Nasıl “cool” olabilirsiniz?

Son yıllarda günlük yaşamımızı domine eden en önemli sorunlardan biri “cool” olmak, öyle olmayı beceremesek bile en azından “cool” görünebilmek sevgili okurlar. İşte tam da bu yüzden cool’luk mertebesinin açtığı nice kapılardan mahrum kalmamanız adına, “BirinciBlog Amme Hizmetleri” bölümünde bu hafta sizler için birkaç maddelik bir “Cool” Olma Rehberi hazırladık. Aşağıda yazanları harfiyen uyguladığınız takdirde çevrenizde sevilmeniz, sevilmeseniz bile saygı görmeniz ve “Oha abi çok cool adam/hatun o yeaa,” şeklinde kendinizden bahsettirmeniz işten bile değil.

1)      Cool’luk dediğimiz şey, sinyallerini bir ortama girişinizden itibaren vereceğiniz bir mizaç özelliği, bir vücut dili, etrafa saçılan bir elektrik ve hayata karşı bir duruştur. Bu yüzden girdiğiniz mekan ister bakkal, ister üniversite kantini, ister bir bar ya da ofisiniz olsun, size selam verilmediği sürece kimseye selam vermeyin. Bırakın çevrenizdekiler yenilgiyi kabul etsin, ve cool’luğunuz karşısında beyaz bayrak çekerek sizi selamlasınlar. İlerleyen safhalarda bunu verilen selamı da almamaya kadar vardırabilir, böylece ismi dillerden düşmeyen “cool” bir kişi olabilirsiniz.

Ne var ki selam vermemek, yalnızca bir mekana adım attığınızda uygulayacağınız bir şey olmamalı. Söz gelimi, yolda yürürken bir okul ya da iş arkadaşınızın karşıdan size doğru geldiğini gördüğünüzde, aslında onu hiç görmemiş gibi davranmak, elinizdeki telefona ya da çevrenizdeki diğer şeylere dikkatinizi yöneltmek sizi cool yapmaya yetecek de artacaktır bile. Bırakın karşınızdaki sizi durdursun ve konuşmaya çabalasın. Bu tavrınızda tutarlı olursanız kısa süre içinde “kafası çok meşgul” ya da “karşısındakini hatırlayamayacak kadar çevresi geniş” bir kişi olarak anılacak, insanların selamınızı almak için birbirini ezişini yüzünüzde “cool” bir gülümsemeyle izleyeceksiniz.

Selam vemeyişinize bu tip saldırgan hareketlerle tepki göstermek isteyenler olacaktır. Ne var ki bunu yalnızca kıskançlıklarından yaptıklarından emin olabilirsiniz.

2)      Bir diğer “cool” olma yöntemi, insanlara karşı nazik olma anlayışını tamamen kırabilmenizden geçer. Size servis yapan bir restoran çalışanına, kapıyı tutan güvenlik görevlisine ya da alışveriş yaptığınız dükkandaki tezgahtara teşekkür etme hatasını kesinlikle yapmayın. Unutmayın, o insanlar çevrenizde sadece ve sadece size hizmet etmek ve kapı tutmak için varlar. Yüzlerine bakmadan ceplerine arada bir sıkıştırabileceğiniz 5 lira ile gönüllerini alabilirsiniz – ama bunu sıklıkla yapmanız onlarla yüz göz olmanıza neden olabileceğinden dikkatli davranmalısınız.

3)      Temel uyarılara ve toplumun büyük kısmı tarafından uyulan kurallara siz kesinlikle uymayın. Mesela her yerine eşşek kadar “SİGARA İÇMEK YASAKTIR” yazılı levhalar asılan vapurlarda ya da binalarda sigaranızı inadına yakın ve bu levhaların önünde çektirdiğiniz fotoğrafı bir “cool”luk nişanesi olarak tüm sosyal ağlarda paylaşın. Eğer yol müsaitse size yanan kırmızı ışıkta durmayın, U dönüşünün yasak olduğu yerlerde el freniyle dönerek çevreye ne kadar aykırı bir kişi olduğunuzun mesajını verin. Bu sayede “kuralları çiğneyen cool adam” olarak anılacak ve gıptayla bakılan bir kişiye dönüşebileceksiniz.

4)      Birileri size bir şey mi anlatmaya çalışıyor? Mümkün mertebede başka şeylerle ilgilenerek karşınızdakinin anlattıklarının aslında sizin için ne kadar önemsiz olduğu izlenimini yaratabilir ve cool’luğunuza cool’luk katabilirsiniz. Karşınızdaki konuşmaya başladıktan takriben 5-6 saniye sonra bilgisayarınızda bir şeyler yazmaya ya da akıllı telefonunuzun ekranına dokunmaya başlayın. 10 saniyede bir kafanızı sanki dinliyormuşçasına sallamanız, ama bunu yaparken aslında anlatılanları hiç dinlemediğiniz mesajını verebileceğiniz bir tutum sergilemeniz önemli. Şayet arkadaşınız anlattığı şeyi yarıda kesip ortamı terk ettiyse, sizi kıskandığından emin olabilir, cool’luğa bir adım daha yaklaşmanın huzuruyla işinize gücünüze dönebilirsiniz.

5)      Diyelim ki karşınızdakini dinlemek zorunda kaldınız, çünkü bu işinizin bir parçası. O zaman bırakın sizi etkilemek için debelenip dursunlar. Anlattıkları ya da sundukları şeyler yaratıcı, büyüleyici ve beklentilerinizi ötesinde olsa bile, kesinlikle tatmin olmamış gibi yapın ve ölü balık gözleriyle karşınızdakinin adeta “ruhunun” içine bakın. Sonuç olarak üzerinde günlerce emek harcadıkları işlerini size gösterenler, alabildiğine cool birisi olduğunuzu ve her zaman “birkaç tık” ilerisini düşünebilecek kişilerle çalışmak istediğinizi anlayacak, size daha da saygı duyacaklardır.

Misal: Olimpiyat oyunlarından zerre etkilenmeyen Elizabeth.

6)      Günlük yaşamda olduğu gibi sanal ortamlarda da cool olmanın önem teşkil ettiğini unutmayın. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda duvarınıza yazılan ya da “mention” edildiğiniz iletileri kesinlikle “like” etmeyin, cevaplamayın. Facebook’ta kimseyi listenize eklemeye yeltenmeyin – bırakın onlar sizin arkadaşınız olmak için birbirlerini ezsinler.  Özellikle Twitter’daki özgeçmiş bölümünü herkes sizi tanımalıymışçasına boş bırakın ya da kısa ve diğerleri için tamamen anlamsız olacak ifadeler yazın: “Bulut yerim,” gibi. Başkalarını takip ya da retweet etmekten özellikle uzak durun. Böylece sadece kendi yazdıklarınızın arkasında duracak kadar cool bir kişi olduğunuza vurgu yapacak, hatta günün birinde fenomen olmayı bile başararak adınızı sosyal ağlara da altın harflerle yazdıracaksınız.

Son olarak asla ve asla  unutmayın ki, cool’luğun ilk adımı kendinizi, yalnızca kendinizi sevmektir. “Tüm dünyanın aslında sizin için yaratıldığı” fikrini aklınızdan çıkarmaz ve bu önerileri harfiyen hayatınıza uygularsanız egonuzun içten içe kabardığı, geceleri cool’luğun kollarında huzurlu uykulara merhaba dediğiniz yeni yaşamınızda mutluluğu yakalayabilirsiniz. Size BirinciBlog olarak şimdiden başarılar diler, her yerinizden öperiz.

Kapanış notu: yazı eser miktarda ironi içerir.

Comments
 1. george

  bence oldukça faydalı

 2. İbrahim Sali

  Coolluktan çok edepsizlik listesi gibi geldi bana, boyle olacagima cool olmayayim arkadas dedim.

  • Ece Budayıcıoğlu

   kesinlikle öyle! o yüzden de bu yazıyı tüm bu edepsizlikleri yaparak “cool” göründüğünü sanan çevremizdeki abuk insanlara ithaf ediyoruz ibrahim! :)

   • nur duman

    sen bi yavşamaayı kessen ece sn kendini budaslamaya devam et cnm hadi yaylan :))

    • themanwholovefreedom

     Salak mısın demeye bile yeltenmiyorum sana

    • DEADPOOL

     Kes lan, yeter bir daha o kıza laf atarsan daha sert yerlerimle daha içten bir tanışma yaşarsın.

   • misafir

    Kardeşim şimdi sen yazmışsın yazıyı, böyle diyorsun. Bu nasıl iş yahu

  • Rurounı kenshin ( Nazik, kibar Samuray )

   Ben tam anlamıyla şok oldum.Bu yazıdaki öneriler kabul edilemez.İbrahim Bey’e katılmamak da elde değil.Bu yazıdaki maddeler adeta (özür dilerim) edepsizlik, saygısızlık dersi verirmişçesine yazılmış gibi.. Vedat Türkali: Bazen öyle diplomalı kişiler görüyorum ki, içimden “bu kadar cehalet ancak eğitimle mümkündür ” diyesim geliyor… Diyor.Böyle şeyler gördükçe hep Vedat Türkali’ nin bu sözü aklıma gelir… Ne kadar manidar, ne kadar anlamlı…

   Wesselam..

   Not:Yazının sonundaki not, yazıyı okuyup bitirdikten sonra acıyan (çok acıyan) canıma su serpti… 😀 😀 :)

  • luffy

   aynen ya

 3. Emine Defne Akdemir

  Gülmedim.

 4. fragilehearth

  yeni bir isim öneriyorum,6 adımda öküzlük rehberi:)))) 5 dakika içinde “en büyük öküz sensin,daha öküzü yok”lafını duyma garantili..

  • Ece Budayıcıoğlu

   hahaha di mi ama? bundan sonra bir de “kendini “cool” sana öküzle yaşama rehberi” isimli bir yazı yazayım diyorum. malum, elimizi sallasak bi cool görünümlü öküze çarpıyor :)

  • misafir

   Yani tam anlamıyla insanlıktan çıkın diyorsunuz. Yani bu çok saçma illa “cool” olmak için insanları dinlememeli onlari kırmali ve umursamamalı mıyız? Çok saçma bir yazı olmuş. Şimdi bana madem saçmalık bu sitede ne işin var diyeceksiniz. Ben de bu siteye girdim çünkü görünmemezlik eziklik çirkin olmak ve sevilmemek artık beni yormuştu belki bende onlardan biri olursam herşey değişir diye düşündüm ama bunu okuduktan sonra… Sağ olun ben almıyım “cool” luk size kalsın. Ben YALNIZLIĞIM la mutluyum

   • Misafir

    Ben de sana katılıyorum yani bende ezik yerine konuluyorum.Bu yüzden bir kaç araştırma yapmak ve adım adım diğerleri gibi biri olmak istedim.”Cool” kelimesi kullanıldığında akla gelenlerden biri de ben olmak istedim.Ama bu sitedeki araştırmalarımdan sonra aslında ezik olmayı daha çok tercih edebileceğimi fark ettim.Yazarı da suçlamak gibi bir amacım yok yanlış anlaşılmasın.Ama bu cool’luk aşamaları biraz kalp kırıcı gibi.Yani nasıl anlatsam cool olayım derken çevremizdekileri kendimizden soğutuyor oluyoruz.Onları dinlemez,umursamaz gibi görünürsek gerçekten bizden nefret edebilirler.Tabii ki cool olmak demek tepedeki insan olmak demek eğer cool olursan zirvede olursun fakat zirve her zaman yalnız olunan bir yerdir.Yani cool olursan yalnız olursun ya da etrafında insan olsa bile gercek dost olmaz.Açıkçası kendi fikrim yalnız olacağıma etrafımda çok olmasa bile bir kaç gerçek dost olsun yeter.Ben ezikliğimle mutluyum.Diğer kendini cool sanan egosu yüksek aptal insanlar diğerlerinden kendilerini uzaklaştırmaya devam etsinler…

 5. Erdal Batibay

  boyle ironik anlatman.. Yaratici misin :)

 6. Unbahtibil

  Boyle yapmak, kisiyi yalnizlastirir. Yani bana cok sacma geldi. Birisi size onemli bir sey anlatiyor, siz onu tinlamayip telefonunuzla ugrasiyorsunuz. Karsidakinin kalbi kirilir, kaybedebilirsiniz…

 7. Anıl

  bu anlatımın bu konuyla hiç bi alakası yok anlamadım.

 8. mert

  cool olmak için önce kibar ve kendini iyi yetiştirmiş rafine bir erkek olmak lazım. bu liste saçmalıklarla dolu. itliğe serseriliğe yol gösteriyor resmen 😀

 9. selin

  yazdıklarının cool olmakla alaksı yok, saçma .s

 10. Hasan Türe

  Bence Cool Olma Değilde Kul Olma Rehberi Yapın Bunlar Boş İşler..

 11. nesri

  bence cool’luk bu deyil boyle olmamali boyle yaparsak cevremizi arkadaslarimizi kaybederiz nasil umursamiyomus gibi yapabilirizki bu sekilde sadece “ukala,bencil,kendini begenmis derler” “ayy cok cool “falan demezler inanmiyorum yani

 12. özge

  cool olmakla şehrin,nefret edilen arkasından bela okunan çocuğu olmak arasındaki ince çizgiyi napcaz :)) ayrıca garsona teşekkür etmemek olur mu yada kapıyı tutan görevliye??ayıptır,zahmet ediyor o kadar.. bakkal amcaya günaydın,manava tünaydın,taksiciye ‘zahmet verdim’ falan.. evet ”ben aslında o gördüğün kuuyyl kadın değilim” .. olamam :))

 13. Sainab

  Yuh yani! Biz insanları nasıl terbiyesizlikte had safhaya çıkartır, onları birbirinden nasıl uzaklaştırırız diye düşünüp ortaya bu liste çıkartılmış. Bravo yani edepsizlik ve yalnızlık yolunda size başarılar…

 14. Orhan

  Biz babamızın akşam gelirken getirdiği çikolatayla mutluluktan deliren çocuklardık, şişeyle maçlar yaparak dünya kupasını kazanırdık, sihirli annem izlemekten gözlerimiz patlasa bile vazgeçmezdik. Dedemiz bize ilk defa namaz kıldırdığında heyecan duramazdık, kendimizle gurur duyardık. Tavsiye edilen terbiyesizlikler bizi cool yapmaz hem İslam düşmanı yapar hem de insanlık düşmanı. :) Siz siz olun Müslüman Türk milletinin manevi değerlerini sakın unutmayın, unutturmayın. Bizi dinimiz ve milli duygularımız ayakta tutar bunu da aklınızdan çıkarmayın.

  • sema

   tebrik ederim seni gerçekten çok doğru söylemişssin..

 15. Orhan

  Tavsiye edilen terbiyesizlikler bizi cool yapmaz hem İslam düşmanı yapar hem de insanlık düşmanı. :) Siz siz olun Müslüman Türk milletinin manevi değerlerini sakın unutmayın, unutturmayın. Bizi dinimiz ve milli duygularımız ayakta tutar bunu da aklınızdan çıkarmayın.

 16. Orhan

  Ki herşeyi geçtim fani hayat bu. Yarına çıkmayacağımızın garantisi yok. Bugün arkadaşlarına, çevrene hava atarsın yarın bir bakmışsın araba çarpmış bacağını kesmişler. Sakın gençler özenmeyin :)

 17. koray

  Yarın maaş günü… Yalnız insanların ödülüde evde tek başına oturup şarap içmektir. Benim gibiler için bu böyle…İnterneti açtım. Beyaz peynirin yanında merlot mu iyi gider yoksa kalecik karasa mı diye araştırma yaparken kendimi bu blogda buldum. Hangi Şarabı içeceğime karar verdikten sonra nasıl cool olunur onuda öğrendim. Ya da pekiştirdim diyelim. Zaten bende varolan birşeydi… Faydalı bir blog olduğunu düşününüyorum. Güzel ve farklı yazılarınızın devamını dilerim. 😉

 18. sema

  Bu yzdıklarınızın coollukla hiçbir alakası yok bence bu tavırlar bizi coolluktan çok arkadaşsız dotsuz bırakır…

 19. leal

  bu nasıl bir saçmalık ya , kısaca deseydin ki insanlık özellikleri terk et cool olursun…

 20. akın

  Bu cool’luk fazla yaşatmaz adamı. Çok tehlikeli çook!

 21. melis ayvaci

  Abi bu coolluk degil resmen anlayissizlik , saygisizlik, ve edebsizlik . Insanlara tesekkur etmemek ne demek … bunu yazan okul okkumamis galbabkim yazdiysa once bunlari silsin sonra tovbe etsin cunku obur dunyada allah onlaei sorucak .

 22. emre

  ciddiyse hiç komik değil,şakaysa çok komik.

  eğer bu yazıda ciddilik payı varsa bu yazının bi erkeğin klavyesinden çıkmadığına yemin edebilirim :) blog hakkında hiç bir bilgim olmadan söylüyorum bunu.çünkü tam bi türk kızı kezbanı bakış açısıyla yazılmış bi yazı olmuş.azalarak bi bitin artık bıktık hepinizin şu komik ve yapmacık poz kesmelerinizden.insan olun azıcık.

 23. Alper

  benim kişiliğimin tam tersi. abi hal hatır sormaktan ne zarar gelir. insanlar bana cool desinler diye bütün şerefsizlikleri yapmak gibi bişey bu. ayrıca tamamen ergen kafası. şimdi bu yazıyı yazan kişi bana cevap vermezse cool mu olcak mesela :)

 24. kaoss

  Cool dediğiniz şey ne bilmiyorum, yani böyle bir şeyse herkesin nefretini üzerinize toplarsınız. Ancak sizin gibiler gelir yanınıza ki onlardan da bir halt olmaz, bu tür şeylere gerek yok. İnsanlığınızı koruyun, yapmacık ve edepsizlik insanı bir yere taşımaz. Yazılanlar sanki amerikan filmlerinden fırlama ergen davranışları gibi duruyor. İnsanın en iyi hali doğal halidir. İçinizden geldiği gibi yaşayın, neden başkalarını taklit edesiniz ki? Siz kendi tarzınızda var olursunuz, başkalarını taklit ederek sadece taklit olursunuz.

 25. Ertuğrul

  Biz bölelerin orrrrospunun evladı diyoruz.

 26. yakışıklı

  cool görünmek için bunlar fazlasıyla alakasız .
  kurallar çiğnenerek cool olunmaz .listede yazanlar asabiyim ben için geçerlidir.eğer gerçekten öle görünmek istiyosanız yeni bir stil bulun kendinize ne biliyim saçınızı değiştirin yada farklı renk bi pantolon alın.ancak emininm selamları almamak hariç hiçbiri sizi cool yapmaz. bunlarla ”cool” değil ‘coal’

 27. Nisa

  Yorumlara bakıyorum ve düşündüğüm tek şey ‘ironi’ kelimesini anlayamadığınız..

 28. Demandred

  @Nisa , açıkçası ben sadece ”Eser” kısmını anlamadım. Genel olarak bakarsak bu yazılanları akıllıca kullanılabilirse gerçekten ”cool” olunabilir :3

 29. okan

  hahaha bu mu coolluk dedıgınız tavır tutum davranıs bırakın kardesım bole saygısızlıkmı olur oldu herzaman gırdıgın cıktıgın esnafa hıc selam sabah wermeden sıgır gıbı dal selamsız sabahsız cık bumu cool ..

 30. konyali kadir

  googleden ben hala kaşınıyorum siye arattırın çok komik olaylar var :)

 31. Kayra

  Şuraya bir ekleme yapma gereği duydum.
  NOT: Cool olmak istiyorsan ‘Nasıl Cool Olunur’ gibi şeyleri arama motorlarında aratma.

 32. Büşra

  Ironi was here

 33. Etna

  Türkçe tarama sınavı sorusunun paragrafı. Şaka amaçlı yazıldığı tabii ki belli ama sınava bu koyulur mu yani? Ne biçim hocalar var

 34. enes

  öp sen öp mk her yerinizden öpüyoruum nedir abiğğ yhaa kelime demeyin sakın

 35. Emre

  Bence çok abartılı olmuş. Bu yazılardaki kadar abartılmadığı sürece cool olmak iyidir, ama sevdiğiniz insana karşı bi noktadan sonra cool olmayın. Sonuçlar iyi olmuyor..

 36. mihriban

  bu cool olmak değil sınırlarını aşmak böyle cool olunmaz insanların yapısını bozmak için elinizden gelenleri yapıyorsunuz bide boşboşuna vaktimi aldınız çok saçma cool olmak bu demk değil

 37. djdjska

  Ece budayicioğlu blogunuza ironiden ve mizahtan bi gıdım anlamayan ergenler dolustugu için adınıza üzüldüm ama diğer yandan bakarsanız yeni bir takipçi kazandınız sakın yazmayı bırakmayın 😀

 38. Y.Y.

  Kapıyı tutan eleman kahvemi servis eden midpoint garsonu vs. tesekkür etmiyecegiz tabiki bizim kalitemizdeki insanlardan kalkıpta her önüne gelenle yüz göz olup muhabbet icinde bulunmalarınımı bekliyorsunuz? Tabi bu sayfada yorum yapan herkes takılmayan kesimden rahatsızlıklarını belirtmişler Ece Hanım deneyim veya otobiyografiden alıntı olduğunu düşünerek sizi içtenlikle tebrik ediyorum. Y.Y.

 39. Sergen

  Bumu cool olmak Daha çok Edepiszliğe benziyor Bu arada Şu web siteni biraz inceleyip açıkları kapatsan diyorum Daha çok iş görür Yanlış anlama 😀 Bu arada Cool olmaya hiç gerek yok Daha çok hayatını Yardım sever olarak Yaşasanız :) ..

 40. dengeli biri

  resmen kibirlilik anlatılmış saçmalık.. neymiş selam vermicekmişn.. selam vermenin sevabını bilmiyorsunz yada hattta öyle ki almayın bile diyosunuz. yuh selam almanın hükmü vacip.. müminler birbirine kenetlidirler yukarıdan bakmazlar ancak kardeştirler … cool olmaya değil kul olmaya bakın yoksa kül olursunuz.

 41. saçmalık

  ne demek lan onlar size hizmet etmek için var insan oğlum onlarda insan bu yazıyı yazan kişi eğer sen bunları yaparak cool olduysan sana acıyorum baştan sona saçmalıklarla dolu bu yazının mantıkla hiçbir alakası insanlara gülümseyip kibar olup yardım edersen zaten herkes seni sever bunları yaparak cool olunuyosa bırakın coolluk kalsın bi kenarda…Gerizekalı

 42. Doğa

  Ya bu ne biçim şey ya amk cool olmayı gösteriyor Elizabeth i bize gösteriyor lan onu gören çok cool demiyor ne zman ölecek lan bu karı diyor böyle yaparsanız sadece ezik Budala kendini cool sanan o keko lardan olursunz tam tersi cool olmak istiyorsan insanlarla arani iyi tut derim

 43. memed

  bunları uygulayan resmen pisliğin tekidir okurken yemin ediyorum insalıktan tiksindim yorumları okurkende ayrı sövdüm..

 44. Nero linguistic programming or NLP is known to one of the most pure, organic means mainly because
  it mainly concerns concerning the habits of your person as opposed to having to take any supplements.
  Internal motivation is linked to neurological circuitry inside left prefrontal lobe; the emotions of accomplishment, desire for work, excitement in our
  day all link to the left prefrontal cortex. It can also be entirely possible
  that as an alternative to losing you receive a bit
  weight.

 45. Ebrar

  Abi ben böyle davranan insanlar hakkında ‘acaba eskiden nasıl eziklendi de şimdi bu hareketleri sergiliyor’ derim açıkçası insanlara değer vermeyen hiçkimse gözümde havalı veya rahat olamaz aksine iğrenç oksijeni boşa harcayan çok hücreli bir bireydir yanı kasmayın beyler bayanlar bu listeye uyarak etrafınızdaki kişi sayısını azaltıp yalnızlığa mahkum olabilirsiniz istiyorsanız buyrun efendim

 46. Orkun

  Bu coollukla şerefsizlik arasında ince çizgiyi bulmak lazım………………………………………………………………Şakay yaptım öyle bir çizgi yok selam verme kibar davranma bunları ypaarsan Cool değil Şerefsiz itici herif olup çıkarsınız sakın böyle şeyler yapmayın

 47. melisa

  Bu coolluk degil bu kibirlilik bu kadarda olmaz herkes adam olsun insan olsun coolluk falan onemli degil

 48. Simge

  Bence siz cool olmaya calisiyosunuzda cool olunca ne yapicaksiniz bence siz cool olmayin bence siz siz olun Allah nasil yarattiysa sizde oyle olun vence cok sacma cool olanlar hava atabilur siz hava atmayin siz gormezden gelin benimde bir rakibim ve dusmanim. Var ben ondan nefret ediyorum oda benden ben hep onu gormezden geliyorum ve duymuyorum ve okula cool olmaya gitmiyoruz calismak mezuniyeti kazanmak icin gidiyoruz bence beni dinleyin derim

 49. semsem

  yazın çok komik olmuş sevgili Ece. Yorumlar daha komik ama:)

 50. Ebyazzz

  Ya, cool olmakla bu listenin zerre kadar alakası yok, tamamen saçmalık, etrafın sizden nefret etmesi için yapılabilecekler listesi diye adı değiştirilmeli, hem trafik kurallarına uymayıp cool görünmek gibi bi saçmalık adına başkalarının ölmesine yol açarsanız, asıl o zaman hayattaki tüm özgüveninizi yitirmiş olursunuz, biraz zekalı davranalım lütfen…

 51. nazim

  Hepinizin gotune koyim. Cool olmakmis. Ilk once insan olun sonra cool mool olursunuz cocuklar yavas gidin hayat kisa yoksa ben degil hayat koyar gotunuze :)

 52. Ayse

  Terbiyesizlik etme bu yaziyi binlerce kisi okuyor cool olmak boyle olmaz sen once git cool’luk ne onu ogren senin ogrettigin yobazlik bagnazlik yani kendini gisteriosn burda

 53. Elif

  yazıdan ziyade yorumlar dikkatimi çekti ve hayret ettim. Gerçekten insanlar ciddi mi?
  Bu yazının açıkça ironi olsun diye, “cool olmaya çalışan insanların aslında ne kadar öküz olduğunu göstermek” amaçlı yazıldığı belli.
  Bunu anlamak çok mu zor da bu kadar çok “yazı saçma olmuş” tarzında yorum var.
  Yazının amacını anlamıyorsanız, yorum da yapmayın kendinizi yormayın !

 54. adımı söylemem

  cool mu asi mi
  çok farklı şeyler
  ve sen kötülüğü ve asiliğianlatmışsın mal şey

 55. Emily

  Bu nedir arkadaş ya cool olmak mıdır insanlıktan cıkmak mıdır? Bakkalda bilmem nerde bizim yakınlarımızda calışıyor insan deyilmi onlarda bizim gibi nasıl yani teşekur etmeyin? Okuzmuyuz biz? Cool olucaz diye bunlara kim terbiye verdi ormanda mı buyuduler desinler bize? Bu kadar sacma şeyler yaparsak cool olucaz dige etrafta her kesin nefretini kazanırız en sonunda da yalnız başımıza kalırız. Boyle coolluk iyi bişey kazandırmaz kimseye. Bu bildigin terbiyesizliktir

 56. Süleyman

  Nasıl cool olunur değil, nasıl insanlıktan uzak hayvan olunur listesine benziyor.

 57. Rahibe Seven Kovboy

  Ulan bu ne biçim liste insanların kalbini kırarak , edepsizlik yaparak , burnu havada gezerek , herkesi hor görerek “cool” olunmaz yazar , senin gibiler ve sana inanan saflar ve andavallar yüzünden bu ülke,bu toplum böyle.

  • Rahibe Seven İmam

   Ulan bu ne biçim liste insanların kalbini kırarak , edepsizlik yaparak , burnu havada gezerek , herkesi hor görerek “cool” olunmaz yazar , senin gibiler ve sana inanan saflar ve andavallar yüzünden bu ülke,bu toplum böyle.

 58. pontiş

  Cok sacma selam vermek sunnettir. Karsindakini dinlemezsen saygisizlik olur ben arkadasima bunu yapmam acikcasi gercekten hepsi çöp bence kendimiz olalim insan olalim daha iyi

 59. Bir Garip Silahşör

  İşte yazıya olumsuz ve edepsizlik diyenlerin öküzlük diyenlerin nasılda cool ları kıskandığını görüyoruz çok faydalı bir yazı bence

 60. Efe

  Bu coolluk değil bu daha çok saygısızlık bence bunları uygulamayı denemeyin bile bunlar çok saçma

 61. Duru yay

  Cool olarak kendini özel sanan insanlara açıyorum. Ya selam vermek sevaptır bikere bunlari yapcaniza namazinizi kilin

 62. Emrah himmetoğlu

  Kadıköy de oturan cool arkadaşlar özellikle kız arkadaşlar.istanbul kadıköy de oturuyorum halen coll bi kıza rastladım hep tanışmak istediğim kişiler diebilirim facebook:Emrah himmetoğlu ulaşın kızlar

 63. Vagner

  Bu ne ya bu resmen insanin dogasiyla uyusmayan hayvanca insanin kendisine zorla giydirdigi ikinci bir karaktwr birkere bu insan psikolojisinede aykiri sevecen sempetik bir kisinin bunlari kendine zorla uyguladigini dusunseniz resmen ortaya hastalik cikar ve toplumsal okarakta boyle bir algi olusunca etrafinizdaki insanlara karsi bence siz cool deyil resmen bir hayvan olmus oluyorsunuz arkadaslar cok sakat oneriler dikkate almayin okdugunuz gibi olun