MP3 çalarda olması şart 10 klasik

Klasik müzik sever misiniz desem kiminiz aa tabii ne demek, kiminiz ı-ıhh pek değil ve kiminiz ise babacım hadi dükkânın önünü kapatma diyebilirsiniz. Doğru, klasik müzik dinlemek zor zanaattır. Klasik müziğe alışmak sabır ister, emek ister. Her bünye kolay kolay kaldıramaz. Yaylılar kimilerine kapı gıcırtısı gibi gelir, bazı eserler yorgun bünyeleri anında uyutabilir ve bu liste böyle uzayıp gider.

Sen ne demeye ahkâm kesiyorsun senin durumun ne derseniz, bazı bestecilerin bildik örneklerini dinlerken ayırt edebiliyorum. Misal Shostakovich Jazz Suit No:2, Carl Orff Carmina Burana v.b. Ama bence en önemlisi sevdiğim eserleri gerçekten büyük bir keyif alarak dinleyecek kadar seviyorum klasik müziği. Tabi bu arada klasikleri bana sevdiren adam gene müzik ilahım Yngwie J.Malmsteen’dir. Epey bir parçasına bir şekilde sokuşturduğu klasikler hangileridir merak ede ede çoğunu öğrendiğimi itiraf etmem lazım.

Size klasik eserlerin bazı muhteşem örneklerinden on eserlik bir liste yaptım. Müzikle ilgiliyim, ben iyi müzik dinliyorum diyen herkesin akıllı telefonunda, mp3 çalarında, hard diskinde, usbsinde müziğe ulaşmak için her ne kullanıyorsanız bir kenarda bulunsun bunlar. Belki hayatınızı kurtarmazlar ama gün olur girdiğiniz bir ortamda klasikler hakkında bir iki kelam etmenize imkân verirler.  Klasik müziğe giriş de denebilir belki naçizane bu listeye. Benim iPod’umda böyle bir liste her zaman bulunur. Hatta şu an bu yazıyı yazarken kulağımda Beethoven 9.Senfoni tüm haşmetiyle çalıyor. Açılıştaki yaylılar insanı büyüler, giderek artan tempo ve sonra koronun coştuğu bölümler sizi deli bir fırtınanın ortasına fırlatıverir. Ludwig Van Beethoven’ın hem kendisinin hem de klasik müziğin en büyük başyapıtlarından birini, duvar gibi sağırken bestelediğini ve son halini hiçbir zaman duyamadan öldüğünü hayal edin. O zaman bu esere harcanan emeğin takdir edilmeyi ne kadar hak ettiği anlayabilirsiniz. Rivayet edilir ki 9.Senfoni’nin orkestra eşliğinde ilk icrasını yöneten Beethoven eser bittiğinde yüzü orkestraya dönük bir şekilde kalır. Neden sonra onu uyaranlar sayesinde arkasını döner ve eserini çılgınlar gibi ayakta alkışlayan seyircileri o zaman görür, tabi ki eserinin başarısını da…

Klasikler dipsiz kuyu, ben size dozunda bir MP3 Player listesi vereyim şimdilik.

1 -Ludwig van Beethoven – 9.Senfoni ve/veya 5.Senfoni

2 -Johann Strauss II (Oğul olan)– Blue Danube Waltz (Mavi Tuna Valsi )

3 -Wolfgang Amadeus Mozart – Turkish March (Fazıl Say’ın caz yorumunu da bonus olarak koyun) ya da 40.Senfoni

4 -Johann Strauss I (Baba olan)– Radetsky March

5 -Tomaso Albinoni – Adagio In G Minor

6 -Richard Wagner – Die Walkure (Adolf Hitler’in niye dünyayı ele geçirmeye kafayı taktığını biraz olsun anlayabilirsiniz bu eserle)

7 – Carl Orff – Carmina Burana

8 – Shostakovich – Jazz Suite No.2: VI.Waltz 2 Part 6/8

9 – Johann Sebastian Bach – Toccata and Fugue in D Minor organ

10 -Antonio Vivaldi – Four Seasons

Bu listeyi yaparken alfabetik sıralama, ilk dinlenmesi gereken falan gibilerinden tarzında bir durum söz konusu değildi. Kafanıza göre takılın, eminim bir iki tanesi sizi de yakalayacaktır. Ya da ben müzik ve klasikler hakkında hiçbir şey bilmiyorum! Eminim ki yuh listeye bu bestecinin şu eserini nasıl koymazsın diye serzenişler olacaktır, kabul ediyorum ama bu liste benim kişisel tercihlerim. Aslında yorumlara kendi listelerinizi koysanız nasıl makbule geçer anlatamam, kaçırdığım başyapıtlar varsa kendi listeme eklemeyi çok isterim. Bu arada klasik severler eserlerin tam açılımlarını yazmadığım için kınayabilir, ben you tube bulunabilirlikleri açısından da isimleri pek karıştırmadan vermeyi tercih ettim.

 

Gerçekten görkemli bir şey seyretmek istiyorsanız: Carl Orff – Carmina Burana

YouTube Preview Image