Muhteşem Gatsby ile buluşmayı ertelemeyin!

The-Great-Gatsby3

Zaman ne kadar çabuk geçiyor. Leonardo Di Caprio ve Baz Luhrmann’ın ilk buluşması Romeo & Juliet (1996) vizyona girdiğinde henüz lisedeydim. Hatırlıyorum film bittiğinde bir süre öyle oturup kalmıştım. Çok bilindik ama çok başkaydı. Neredeyse ezberlediğim eserin günümüz uyarlaması bende sıfır kilometre hisler yaratmıştı… Ardından Moulin Rouge geldi ve anladık ki Baz Luhrmann denilince (oyuncular bir tarafa) baş rolde müzik, dans ve şehir mutlaka olacaktı. Tabii trajik bir aşk hikayesini de unutmamak lazım. (Takip edenler bilir Avustralyalı filmi ‘tatlı film ama yetmez’ dedirtecek cinstendi. O nedenle ona övgüler yağdıramayacağım)

 20539686

Gelelim bu günkü yazının konusuna. Klişe bir tabir vardır ‘sinema severler tarafından aylardır beklenen film’ denir bazı yorumlarda. F. Scott Fitzgerald’ın 1925 yılında yayınlanan eserinden uyarlanan Muhteşem Gatsby için benim durumum tamda buydu. Leo ve Baz L. ile ikinci randevu 1920’lerin New York’unda olacaktı. Her ne kadar filmi izlemek için Ortaköy’de toplaşmış olsak da ilk dakikada kendimizi 20’li yılların Long Island’ında buluverdik.

 1great_gatsby_daisy_1024w

Gelelim hikayeye; Nick Carraway yazar olma hayallerini bir kenara bırakıp New York’a yerleşir. New York’da binalar gibi borsada önlenemez bir yükseliş yaşamaktadır ve Nick için en ideal iş hisse alım satımı yapmaktır. West Egg’de iki büyük malikanenin yakınında mütevazi bir eve yerleşen Nick’in bir komşusu kuzeni Daisy Buchanan diğeri ise hakkında şehir efsaneleri dolaşan gizemli adam Jay Gatsby’dır. Kimdir bu Gatsby? Kimilerine göre casus, kimilerine göre mirasyedi, kimilerine göre katil kimilerine göreyse bir savaş kahramanıdır. Her hafta sonu tüm New York’u ağırladığı içkinin su gibi aktığı eğlencenin ve müziğin gün doğana kadar kesilmediği partiler veren gizemli Gatsby’yi tam olarak kimse tanımamaktadır. Ve bu adamı özel davetiyeyle tanıma şerefine bir tek Nick erişecektir. Efsanelerin ardındaki adamı tanıdıkça bütün ihtişamın, servetin ve ışıltının altında geçmişte yaşadığı bir aşk için mükemmelin peşinde koşan bir adama ulaşacak olan Nick kuzeni Daisy’nin de bu aşkın diğer kahramanı olduğunu öğrenecektir. Zarif ve zayıf bir bünyesi olan Daisy kocası Tom tarafından defalarca aldatılmış bir kadındır ve Nick için Gatsby ve Daisy’i bir araya getirmek hiç de kötü bir fikir değildir.

great-gatsby4-web-668x341

 Film hakkında spoiler vermek niyetinde değilim. Gerçi Robert Redford’lu uyarlamasını izlemiş kitabını okumuş olabilirsiniz. Yani hikayeye hakim olmanız mümkün. Ama sevenleri bilir Baz Luhrmann söz konusu olunca ezberler bozulur. İhtişam ve ışıltı baş döndürür. Trajediye giden yolların taşları rengarenktir ama finalde dönme dolaptan düşmüş hissi yaşarsınız.

the-great-gatsby-party

Son olarak ‘Jazz Age’ olarak adlandırılan dönemi anlatan filmde Jazz bir dekor olarak kullanılmış demek yanlış olmaz. Filmin müziklerinden oluşan cesur seçkiyi aşağıdaki videodan anlayabilirsiniz. Kostümler göz kamaştırıcı. Gatsby’e hayat veren Leonardo’yu son yıllarda fazlasıyla dönem filmlerinde izledik. Bir kanıksama oldu da mı farklı bir şey göremedim bilemiyorum. Beni asıl etkileyen oyuncu Tom Buchanan rolünde izlediğim Joel Edgerton oldu. Yıldızının bu filmden sonra daha da parlayacağına eminim. Tobey Maguire ve Carey Mulligan’da film için harika seçimler. Bollywood severler içinde tanıdık bir sima  Amitabh Bachchan filmin sürpriz isimlerinden.

47992_10151629399961171_1633141653_n

Muhteşem Gatsby’ı bu denli muhteşem yapan sıfırdan yarattığı serveti, baş döndüren partileri ve doğru yada yanlış yayılmasına izin verdiği efsanesi mi? Hayır. Bir erkeği muhteşem yapan sonsuza kadar sadık kalacağı bir aşk uğruna  göze alabildikleri mi? Kesinlikle. Muhteşem Gatsby ile buluşmayı sakın ertelemeyin! Şimdiden iyi seyirler.

The Great Gatsby Soundtrack:

YouTube Preview Image

The Great Gatsby Fragman:

YouTube Preview Image