Microsoft’un oyun konsolu: XBOX 360 Kinect

Uzun süre Playstation’ın liderliğinde geçen oyun konsolu pazarına Microsoft XBOX 360 ile güçlü bir rakip oldu. Ülkemize piyasaya çıkmasından 11 yıl sonra gelen XBOX’ı tanıyalım.

XBOX ilk kez 15 Kasım 2001’da Amerika’da piyasaya sürüldü. O yıllarda inanılmaz bir başarı yakalayara tüm zamanların en başarılı oyun konoslu olan Sony Playstation 2 karşısında hiç bir başarı elde edemeye XBOX, aynı zamanda Nintendo Gamecube,  Sega Dreamcast ile de rekabet etmeye çalışıyordu. Sega’nın piyasadan çekilmesiyle birlikte Playstation’ın ezici üstünlüğünün yanında Microsoft ve Nintendo pazarda kendilerine yer bulmak için amansız bir savaşa girdiler.

Microsoft’un XBOX 360’ı Kasım 2005’te piyasaya sürmesi ile bir anda pazarda ciddi bir pay kazanmaya başladı. Sony ise tam bir yıl sonra Kasım 2006’da Playtstation 3 ile liderliğini geri almakta gecikmedi. Yine aynı anda da Wii ile pazara giren Nintendo özellikte oyunculara sanal olarak oyunların içine girme deneyimi yaşatan Wii Remote ile gerçek bir devrime imza attı. Playstation Move ile sanal oyun pazarına çok başarılı bir giriş yapamadıysa da Microsoft Kinect ile Kasım 2010’da sanal oyun pazarına yepyeni bir soluk getirdi.

Evet, XBOX 360’a bağlanan Kinect adı verilen bir sensor ile artık oyuncular hiç bir aparat veya cihaz olmadan tamamen kendi vücutlarıyla oyunların içine girebiliyorlardı artık. Henüz Sony ve Nintendo’dan bu hamleye bir karşılık gelmedi. Bu arada Sony, PSP serileri ve PS Vita ile, Nintendo da DS ve 3DS serileri ile taşınabilir konsol pazarının ekmeğini yemekle meşguldüler. Bu pazarda ise henüz Microsoft bulunmuyor.

XBOX 360 gerçekten çok başarılı bir oyun konsolu. Playstation’da olduğu üzere piyasada bir çok değişik versiyonu mevcut. XBOX S, S 4 GB, S 250 GB, Arcade ve Elite gibi bir çok alt modeli mevcut.

XBOX Live ise XBOX’ın online oyun oynayabildiğiniz ve satın alabildiğiniz platformu. Bu da 2012 sonunda XBOX’ın Türkiye’ye girmesi ile birlikte Türkçe olarak hizmete sunuldu.

En önemli aksesuarı olan Kinect ise 2009’da piyasaya sürülmüştü. Kinect ile Kinect uyumlu oyunlarda oyunun içinde yer alabiliyor, dans edebiliyor, fitness yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda kamer olan Kinect’de bulunan dahili mikrofon ile XBOX’a sesli komutlar verebilmek de mümkün. Ocak 2012’de 18 milyon adet olarak tüm dünyaya gönderilen Kinect’lerin 60 günde 8 milyon adet satılması ile dünyanın en hızlı satılan elektronik aleti olarak Guinness rekorlar kitanına girdiğini de ekleyelim.

Dahili bir DVD playerı da bulunan XBOX’ın Blu Ray oynatmaması ise büyük eksiklik.

Kinect ile birlikte değerlendirildğinde XBOX, Playstation’dan daha başarılı bir oyun konsolu. Kinect destekli oyunlar ve uygulamalarla yapabileceklerinize gerçekten şaşıracak, aileniz veya arkadaşlarınızla gerçekten çok iyi vakit geçireceksiniz. Playstation çok gizli yürüttüğü Playstation 4 ile tahtını geri alabilir. Ancak o zamana kadar XBOX 360 yeni kral.

 

XBOX 360 Kinect

YouTube Preview Image