Lou Reed hayata gözlerini yumdu

Lou-Reed

“Ne ölmek nefessiz kalmaktır, ne de yaşamak nefes almaktır”

Pazar günlerini hep içinde gizli bir karamsarlık ve sıkıntı barındırır. Araf ta kalmış bir gün gibidir. Gergin bir pazartesinin mesihliği yapan bir gün. Bu yüzden pazarlar çok sevilmez. Evet acı haber dün geldi. Müzik tarihine damgasını vurmuş bir isim olan Lou Reed, 71 yaşında hayata gözlerini yumdu. The Velvet Underground, solo dönemi, sanata olan aşkı, diğer isimlerle yaptığı çalışmalar derken müzikle dolu bir 50 yıl. 1960’larda Andy Warhol’un desteği ile başlayan bir kariyer, kendisini örnek olan birçok müzisyenin yetişmesiyle bir müzik ormanına dönüştü. Lou Reed kimsenin cesaret edemediği konularda şarkılar yazdı. Fahişeler, eşcinseller, uyuşturucu, cinsellik.. Hayatın zıtlıkları bestelerinin temel meselesiydi. Gitar çalma tekniği ve sesiyle unutulmazlar arasına girdi.

1004652-544135302333881-1219924381-n-4444-5507-D09E

Esas ismiyle Lewis Allan Reed, 1942’de New York Brooklyn’de dünyaya gözlerini açtı. Gençlik yıllarında şair Delmore Schwartz ile tanışması hayatında önemli bir dönüm noktası olacaktı. Bu sayede çok sevdiği şiirin bestelerinin arasına sızmasına bir zemin hazırladı. 60’ların ortasında John Cale ile tanışmasını hayatının bir diğer dönüm noktası olarak ifade edebiliriz. İkili daha sonra The Velvet Underground efsanesine hayat verecekti. Elbette bu ekibe can verecek bir kıvılcım lazımdı ve o kıvılcım Andy Warhol olacaktı. Grup ilk albümü ‘The Velvet Underground & Nico’yu 1967’de Andy Warhol prodüktörlüğünde kaydetti. 1970’te gruptan ayrılmasının ardından 1972’de yaptığı solo çalışması ‘Transformer’, çok değerli bir kayıt olarak müzik tarihinin baş köşesinde yerini alacaktı. Lou Reed çok üretken bir sanatçıydı. Bildiğim kadarıyla 20’nin üzerinde çalışmaya imza attı. 2011’de Metallica’yla birlikte kaydettiği ‘Lulu’ albümü kariyerindeki en sıra dışı işlerden biriydi. Zaten Lou Reed sıra dışı olmak için yaratılmıştı.

Şehir ozanı geleneğinin son temsilcilerinden biri olan efsane,  arkasında nefis albümler, görkemli bir kariyer bırakarak hayata son noktayı koydu. Lou Reed, İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye’ye gelmiş ve bir konser vermişti. Rahat ve huzurlu uyu büyük efsane. ‘Perfect Day’ şarkısını yazdın ama dediğin gibi her gün muhteşem geçmiyor. Hayatın yazılı olmayan kuralı gereği bazı günler çok berbat olabiliyor. Geçen pazar olduğu gibi…

Lou Reed – Perfect Day

YouTube Preview Image