Losing My Religion

Rock tarihinin devler liginden R.E.M grubu geçtiğimiz sene “Her müzik grubu birgün dağılmayı tadacaktır” misali artık bir arada olmayacaklarını açıklamıştı. Grubun son sözleri bizi sevenlere ve arkadaşlarımıza başlığı altında şu şekildeydi “ R.E.M. olarak birlikteliğimize son vermeye karar verdik. Sona gelmenin verdiği büyük şükran ve tüm başardıklarımızın getirdiği mutlulukla veda ediyoruz. Bizim müziğimizden etkilenen herkese, bizi dinledikleri için en derin teşekkürlerimizi sunuyoruz.” Grup son olarak Mart 2011’de 15’inci ve son albümleri olan “Collapse Into Now”ı yayınlamıştı.

Solist Michael Stipe, gitarist Peter Buck, bas gitarist Mike Mills ve davulcu Bill Berry tarafından, 1980 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde kurulan R.E.M, daha sonra Berry’in gruptan ayrılmasıyla yollarına üç kişi devam etmişti. Elbette R.E.M denince akla ilk olarak onların unutulmayan şarkıları “Losing My Religion” gelir. Şimdi bu şarkının hikayesine bir göz atalım.

Tarih Aralık 1990, yer Athens Georgia‘da bir kulüp, O gece, Michael Stipe minör akorlu bir aşk şarkısıyla açtı konseri. “Losing My Religion”ı ilk kez canlı çalıyorlardı. Kulakları derhal yakalayan bir mandolin melodisi üzerine kurulan şarkının adı, güney eyaletlerinde “bıçak kemiğe dayandı” ya da “sabrım taştı” manasında kullanılan bir deyişten geliyordu.

Losing My Religion‘ın hikayesi 1990 yazında başlamıştı. Peter Buck‘ın mandoline hükmetmeye çabaladığı günlerdi. Bir riff yakaladı ve bunun bir şarkı için iyi bir temel olacağını düşündü. Temmuz 1990’da geçici olarak “Sugar Cane” adını verdikleri şarkının demosunu yaptılar. Peter Buck, mandolinin yanısıra bajoya el atmış, Mike Mills‘de Fleetwood Mac‘ten John McVie‘nin bas gitarına nazire yaparcasına çalmıştı. Stüdyoda unutulmaz bir an yaşanmıştı. Peter Buck, şarkının sihirli bir duygu yarattığını söyleyecekti.

İki ay sonra, R.E.M. “Out Of Time” adını alacak albüm için New York’ta stüdyoya girdi. Losing My Religion adını alan şarkının vokali tek bir seferde kaydedildi. Georgia’ya dönüldüğünde, orgun yerini yaylılar aldı ve Atlanta Senfoni Orkestrası tarafından icra edildi. Michael Stipe, Losing My Religion‘ı Police‘in “Every Breath You Take” ini sollamak için yazdığını söyleyecek, sözlerin otobiyografik olduğunu reddedecek ve şarkıyı tutku üzerine klasik bir popolarak tanımlayacaktı.

Losing My Religion, Şubat 1991’de, “Out Of Time“dan önce piyasaya çıktı. Plak şirketi Warner Bros, şarkının albümün single’ı olarak yayınlanmasına önce karşı çıkmış, bu alışılmadık sound’un müzikseverlere hitap etmeyeceğini öne sürmüştü. Ne var ki, Losing My Religion radyolara ulaştığı anda gelmiş geçmiş en büyük hitler arasındaki yerini alacaktı…

R.E.M – Losing My Religion

YouTube Preview Image