Meme kanseri için “çekin pembeyi!”

Meme kanseri, şüphesiz ki son yılların en çok konuşulan, tartışılan ve çözüm yolu aranan sağlık sorunlarının başını çekiyor. Erken tanının önemine yapılan vurgulara rağmen, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde rutin kontroller ve alınması gereken önlemlere karşı halen bir duyarsızlık hakim. Çoğumuz meme kanserine yaklanma fikrinden (haliyle) o kadar ürküyoruz ki, sanki kontrole gitmez ve böyle bir şey hiç yaşanmayacakmış gibi davranırsak riskin bizi es geçebileceğine kendimizi inandırıyoruz. Ne var ki durum böyle değil. MEMEDER kurucusu Prof. Dr. Vahit Özmen’e göre yıl 2030 olduğunda meme kanseri en sık görülen hastalıkların başını çekecek kadar yaygınlaşacak.

Bu yüzden meme kanseri konusunda farkındalığı artırmak ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek çok önemli. İşte MEMEDER de bu kapsamda 2008 yılında Bahçeşehir’de başlattığı projenin bu yılki ayağında çok daha geniş boyutlu ve dikkat çekici bir gösteriye imza atmayı planlıyor. “Çek Pembeyi” ismi verilen kampanya için 20 Ekim gecesi saat 19.15’te İstanbul’un ikonik yapıları Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü, 20.00’da ise Sapphire İstanbul binası, kadınlar için pembe ışıklara bürünecek.

Bir çok markanın elde ettikleri gelirin %10’unu MEMEDER’e bağışlayarak destek verecekleri proje için siz de çorbada tuzunuz bulunsun isterseniz, çektiğiniz pembeye bürünmüş köprü ya da Sapphie binası fotoğraflarını #cekpembeyi hashtag’iyle Twitter’da yayınlayabilir, ya da vermek istediğiniz mesajı aynı hashtag’i kullanarak takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Şayet İstanbul dışında yaşıyorsanız pembe renkli bir eşyanızın fotoğrafını çekip aynı şekilde Twitter’da paylaşmanız yeterli.

Unutmamak gerek; meme kanseriyle mücadele kapsamında tek bir kadının yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak büyük önem taşıyor. Söz konusu sağlık olduğunda, ister kadın olalım ister erkek, üç maymunu oynamanın bize hiçbir getirisi yok. Madem ki devir iletişim ve aksiyon devri, haydi beyler bayanlar, pamuk eller klavyeye!

 

*Meraklısına: MEMEDER nedir?

2007 Eylül ayında, İstanbul’da kurulan Meme Sağlığı Derneği, bünyesinde meme kanseri ile tanışmış kadınları ve yakınlarını ve meme sağlığı alanında pek çok farklı uzmanı barındırırken, kadınların sağlıklı yaşayabilmeleri için “meme sağlığınız elinizde” sloganıyla kamuoyunu bilgilendirmeyi misyon edinmiş bir dernektir. www.memeder.org