Makyajsız halimi ne kadar seviyorsun?

“Biz erkekler bir konuda kadınlardan şikayetçiyiz” dedi. İçimden gülümsedim, kesin bomba bir şey geliyordu… Ve bu şikayeti yakın bir zamanda meydana gelen bir olayı örnek vererek anlattı: Bir arkadaşı beğendiği çok güzel bir kızı (ya da bunun gibi bir şey işte) bir gün makyajsız görünce “Bu da kim!” diye hayret etmiş, yani büyük bir hayal kırıklığı yaşamış. Ben kısa kesiyor ve biraz yuvarlıyorum, siz “bir gün” kısmını “bir gün aniden sokakta”, “bir sabah” veya istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz, anlatılmak istenen aynı: Bir erkek, güzel (herhalde gayet bakımlı, makyaj ve saçı yapılı) bir kızı ilk defa makyajsız görünce adeta “dehşete” kapılmış.

Biraz başa dönecek olursak, bu hikayeyi duyduğumda (ki ilk defa duymuyorum) uzun uzadıya bir yorum yapmadım. Eskiden olsa hemen sonu gelmeyen yorumlar yapardım. Şimdilerde bu gibi “tespit”leri sakin kafayla, anlayarak dinlemeyi tercih ediyorum. Yani tepki vermekten çok, üzerine düşünmeyi kar sayıyorum. Ancak itiraf etmeliyim ki, içimden gelen sırf eğlencesine de olsa, bunu anlatan erkek arkadaşıma, asıl kadınların erkeklerden şikayetçi olduğu ortalama 99 maddelik listeyi uzatmaktı. Tabii ki cebimde halihazırda öyle bir liste yok ama erkekler çok istiyorlarsa o 99 (veya daha kalabalık) listeyi 10 dakikada hazırlarız. Şikayet neymiş görsünler. Ama gerçekten, ne gerek var…

Şaka bir yana, beğendiği kızı ilk defa makyajsız görüp çok şaşıran ve hayal kırıklığı yaşayan kişiyle konuşma fırsatım olsaydı kendisine bir-iki soru sormayı isterdim: O kızı ne kadar tanıyordu? Onu güzel olarak tarif ettiği günlerde, (makyajsız görmeden önceki dönemde!) sadece yüz/dış görünüş güzelliğini mi kast ediyordu? Yoksa kendisini, huyunu suyunu ve tavırını da çok beğeniyordu da, sadece yüzdeki değişime mi üzüldü? Bunu bilmeyen yok sanırım ama yine de hemen bir “sır”rı açıklayalım: Kirpiklerimizin normalde bu kadar belirgin, yüzümüzün bu kadar pürüzsüz, gözlerimizin bu kadar etkileyici, dudaklarımızın bu kadar renkli olmayabiliyor.

Makyaj yapıyoruz. Bazılarımız daha çok, bazılarımız daha az, güzel ve bakımlı olmayı, öyle görünmeyi seviyoruz. Ve tabii ki sabahları yüzümüz solgun, gözlerimiz şiş olabiliyor… Saçımız her zaman böyle pırıl pırıl, lülle lülle ya da dümdüz değil. Herkesin bayıldığı dünya güzelleri ve modellerin de değil. Hepsine podyuma çıkmadan veya çekim öncesi saatlerce saç-makyaj yapılıyor. Çirkin oldukları değil, daha da güzel görünmeleri için… Bizleri yüz güzelliğimizin ötesinde de tanımak için istek veya çaba gösterenler, o solgun ve makyajsız halimizden o kadar da (olumsuz) etkilenmiyor; en azından şok olmuyorlar.

Siz galiba karşınızdaki insanı tanımak için hiç çaba sarf etmediğiniz durumlardaki değişimden şikayetçisiniz. O konuda bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Tekrar başa dönecek olursak, o 99 maddelik şikayet listesini tabii ki de uydurdum. %100 hayal ürünü. Ama bilin ki biz kadınlar özellikle bir konuda erkeklerden çok şikayetçiyiz… Yazsam mı yazmasam mı, bilemedim.