Modelciler için bir vaha: Fine Scale.com

Sizi bilmem ama bir zamanlar askeri maket  ve daha da aşmış versiyonu diaroma yapma konusunda coşmuştum. İki haftada bir yeni bir araç, uçak, gemi alıp üniversiteden anne-baba evine soluklanmaya gittiğim hafta sonlarını  maketlerimle mutlu mesut geçirirdim. Öyle ki bir süre sonra bu iş hep nasıl daha iyi, daha gerçekçi maketler yapabilirime sürüklenir. Doğası gereği bu iş böyledir. Özel ilgi alanım 1/35 ölçeğinde yapılmış olan 2.Dünya Savaşı Alman ordusunun kara araçları… Ama bu güne dek bir sürü de uçak yapmışlığım var. Maketi yapmakla bitmiyor tabi iş. Asıl mevzu dönemin, mevsimin ve bağlı olduğu birliğin rengi, kamuflajı vs. ile birebir gerçekçi bir şekilde boyamak ve detaylandırmak… Zamanında ağaç, çalı v.b. için mimarlık öğrencilerine malzeme satan dükkânları dolaşır olmuştum.

27.jpg-600x600

Önce evlilik ve ardından evdeki küçük hanım doğumundan beri tabii ki bu işler askıya alındı. Ama yaptığım maketler Tekirdağ’da annemlerin evinde kutularında kuzu kuzu yatıyor. Onlarla ilgili fotoğraflı ve detaylı bir başka yazı yazarım size ama geçenlerde evin posta kutusuna yanlışlıkla bırakılmış bir dergi sayesinde bir site keşfettim size onun haberini vereyim diye kısa bir hafta başı yazısı patlatayım dedim.

Sitenin adı www.finescale.com. Envai çeşit maket hakkında bilgi, yeni ürün duyuruları, ürün değerlendirmeleri, takipçilerden gelen maket fotoları… Bu işle ilgili olanlar için dipsiz kuyu, adeta bir hazine. Girin kurcalayın bakın adamlar neler yapmış!

21

Yazarınız 10 gün tatile kaçıyor benden başka da iş çıkmaz o sürede. Deniz, kum ve güneş no computer, az telefon… Sonra yazılara ve direnmeye, dirilmeye kaldığımız yerden devam… Görüşürüz.