Mısır tarlalarından tınılar…Country Müziği

Texas’ın tepelerinden birine Chevrolet marka pick-up kamyonetini çekmiş, arka kapağını açıp üstünde oturmuş radyodan ince ince müziği dinleyerek günbatımını seyreden, beyaz şapkalı, kovboy çizmeli bir adam görüyorum. Evet ne zaman country müziği dinlesem aklıma ilk gelen manzara bu oluyor. Geçmişi 1920’lere dayanan bu müzik için Amerika’nın halk müziği dersek yanlış olmaz. Metaforlardan ve ağdalı şiirsel dilden arınmış sözleri, gitar, keman ve banjo gibi enstrümanlarla renklendirilmiş basit ama akılda kalıcı melodileriyle bu müzik tarzı aynı zamanda altyapı olarak rock’n roll, Amerikan pop ve rock müziklerine olan yakınlığıyla da dinler dinlemez size tanıdık geliyor.

İlk ortaya çıktığı dönemlerde Amerika’nın güneyinde yaşayan yoksul beyazların müziği olan country, zaman içerisinde bugün bile halen efsane olarak anılan birçok büyük müzisyenin müziğe başlangıç noktası olarak da görülür. Bu isimlerden birisi de rocn’n roll müziğin kralı Elvis Presley’dir. Country müziğin doğuş yeri olan Nashville, Tennessee eyaletine bağlıdır ve bu eyalet Elvis’in evi ve aynı zamanda müzesi olan Graceland’e de ev sahipliği yapmaktadır. Tabii ki bu türün en ünlü savunucusu Jonhhy Cash’i de unutmayalım.

Birçok müzik türü gibi country de zaman içerisinde değişikliğe uğramış, banjo ve kemanlar ağırlıklı melodilerin yerini tok sesli akustik ve pedallı metal gitarlar, yoddling yani gırtlaktan söyleme tekniğinin yerini rock tarzına yakın vokaller almış. Değişmeyen tek şey ise vokallerdeki güneyli ingilizce aksanları. Bugün bu müzik tarzı American Idol ve benzeri yarışmalarda sıkça karşımıza çıkıyor, hatta Grammy ve Amerikan müzik ödüllerinde de ciddi miktarda ödül topluyor. Lady Antebellum grubu ve Adele’in bile yorumladığı efsane şarkıları “Need you now” bunun en güzel örneğidir.

Son dönemdeki popülerliği filmlere de yansıyan bu müziği daha yakından duymak ve o kültürü daha yakından tanımak için Joaquin Phoenix’in müthiş performansıyla büyük country müzik ustası Jonhnny Cash’in hayatını anlatan “Walk The Line”, Jeff Bridges’ın oynadığı “Crazy Heart” ve aşağıdaki ilk videonun ait olduğu film olan “Country Strong” tam size göre.

Bugün ne mutlu bize ki elimizin altında internet var ve neredeyse her şeyden haberdar olduğumuz gibi, benim gibi müzik delileri de her türlü müziğe ulaşabiliyorlar. İnternet radyolarında, media player’ınızın ortam rehberi bölümündeki online radyolarda ve tabii ki youtube’da yukarıdaki isimleri rahatça bulabilir ve dinleyebilirsiniz.

Benim için country yol müziğidir. Gerçek hayatı, gerçeğe en yakın kelimelerle anlatır. Melodileri o kadar akıcıdır ki bir sonraki şarkıya ne zaman geçtiğimi anlamam. Güzel bir havada uzun bir yola çıkın. Etrafınızda doğa varken arabanızın camını ve müziğin sesini açın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Benim kadar keyifle dinlemeniz dileğiyle.

Not: Rodney Atkins, Brad Paisley, Reba McEntire, Taylor Swift, Tim Mcgraw, Blake Shelton, David Nail, Keith Urban, Joshua Kadison ve Lady Antebellum benim kişisel favorilerimdir. Dilerseniz bu isimlere göz atarak da başlayabilirsiniz.

Son dönem dinlemeye doyamadığım country şarkılarından,  Gwyneth Paltrow ve Tim McGraw’un Country Strong filminden kendi sesleriyle “Me & Tennessee”

YouTube Preview Image

Joshua Kadison’un eski sevgilisi Sarah Jessica Parker için yazdığı muhteşem şarkı Jessie

YouTube Preview Image

Ve Lady Antebellum’un 2011 yılında 4 grammy ödülü alan harika şarkısı Need you now

YouTube Preview Image