Amerika’ya seyahat ediyor. Murton, dünyanın sonunun geleceğine inanan ve o an geldiğinde hayatta kalabilmek için hazırlık yapan insanları da inceleyecek.
Ancak tüm bunların altında yatan gerçekleri öğrenmek için öncelikle, Güney Amerika’da yer alan Maya şehri El Mirador harabelerine giderek, Mayaların gerçekte kim olduğunu, medeniyetlerinin nasıl geliştiğini ve 21 Aralık 2012’deki yok oluş varsayımına neden inanmış olabileceklerini anlamaya çalışıyor.

“Binlerce yıl evvel, El Mirador gelişmiş bir medeniyetin kalbiydi ancak şimdi ormanlar tarafından ele geçirilmiş durumda. Kendi medeniyetimiz de neden benzer bir akıbeti paylaşmasın?”

Paul Murton

Mayalar: Gerçek Kıyamet
21 Aralık Cuma 23:00

Sunucu Diego Bunuel, Mayaların insan kurban ettiği dev su altı mezarlarına ve tehlikeli su altı tünellerine dalışlar gerçekleştirerek Maya takvimi hakkında yeni bilgiler edinmeye çalışıyor. Çığır açan National Geographic buluşu “Sunsphere”, karanlığı güne çevirerek Diego’nun keşfine önemli katkılar sağlıyor. Yaptığı araştırmalar, 1000 yıl önce esrarengiz bir şekilde yok olan Maya medeniyetini de daha iyi anlamasını sağlayacak. Mayalar yok oluşu nasıl önceden tahmin edebildi? Kıyamet günü niçin 21 Aralık 2012 olarak düşünülüyor? Yeni yılı göremeyecek miyiz? Yanıtlar bu yapımla ekranlarınızda.

Sonun Başlangıcı
21 Aralık Cuma 00:00
Dünya yok olmak üzere olsaydı ne yapardık? “Sonun Başlangıcı” (Evacuate Earth), olası bir kıyamet senaryosunda mümkün olan en fazla sayıda insanı güvenli bir bölgeye taşımak için gereken teknolojileri inceliyor. Bu dehşet verici senaryo, bilim insanlarına göre hiç de imkânsız değil… Kurguda, son derece küçük ve yoğun olan nötron yıldızı bize doğru yaklaşıyor. 75 yıl sonra Güneş Sistemi’ne ulaşarak gezegenleri yörüngelerinden çıkaracak ve dünyayı parçalayacak. Tek şansımız ise, tek vücut halinde hareket ederek, bize en yakın güneş sistemine bizi taşıyacak dev bir uzay gemisi inşa etmek. Bir asra yakın sürecek yolculuğun ardından bizi yeni evimize götürecek ve insanoğlunun yaşam hikâyesi yeniden başlayacak…

National Geographic Channel, Türkiye’de DIGITURK 184. Kanal, Kablo TV, Teledünya 189. Kanal, Tivibu Ev 103. Kanal ve Tivibu Web’de 24 saat boyunca yayında bilginize…


 

 

Bu da maratonun fragmanı