Mr.Selfridge: Müşteri her zaman haklıdır!

İngiliz dönem dizisi severler için taptaze güzel bir yapım daha başlamış bulunmakta. Sekiz sezon süren Entrourage’ın şüphesiz en sevilen karakteri olan fırlama menajer Ari Gold’a can vermiş Emmy ödüllü aktör Jeremy Piven’ın başrolü üstlendiği Mr. Selfridge Ocak ayının ilk haftasında yayınlanmaya başladı. Kimdir bu Mr. Selfridge derseniz, öncelikle söyleyeyim hayali bir dizi karakteri değil. Harry Gordon Selfridege’nin (1856 – 1947) gerçek yaşam hikayesini kurgu karakterlerle harmanlayan yapım Lindy Woodhead’in Shopping, Seduction and Mr Selfridge adlı kitabından yola çıkarak senaryolaştırılmış. İngiltere’nin Oxford Caddesi’ndeki ünlü Selfridges’in kurucusu olan Amerikalı girişimci Selfridge günümüz alış veriş anlayışının mimarı sayılabilecek muhterem bir kişilik. ‘Müşteri her zaman haklıdır’ cümlesinin de isim babası olan Selfridge’in yaşam hikayesi ve alış veriş konusunda yarattığı devrim niteliğinde ki yenilikçi girişimi oldukça eğlenceli karakterini de ön plana çıkarak ekrana getiriyor.

‘Selfridge, özgürlük ve modernlik açısından çağın güçlenmiş ve değişim geçiren kadınlarına seks kadar heyecan verici olarak tabir ettiği alışveriş yapma alışkanlığını kazandırmaya çalışacak. Mutlu bir evliliği olmasına karşın renkli ve hızlı yaşamında göz alıcı şov kızları ve film yıldızlarıyla ilşkisi olan Harry zamanla kumar alışkanlığını da edinecek. (dizimizi)’

Havalar sıcak olduğunda soğuk bir mekana kendimizi atalım, soğuksa üşümeden titremeden her sosyal faaliyetimizi gerçekleştirelim diyerek kendimizi attığımız ve sadece İstanbul’a birkaç yıl içerisinde 47 tane daha yapılacağının haberini birkaç gün önce okuduğum AVM’lerin çıkış  noktası bir nevi tarihi sayılabilecek bir dizi de diyebiliriz Mr. Selfridge için.

Diziyi izlerken Jeremy Piven’ı Ari Gold’la çok özdeşleştirdiğimden midir yoksa Harry Gordon’ın kişiliğinin Ari’ye çok benzediğinden midir bilmem çok fazla Ari 1900’ler versiyonu izler gibi hissettim fakat bunu kötümser bir şekilde söylemiyorum çok dinamik ve deyim yerindeyse iş bitici bir karakter olduğundan çok benzer tarafları olmuş olabilir.. Artık ilginizi çekerde diziyi izlemeye koyulursanız kararı siz verirsiniz.

Dizinin tam kadrosu şudur;  Jeremy Piven, Katherine Kelly, Frances O2Conner, Zoe Tapper, Gregory Fitoussi, Amnda Abbigton, Samuel West ve Aislish Loftus var. İngiliz kanalı ITV’de ekrana gelen yapımın ilk üç bölümüne malum kanallardan ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler!

Mr. Selfridge fragman:

YouTube Preview Image