Müzik defterinden küçük notlar

pageYılların müzik birikimi ve tecrübesiyle hala müzik yapmaya çalışan müzisyenlere, ayakta kalmaya çalışan gruplara saygı duymak ve yaptıkları sanata sahip çıkmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Eğer müzik dinlemekten her şekilde ve koşulda keyif alıyorsak daha doğrusu müziksiz yapamıyorsak onlara destek vermeliyiz. Korsan kaset ve bir cd-dvd’ye onlarca albüm sığdırılıp satılan zaman sürecinden teknolojik olarak daha üst düzeydeyiz. Mp3 indirme siteleri, yeni açılan torrent istasyonları müziğin yayılmasında önemli bir rol oynuyor gibi gözükse de geriye dönüşü hiç bir zaman dükkana gidilip beğendiğin albümü satın almakla sonuçlanmıyor. Bu, herkes için geçerli değil elbet; bir çok insan  dinleyip beğendikleri o albümleri almaya çalışıyorlar.

page04İnternetin bu rahatlığından kendim yararlanmıyor değilim tabi ama çocukluğumdan beri aldığım kasetlerin, plakların ve cdlerin hep orjinal olmasına özen göstermişimdir. Aldığınız bir cd nin jelatinini sizin açmanız; en azından albümdeki parçaların sözlerini bulup birlikte söylemeniz, kimlerin katkıda bulunup, grupta kimin ne çaldığını görmeniz ve en önemlisi bestelerin oluşumundan sonra ki stüdyo kayıt süresindeki zor dönemlerinde bu müzisyenlere katkıda bulunmak kim istemez ki? Yaptığım radyo programından dolayı ne sıkıntılar çeken, zorla da olsa bir albüm çıkarabilmeyi başarabilmiş ve var olmaya çalışan bir çok müzisyenle karşılaştım. Onu bırakın; müzik kalitesini ispatlamış ve parçalarını bir dönem dillerden dillere dolaştırmayı başarabilmiş grupların bile bu sıkıntılarına şahit oldum ve oluyorum. Onca zorluğa rağmen çıkarabildikleri albümleri koyun bir kenara konserleri bile artık eskisi gibi dolmuyor. Ne oldu da böyle oldu? Artık insanlar müziğe mi doydu? Hayatın zorluğu ve sıkıntıları müziğin yerini mi aldı?

page05Peki ne yapmak gerekir? Sevdiğimiz, dinlediğimiz bu grupların yeni bir albüm çıkarabilmesi için nasıl yardımcı olmak gerekir? Frontiers müzik şirketi Asia, Loverboy, Triumph, Winger, Great White, Hardline, Mr. Big, Pink Cream 69, Night Ranger, Whitesnake, Uriah Heep, Extreme, Tesla, Keel, House of Lords, Pretty Maids, Dokken gibi 80’lere damgasını vurmuş bu hard-rock, heavy metal gruplarını kendi çıkarları doğrultusunda bir araya getirme çabası içinde olsa da; aslında bu bizler için bulunmaz bir fırsat. Yıllarca peşlerinden koştuğumuz, şimdilerde ise “neredeler” ve “yeni albüm yapsalar keşke” diye tutuştuğumuz gruplara ulaşabilmemiz için bir umut ışığı.

pageAynı koşullar ülkemizdeki gruplar için de geçerli; bir Bulutsuzluk Özlemi, bir Moğollar, Objektif, Kesme Şeker, Pentagram, Whisky, Kramp, Tears, Dr. Skull, Akbaba, Metalium, Metafor bir zamanlar konserelerine gidebilmek için para biriktirdiğimiz gruplar yok artık. Zar zor bir konserleri olsa da gitmiyoruz nedense. Müzik hayatına yalnız devam etmek isteyen Akın Eldes, Serdar Öztop, Gür Akad, Hasan Cihat Örter, Önder Focan, Sarp Maden gibi gitaristler çok az bir topluluğa müziklerini sunarken, albümlerini paylaşırken; birşeyler yapabilmeliyiz; müziğe ve müziğe hizmet eden bu insanlara yardımcı olmalıyız hepimiz. Piyasaya daha çıkmadan bile edinebildiğimiz bu albümlerin orjinallerini satın alabilmeliyiz. Eğer müzik bizim için bir tutkuysa ve müziksiz bir yaşam düşünemiyorsak; onları en azından konserlerde yalnız bırakmamalıyız, hep yanlarında olmalıyız.  Sevgiler.

Tears – Winds of Dreamland

YouTube Preview Image
Comments
  1. Çağatay

    Teknolojinin bizden aldıkları arasında üzücü sonuçlara değinmiş olduğundan dolayı saygılarımı sunarım.