Medikal dizi severlere: Monday Mornings

monday_mornings_ver2_xlg

İçinden neşter geçen dizilere karşı zaafı olanlar için yeni bir dizi; Monday Mornings. Bir nevi doktorlara özel Pazartesi Sendromu temalı yapım Dr. Sanjay Gupta’nın yine aynı isimli romanından uyarlanmış. Yapımcılığını Chicago Hope ve All McBeal’dan hatırlanası isim David E. Kelley üstlenmiş. Kadrosuna da izlemek için sadece isimleri yetecek olan iki usta oyuncuyu Alfred Molina ( Çikolata, Frida) ve Ving Rhames ( Görevimiz Tehlike serileri) yerleştirmiş.. Tabii dahası da var.

monday-mornings-9

Dizi aslında ismini cerrahi bölümünün kapalı kapılar ardında yaptığı Pazartesi toplantılarından alıyor. Bölümün ve hastanenin şefi olan Dr. Harding Hooten  (Alfred Molina) yönetiminde yapılan bu toplantılar ellerine neşter alınca insan hayatı üzerinde tanrısal bir güce kavuşan doktorların aldığı cerrahi kararları, başarılarını yada başarısızlıklarını, sırf egolarını parlatmak uğruna seçtikleri tedavi yöntemlerini ve kişisel hayatlarındaki gelgitlerin işlerini ne derece etkilediğini  tartıştıkları bir platforma dönüşüyor. Hastanenin amfisinde gerçekleşen bu toplantılarda zaman zaman doktorlar (ki sonuç başarılı bir operasyon olsa da) diğer meslektaşları karşısında günah keçisine dönüştürülüp seçtiği yöntemler için yargılanabiliyor. Temelde doktorun kendisine ayna tutmasını amaçlayan bu toplantılar Medical Drama severlerin alıştığı gerilim yüklü ameliyathane sahnelerinden daha ilgi çekici ve gerçekçi olduğunu söylemeliyim. Bir diğer alışılagelmiş M.D. gerçeği, hastane koridorlarında ve dinlenme odalarında esen aşk rüzgarlarına da bu dizide rastlamak zor.

Monday_Mornings_TNT

Monday Mornings’de sevdiğim bir diğer şeyde afişleri oldu. Yaptıkları operasyonlarla egoları tavan yapan doktorların toplantılar sonrası  Alfred Molina’nın çehresinin yansıdığı neşterlerin üzerine düşmesi bir nevi çuvaldızı kendilerine batırma durumu, dizinin gidişatını özetler nitelikte. Daha çok gerçekçilik ve daha az ağdalı dram sahneleri isteyen medikal severlere Chelsea General’in bir birinden ilginç doktorlarıyla tanışmalarını tavsiye ederim. Kısaca kadronun geri kalanı şöyle;  Jamie Bamber, Jennifer Finnigan, Keong Sim, Sarayu Rao, Bill Irwin… İyi seyirler!

Monday Mornings Fragman:

YouTube Preview Image