Monopoly tutkunlarının dikkatine!

Monopoly,  1933’te Charles Darrow tarafından yaratıldı. Darrow, Büyük Buhran dönemindeki çok sayıdaki işsiz Amerikalıdan biriydi. Umutsuzluk devam ederken Darrow’un aklına büyük bir fikir geldi: Herkesin lüks bir yaşamın tadını çıkarmasına olanak verecek bir oyun tasarlamak.
Bugün 43 farklı dilde hazırlanan Monopoly, 111 ülkede oynanıyor.  Monopoly’nin resmi olmayanlar dahil 2212 farklı versiyonu var.  Bugüne kadar dünyada 200 milyondan fazla Monopoly satıldı.

Bunları niçin mi anlatıyorum? Çünkü dünyanın en popüler emlak ticareti oyunu Monopoly’nin, oyunun yaratıldığı 1935 yılından beri oyunda olan yarış arabası, şapka, yüzük, bot, amiral gemisi, ütü ve 1950’li yılların başında oyuna dahil olan İskoç köpeği ve el arabası piyonlarının kaderi Monopoly hayranlarının elinde de ondan.

Monopoly hayranları 9 Ocak – 5 Şubat 2013 tarihleri arasında en sevdikleri Monopoly piyonunu kurtarmak için Facebook.com/Monopoly üzerinden gerçekleşecek dünya çapındaki oylamaya katılacak. En az oyu alan klasik piyonlardan biri oyundan çıkarken, en çok oyu alan yepyeni bir piyon oyuna girecek. Elmas Yüzük”, “Gitar”, “Oyuncak Robot”, “Kedi” ve “Helikopter” piyonları en çok oyu alıp oyunun bir parçası olabilmek için Monopoly tutkunlarının oylarını bekliyor.

Oylama sonucu kazanan piyon, 2013 Şubat ayında New York’ta yapılacak oyuncak fuarında açıklanacak ve yeni piyonlu Monopoly bu yılın ikinci yarısında raflarda yerini alacak.