Moda & stil arasındaki 10 farkı bulun

acilis audrey

Kate Moss’a “şu anda neler moda?” diye sorun, büyük ihtimalle bir cevap vermeyecektir. Bilmediği için değil, işi gereği modayla ilgili her şeyden hepimizden önce haberdar olduğuna bahse varım. Ancak moda olanla hiçbir zaman ilgilenmediği ve trendleri de takip etmediği için, yüksek ihtimal sorunuzu duymamış gibi yapar; ya konuyu değiştirir ya da sessiz kalma hakkını kullanır. Çünkü Kate Moss modayı ve trendleri takip etmez, tam tersini yapar: Modayı da, trendleri de kendi “yaratır”. Bunu planlı programlı değil, adeta  doğası gereği yapar. Şu anda eskisi kadar göz önünde olmaması önemli değil. Kate Moss “stil”, ve tabii ki stil ikonu deyince, en iyi örneklerden; bu konuda tarihteki yerini çoktan garantiledi. Tabii ki stiliyle dikkat çeken başka isimler de var, tümünü sizler de ezbere biliyorsunuz. Tabii ki stil, kıyafetle sınırlı değil, aynı zamanda bir tavırdır; stiliniz, hakkınızda çok şey anlatır.

james dean

Peki moda? Moda, her mevsim, hatta mevsimler içinde bile sık sık değişir. Moda şu an gündemde olanı vurgular. Bazen hızına ayak uydurmak zor, hatta masraflı! Modayı takip ederek şık da olabilirsiniz, kurban da! Moda kurbanı. Varsayalım modayı takip ediyor; moda hakkında çok şey biliyor; alışverişi de seviyor; son moda kıyafetlere de sahipsiniz. Sizin için “güzel giyiniyor” ya da “çok şık” diyor olabilirler. Çok güzel ancak bunlar stil sahibi olduğunuzu anlatmaz. Çünkü stilin en şık, en yeni, en pahalı, en moda, en marka kıyafetlerle bir ilgisi yoktur. Yanlış anlaşılmasın, stil sahibi insanlar modayı reddetmez ancak onu çok iyi “yorumlar”, ustaca kullanır ve gardıroplarına adapte eder. Ve sırf moda diye kendilerine hiç yakışmayacak bir parçayı satın almazlar.

Yani stil ve moda arasındaki fark 10 maddeden de fazla. Başlıktaki 10 rakamı işin esprisi. Bunu da söylemek lazım, stil ve moda düşman değildir, birbirlerini inkar etmezler. Moda, tarihteki ve gündemdeki stil ikonlardan bol bol “beslenir”.

Yeri gelmişken, stilleriyle tarih yazmış birkaç güzel ismi daha hatırlayalım: Audrey Hepburn, Coco Chanel, Twiggy, Jackie (Kennedy) Onassis, Frida Kahlo, James Dean, Johnny Depp, Sienna Miller, Jane Brikin, Elvis Presley… İsimlerinin başına (diğer sıfatlarının yanı sıra) rahatlıkla “stil ikonu” da ekleyebiliriz. Bundan nasıl emin olabiliyoruz? Elimizde bolca kanıt var.

Grace KellyAudrey Hepburn hepimizi küçük siyah elbisenin dünyanın en zarif ve şık elbise olduğuna inandırdı.

James Dean bazen bir jean ve tişörtün dahi yeterli ve yeterince “cool” olduğunu gösterdi.

Bazılarını “taklit etmek” zor, hatta imkansızdı; ancak yıllarca modaya, tasarımcılara ilham verdi. Meksikalı ressam Frida Kahlo!

60’lı yılların ünlü modeli Twiggy ortaya çıktığında bir anda dönemin “güzel kadın” kavramı yeniden tanımlandı. Kadınlar anında onun göz makyajını, saç şeklini, mini elbiselerini arzular oldu.

Bu liste sonsuza dek uzar arkadaşlar…

No Responses