Mazzy Star bir albüm ile geri dönüyor

mazzy-star-650-430

Aşk şiir gibidir, müzik ise şiir gibi. İşte şiir gibi derinden müzik yapan gruplardan bir tanesi Mazzy Star. Mazzy Star’ın kökleri Los Angeles’lı Rain Parade grubuna uzanır. Gitarist David Robback, Rain Parade ile bir albüm yapıp ayrılmıştı. Daha sonra Opal diye bir gruba katılan Robback burada Hope Sandoval ile tanışıyor. Bir Avrupa turu sonrasında Opal dağılırken, Hope ve Robback Mazzy Star’ı kurmaya karar veriyorlar.

Mazzy Star kalabalık bir müzisyen ekibinden oluşuyor gibi gözüksede 2 kişilik bir proje diyebiliriz. Mazzy Star müziğini tanımlamak gerekirse karanlık post-punk sularında The Velvet Underground’un hipnotik gitarlarına uzanan psychedelic bir yolculuk. Debut albümleri “She Hangs Brightly” 1990 yılında Rough Trade plak şirketinden çıkaran Mazzy Star kuru ve akılda kalıcı akustik balladları folk, blues etkileşimi ve Sandoval’ın esrarlı, hüzünlü vokaliyle birleştirerek dikkatleri çekti.

mazzy-star-50c10fbda896c

Mazzy Star’ı gün yüzüne çıkaran ve daha çok insan tarafından bilinmesini sağlayan olay 2. albümleri  “So Tonight That I Might See”de yer alan “Fade Into You”parçası oldu. Bu parça; melodik, atmosferik ve naif sıfatlarını sonuna kadar hakeden en güzel Mazzy Star parçalarından birisidir. Duruş itibariyle anti-star havasında olan ikili röportaj vermeyi ve turneye çıkmayı sevmiyorlar. Her fırsatta stüdyoyu konserlere tercih ettiğini söyleyen Hope Sandoval yapı itibariyle oldukça utangaç ve içine kapanık bir karakter.

Evet dile kolay tam 17 yıl. Son albüm “Among My Swan” piyasaya çıktığında takvim yaprakları 1996’yı gösteriyordu. O yıllarda liseli ergen hayalleri ile dibe vuruyor, karşılıksız aşkların en güzellerini yaşıyorduk.  Sonu olmayan derin gecelerde Mazzy Star dinleyip, bir yandan dünyanın değişebileceğine inanıp, diğer yandan bir paket 216 sigası yanında bir fincan kahve ile mutlu olmayı becerebiliyorduk. Dünya bu kadar kirlenmemişti. Ya da biz farkında değildik. Kerouac‘un Yolu, Bilge Karasu‘nun kedileri, Tezer‘in ızdırapları, Pavese‘nın kadınları arasında sessizce yabancılaşırken tek başımıza dünyayı karşımıza almak istiyorduk. Şimdi ise “keşke yalnız bunun için sevseydim seni” bile demek gelmiyor içimizden. Ama biliyorsun başka bir yaşama tutunmak lazım, en azından bir köprünün paslı korkuluklarına…

mazzy-star_32

Evet bunca senenin ardından yeni Mazzy Star albümü “Season Of Your Day” 24 Eylül’de piyasada olacak.

Mazzy Star günümüzde pek benzeri olmayan bir müzik yapıyor. Akımlardan pek etkilenmeden kırılganlıklarını kağıda ve notalara döküyorlar. Bu bağlamda içine girilmesi zor bir grup. Ama geceyarısı depresif saatler için güzel bir seçim. Modern bir Nico yansıması gibi duran vokaller, çok sağlam melodiler ve husuzsuz distortion örnekleri, donmuş zamanda tek başına dinlenecek albümler. Kanın akışını yavaşlatan müzik nedir? sorusunun cevabıdır Mazzy Star.

Mazzy Star – California

YouTube Preview Image