Marshall sadece bir boya markası değildir

Nedir peki? Müzikle -özellikle de rock müzikle- uğraşan herkesin bildiği ve sahip olmak için can attığı amfi, pedal ve bilimum müzik ekipmanı yapan bir Amerikan efsanesidir.  Bir de benim yakın zamanda öğrendiğime göre –ne utanç ama- şahane bir retro görünümlü kulaklık markasıdır.

Geçenlerde aylak bir günümde D&R mağazalarında bir tur attım. Yanımda İ-pod ile kulaklık testi yaptım kendimce. Ne mi denedim? Çok bir şey yoktu aslında deneme bölümünde. Rengarenk Urbanears, Monster Beats By Dr.Dre ve yazının yazılma sebebi Marshall Major Black. AKG ve Sennheiserlar’ın demosu yoktu dinleyemedim ama diğerleri yetti bana zaten. Urbanlar zayıf kalıyor rock dinleyene orası kesin. Pop dinleyicisi genç kızlar için ideal bir marka. Cıvıl cıvıl renkleriyle yakışıyor da kendilerine.

Beats By Dr.Dre’ler bildiğiniz gibi. Daha önce Emrah’ın da hakkında kelam ettiği bu “canavarlar” ünlülerin de tercih etmesiyle bir ana piyasadaki en popüler ve havalı kulaklıklar oldular biliyorsunuz. Ancak size test sonrası şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Beatsler kesinlikle öncelikle pop sonra da alternative, rap, world music gibi türlerin kulaklığı. Baslar dengeli, tizler ıptıs ıptıs tadında sorunsuz.

Gelelim benim yeni favorim Marshall Major serisine. Bir kere kullanılmış malzemeden imal vintage görünümlü ambalaj çok havalı. Ürünün kendisi de feci havalı. Direkt sizi 1970’lerin tank gibi sağlam metal kasalı amfilerine ışınlıyor. Sesi ana kaynaktan kulaklığa kayıpsız ileten altın kaplama jack bir harika. Eski ev telefonlarınınki gibi spiral kablosu bir harika. Gelelim ses kalitesine. Heavy metal, hard rock ve diğer tüm rock türevleriyle çok iyi anlaşacak gibi görünen bir kulaklık bu Majorlar. Bu sene sektörde 50.yılını kutlayacak Marshall, adına yakışacak bir alete daha imzasını atmış. Davullar, gitarlar olması gerektiği gibi,  kütür kütür geliyor. Baslar da yerinde. Mesela ben Dr.Dre’lerin metale biraz pop efekti kattığını düşünüyorum. Marshallar’da bu yok. Neyse onu olması gerektiği gibi sağlam bir şekilde veriyor alet bizlere.

Oldukça beğendiğim bu kulaklığı tesadüf Dubai’de olan bir arkadaşına arattım ama bulamadı orada. Şimdi Amerika’ya giden bir arkadaşa soracağım. Zira burada 300 liraya yakın fiyatı. Gerçi Beats’ler ile karşılaştırınca oldukça makul bir fiyat bu. Ama aletin Amerika satış fiyatı 135 USD olunca oralara gidecek bir arkadaşa havale etmek çok daha akıllıca olur bu güzel ürünü. Bu arada Türkiye’ye ithal edilmeyen bir model daha var Marshall kulaklıklarının sitesinde: Major FX. 160 USD’lık etiketiyle bu model de çok canlar yakar derim. Bu arada kulak içi kulaklık sevenlerdenseniz Marshall sizleri de unutmamış ve Minor serisini sizlere hazırlamış.

Konu Marshall’dan açılmışken size bir de şahane konser haber vereyim o zaman. Gürültüyü güzel çıkarma sektöründe 50.yılını görkemli organizasyonlarla kutlamaya hazırlanan firma bombayı patlatmış. 22 Eylül 2012’de Londra Wembley Arena’da müthiş bir konser düzenlemişler. Müzik kariyerlerinde Marshall kullanan ağır ağabeylerin hepsi bir arada bu sene hayata veda eden Marshall’ın kurucusu Dr. Jim Marshall’ın ruhunu hep beraber yâd edecekler.

Kimler mi var listede. Hangi birini sayayım size? Benim gitar tanrım Yngwie J.Malmsteen, Steve Vai, Kirk Hammett (Metallica) ve Alex Scolnick (Testament) gibi pek çok  efsane gitariste gitar çalmayı öğreten Joe Satriani, yakın zamanda kaybettiğimiz Ronnie James Dio’nun ex-gitaristi yeni Whitesnake’li Doug Aldrich, Ozzy Osbourne ile tanıdığımız ama kendi başına da alıp yürüyen “hayvan adam” Zakk Wylde, Mr.Big’ten hatırlayacağınız Paul Gilbert ve diğerleri… O tarihlerde oralarda olacaklar varsa aranızda şimdiden biletinizi alın ve bu tarihi olaya tanıklık edin.

Nasıl, Marshall sadece bir boya markası değilmiş değil mi?

Comments
  1. Anonymus

    135 USD = 270 TL civarı farkındasındır umarım.
    Oysa türkiyede Marshall kulaklıkların fiyatı 220 tl.
    Fakat bu yazıyı paylaştığın için teşekkür ederim. Gerçekten müthiş bir kulaklık. Marshall Dr.Dre’nin aksine eski bir markadır ve yıllarca muhteşemliğini sadece rock değil her türde MÜZİK te göstermiştir.