Monet’nin Bahçesi’nde dolaştınız mı?

İstanbul’da bir yerden bir yere giderken kesin görmüşsünüzdür, Empresyonizmin öncüsü Fransız ressam Claude Monet’nin olgunluk dönemi tabloları “Monet’nin Bahçesi” sergisiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde.  Ölümünün ardından oğlu tarafından pek çok tablosunun bağışlandığı Marmottan Monet Müzesi işbirliğiyle açılan sergi, 6 Ocak 2013’e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık.

Ünlü ressamın aile tablolarını, boya paleti gibi kişisel eşyalarını, yeteneğinin olgunluk dönemini, kataraktına rağmen resim tutkusundan vazgeçmeyişini yaşamından notlar eşliğinde mutlaka görmelisiniz.

Hem en sevdiğim ressam olduğundan, hem de henüz görmediğim tablolarının sergide yer almasından hevesle bir an evvel gittim, gezdim, haliyle büyülendim.  Lakin büyülenmemin sebebi birbirine karışan renklerin, fırça darbelerinin Monet’nin akıma önayak olan yeteneğini bağırması değil. Asıl etkileyici olan bahçenin hikayesi.

Monet’in doğaya olan tutkusu malum…  “Belki de ressam olmayı çiçeklere borçluyum” diyecek kadar tabiata aşık olma hali söz konusu. Aşkıyla yeteneğinin uyumu tuvale pek güzel, ahenkli yansısa da, hayal gücündeki o Japon köprüsünün altında nilüferlerin süzüldüğü idealin peşine düşmekten kendini alamamış ve yaşamının son 43 yılını geçirdiği Giverny’deki evinin bahçesini tuvaline layık olacak şekilde düzenlemiş.

Monet’nin 10-15 yıl kadar emek verdiği bahçe, ömrünün geri kalanında tablolarının birinci ilham kaynağı olmuş. Doğaya olan aşkı yeteneğini körüklemiş, resme olan tutkusu ise doğaya karşı minnet beslemiş yıllarca. Haliyle Monet’nin –en azından bende- yarattığı hayranlığa pek şaşırmamak gerekiyor.

Zira peşinden koşan bir tutku yoksa, hayal gücü kendi evreninde öylece, sınırsızca yaşıyor. Ama peşine takılmış bir tutku varsa, gerçeklikle arasındaki duvara doğru dört nala koşup, durmak bilmeyip taşları yerinden oynatıyor. Duvarı yıkıyor, gerçek tarafa geçiyor, nasıl sınırsız olunur bir güzel kanıtlıyor. Monet’nin Bahçesi’nin hikayesi hayal gücünün nereye varabileceğinin güzel bir kanıtı.

6 Ocak 2013’e kadar 39 tablonun yer aldığı Monet’nin Bahçesi’nde bir tura çıkın; nilüferlere bakın, Japon köprüsünün altından geçin, süsenlerin arasında gezinin. Bahçe bugün hala Giverny’de Monet’nin resmettiği güzellikte duruyor. Fransa’ya gidip de görmemek olmaz. Rotanızda Fransa varsa, gidilecek yerler listenize ekleyin mutlaka.

 

Monet hakkında bilgi için:

YouTube Preview Image