MSN gidiyor, bir devir kapanıyor a dostlar!

Muhtemelen duymadığınız bir haber değil. Microsoft Live Messenger ya da Türk halkının dilindeki adıyla “Mesene”nin 12 yıllık saltanatına 2013 yılı içinde son veriliyor ve emektar mesajlaşma programı tahtını Skype’a devrediyor.

Facebook, Twitter ve Google destekli Gtalk’un artık iyiden iyiye yaygınlaşması ve Hotmail’in son yıllarda iyiden iyiye mala bağlaması sonucunda artık fazla tercih edilmeyerek kullanıcılar tarafından ıskartaya çıkartılan program için, vaktiyle canım ICQ’ya ettiklerinin bedelini ödüyor da diyebiliriz. Zira bilgisayarla haşır neşir olmaya başladığım o yıllarda her “A-oooo!” sesiyle ve vapur düdüğüyle içimi pır pır ettiren çiçekli chat programıma, herkesin MSN’i tercih etmesi yüzünden veda ettiğimde sağlam bir ah etmiştim, hiç unutmam.

Öte yandan MSN’in sahalara veda edişiyle, bizim de yakın geçmişimizin kanıksanmış türlü türlü alışkanlıklarına veda edeceğimizin bilmem ne kadar farkındayız? MSN, 12 yıl boyunca başlı başına bir İnternet kültürü yaratmış, uzunca bir süre de herkesin o kültüre ayak uydurmasına vesile olmuştu. Zira yaşamsal fonksiyonlarımızı monitörün karşısından kalkmadan sürdürüyor, ödevlerimizi yaparken bile kişisel ileti kısmına “Ödev yapıyorum, mesaj atmayın,” yazarak durumumuzu belirtme gereği duyuyorduk. Şimdilerde bunları inkar edenlerimiz olabilir; ama vaktiyle “Burası kasıyor ya, MSN var mı?” ifadesiyle nice insanı ağımıza düşürmeye çalıştığımızı içten içten kabul ediyoruz, öyle değil mi?

Görevi devralacak Skype’ın ne denli etkin kullanılacağı ve sosyal ağlarla rekabet edip edemeyeceği konusunda bir şey söylemek şu an için oldukça zor. Ne var ki kişisel tahminime göre şu an için fazla nostaljik bir mirası devraldığından, çok da bir randıman beklememek gerek. Buna bağlı olarak durumu kısaca “MSN’in tarihe gömülüşü” olarak nitelersek, bakın MSN’le birlikte başka neleri de tarihe gömüyor olacağız:

 • Uzak mesafe ilişkisi sürdürmek zorunda kalan birbirine aşık taze çiftlerin webcam açık uyuyuşlarını
 • MSN iletisini 10 dakikada bir güncelleyerek arkadaşına, eski erkek/kız arkadaşına laf sokmaya çalışanları
 • MSN’deki kullanıcı adını her gün değiştirerek kim olduğu konusunda habire kafalarda soru işaretleri bırakanları
 • Gecenin bir yarısı insanı oturduğu yerden sıçratan korkunç ses efektli titreşim fonksiyonunu
 • Paketler halinde elden ele gezen MSN emoticonlarını, halay çeken palabıyıklı smaylileri
 • “MSN paralı oluyormuş laaaan!” temalı konuşmaları
 • Çok hayati bir konuşmanın ortasında vuku bulan meşhur MSN arızalarını
 • İnsanın gözlerini dolu dolu eden “MSN hala çalışıyor” şeklindeki manidar sistem mesajını
 • Sinirlenilen kişiyi MSN’den engellemeyi, bu suretle adeta gerçek hayatta da kendisini engellemiş misali hissedilen iç ferahlamasını
 • Hoşlanılan kişiyi “offline” gözükerek MSN’de beklemeyi ve sanki aslında onu hiç beklemiyormuş da tesadüfen aynı anda online olunmuş gibi davranmayı
 • Erkek/kız arkadaşı olduğunda listesindeki tüm karşı cinsleri temizleyen Türk işi namuslu MSN kullanıcılığını
 • MSN adresi hırsızlığından ötürü yaşanan o kesif mağduriyeti:
YouTube Preview Image