Mini K-Movie listem

Geçen hafta vizyona giren Evim Sensin filminin Güney Kore sinemasının iyi gişe yapmış filmlerinden biri A Moment to Remember’dan bire bir (sahne planlarına ve başrol kızlarının birbirlerine benzerliğine  kadar) uyarlama olduğunu öğrenmeyen duymayan kalmamıştır. Filmin orijinalini yıllar önce izlemiş fakat sosyal ortamlarda abartıldığı kadar beğenmemiştim. Bu sebepten Özcan Deniz yönetmenliğinde yapılan uyarlamasına gitmek aklımın ucundan dahi geçmedi. Ama yapılan yorumları okumadan da edemedim takdir edersiniz ki. Filmden çok etkilenip salya sümük ağlayanlardan tutunda filmin orijinalini izlemiş olmanın verdiği haklı gururlar Özcan Deniz’e verip veriştirenlere kadar yelpaze genişti…  Bende bu kadar K-Movie sever var madem Kore Sinemasından bana göre mutlaka izlenmesi gereken filmlerden minik bir liste yapayım dedim.

İhtiyar Delikanlı – Old Boy

Blogda yazmaya başladığım ilk günlerden beri mümkün olan her fırsatta bu film hakkında bir iki satır yazdım. İzlemiş olanlar da çoktur. Ama hala gözden kaçırmış olanınız varsa onları da zehirlemeden geçmeyeyim istedim. Park Chan-Wook’un İntikam Üçlemesinin ikinci filmi olan yapım bir adamın bir gece yarısı ortadan kaybolup 15 yıl boyunca küçücük bir odada hapsini ve o odadan salıverildiğinde bunu kendisine yapan kişiyi bulmak için harcadığı çabayı anlatıyor. Asıl mesele kahramanımızın 15 yıl için almak istediği intikamken kendiside bir intikamın bedelini ödediğini öğreniyor. Yönetmenin en iyi filmlerinden biri kaçıran varsa aman dikkat!

İhtiyar Delikanlı –

YouTube Preview Image

Ben Bir Robotum ama Sorun Değil – I’am a Cyborg but that’s Ok.

Genelde zor hikayeleri sert bir dille anlatmayı tercih eden yönetmen Park Chan –Wook’un şeker tadında en naif hikayesidir, Ben Bir Robotum ama Sorun Değil. Kendini robot sanan ve yemek yemenin iç aksamlarını bozacağına inanan bir kız ile etrafındaki insanların özel güçlerini çalabildiğine inanan bir gencin aşk hikayesini anlatıyor. Deli mi bunlar, evet deliler! Alışagelmişin dışında çekimleri , renkleri ve yönetmenin hayal gücüyle uzun süre etkisinden kurtulamadığım bir film olmuştur.

Ben bir Robotum ama Sorun Değil –

YouTube Preview Image

Rough Cut : Kaba Kurgu

Bir birinden zıt dünyalarda yaşayan bir aksiyon filmi aktörüyle hayatı aksiyon içinde geçen bir mafya adamının tesadüfen aynı filmde yer almasıyla başlayan hikaye yer yer komik olsa da sonunda boğazlarda düğümlenecek bir drama dönüşüp hafızalara derin bir çizik atmayı başarıyor. Kim Ki Duk’un da bir ucundan tuttuğu film listeme girmeseydi olmazdı.

Kaba Kurgu-

YouTube Preview Image

Bin Jip – Boş Ev

Kısaca buraya Kim Ki- Duk’un her filmi izlenmeye değer yazmalıyım beklide. Fakat bu film beni hepsinden çok etkilemişti. Bir film bu kadar sessiz olup nasıl çığlık atar görmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir film. ‘hepimiz birer boş eviz ta ki biri kilidimizi kırıncaya kadar’ diyen filmde yalnızlık duygusu gelip elini omzunuza atabilir. Natacha Atlas’ın sesinin yarattığı derinlik yükseklik korkusuna neden olacak yapım mutlaka görülmesi gereken bir Kim Ki – Duk şaheseri.

Boş Ev –

YouTube Preview Image

Benim listem daha uzardı ama en sevdiklerimi seçip sıralamak istedim. Seveni takip edeni için taze bir liste olmasa da yeni yeni Kore Sinemasına hayran olmaya başlayanlara yararlı bir seçki. Seçip izleyin efenim. İyi seyirler.

Comments
  1. Seyhan Ahen

    Güzel ve kısa bir liste olmuş.Ama ilk etapta akla bunlar geliyor gerçekten.Bana da ”Bir güney kore filmi öner de, izleyelim.” dediklerinde klasik filmleri sıraladıktan sonra son dönemlerde çekilen favori filmlerimi de ekliyorum :)