Maestro “İnsafsız”ca geri döndü…

Lafı dolandırmaya gerek yok Neo-Klasik Metal’in maestrosu Yngwie J.Malmsteen  yeni bir konser albümü,  bu konserin Orlando ayağının DVD’si ve ilk kitabını çıkardı… BB okurları nasıl bir “diehard” Malmsteen fanı olduğumu bilir. Maestro ne çıkarırsa sorgusuz sualsiz alınır dinlenir, izlenir kimi beğenilir kimi biraz hüsrana uğratır ama ondan asla vazgeçilmez…

Neo-klasik metal virtüözü Malmsteen bir değil iki değil tam üç atraksiyonla arz-ı endam ettiler efenim. Live in Tampa konser albümü, Orlando konseri DVD’si ve Relentless adındaki otobiyografik kitabıyla!

Konser albümünü çıkar çıkmaz iTunes üzerinden gayet legal bir şekilde edindim. Şefin son stüdyo albümü Spellbound (tabii ki BB’de bu albümü de değerlendirmiştim) şerefine çıkılan Amerika turnesinin Florida-Tampa ayağı kaydedilmiş albümde. Malmsteen bildiğiniz gibinin bir tık ötesinde! Set list fena değil, Black Star ve Far Beyond The Sun (birazdan Far Beyond The Sun’a tekrar döneceğim!) gibi olmazsa olmaz parçalar yerli yerinde… Elbet son albümden parçalar var ve eskilerden bazı kayda değer parçalar da aralara serpiştirilmiş. Bu albümde hem keyboard çalan hem de solist olarak çalışan arkadaş bana biraz zayıf geldi. Nerde bir Jeff Scott Soto ya da Joe Lynn Turner! Bazı parçaların ruhunu öldürmüş bile denebilir. Ama maestro gene yıldırım gibi çalıyor! Bazı parçalarda bu güne kadarki en iyi konser performansı bile diyebiliriz.

YJM2

Şimdi Far Beyond The Sun yorumundan dem vurmanın vaktidir. 30 yıl önce 1984 yılında çıkan ustanın ilk albümünde yer alan Far Beyond The Sun o günden beri her konserin Albinoni Adagio yorumuyla birbirine bağlanan değişmez bir klasiğidir. Ben bu güne dek bu parçanın tüm stüdyo ve konser yorumlarını neredeyse yüzlerce kez dinlemiş bir olarak diyebilirim ki Live in Tampa’daki yorum aslını bile geçmiş durumda! Bu arada 1984 yılı albümü Polydor Japonya stüdyolarında kaydedilmiştir ve kayıt kalitesi olarak akıllara zarar güzelliktedir. Usta bir süredir kendi albümlerinin prodüktörlüğüne soyunmuş durumda ve maalesef bazı kayıtlar çok teneke soundlara sahip!

Neyse Malmsteen neredeyse kendini bile aşarak öyle bir performans gösteriyor ki parçada ağzım açık kaldı. Müthiş bir enerjiyle çalıyor parçayı ve sonunda “gitar tanrısı” Jimi Hendrix’e bir saygı duruşunda bulunarak öyle bir Star-Spangled Banner (Amerikan Milli Marşı) çalıyor ki aman diyim! Hendrix alnından öperdi maestroyu o derece!

Henüz konser DVD’sini alıp izlemedim ama aşağıdaki video ustanın estirdiği kasırga hakkında bir fikir verebilir! En kısa sürede edinmem lazım orası kesin…

coverpic2013

Son olarak ustanın kariyeri, kendi yarattığı gitar tekniği, çaldığı gruplar, solo kariyeri, beste ve kayıt aşamaları ve rock endüstrisinin yıpratıcı yüzü hakkında içinden geldiği gibi dilediğince döküldüğü kitabı Relentless, Mayıs 2013 tarihinde Amerika’da çıktı… 18 yaşının fırtınalı günlerinde İsveç’ten kalkıp Amerika’ya giden genç bir gitarist 1 ay içinde müzik listelerine girip nasıl ortalığın tozunu attırır? Kitabın başındaki bu cümle neyle karşılaşacağımız hakkında  okurlara bir tüyo verebilir sanırım…

Durum bu… Meraklısı ya da benim gibi fanı kaçırmasın diyor ve son bir haber vermek istiyorum: Maestro yeni stüdyo albümü için kayıtlara başladı! Ve Facebook fun page’den paylaştığı fotoğraflarda elinde Gibson Flying V görüldü! Acaba değişik bir soundla mı karşılacağız yeni albümde hep beraber göreceğiz.

YouTube Preview Image