Lityum’dan yeni albüm müjdesi!

lityum etkinlik

Bilenler bilir, Lityum müziğe tutkun 4 adamın göz bebeği. Aycan, Bora, Burak ve Teoman her biri kişisel müzik kariyerinde dolu dolu insanlar. Uzun yıllardır müziğe gönül vermiş bu çocuklar Lityum’u 2009 yılında “Sahnede” isimli albümle taçlandırmışlardı. Albüm çalışmalarına bir süre ara veren grup dönem dönem gerçekleşen konser performanslarıyla hayranlarından uzak kalmadı. Lityum severlerin büyük beklentileri üzerine 2. albüm için stüdyoda ter dökmeye başlayan ekibe sordum:

5835_10152570917550383_1407869126_nBiraz Lityum’dan bahseder misiniz? Kimdir grup üyeleri, ne yer, ne içer, ne çalarlar mesela?

Burak Aktaş: Grubu 2005 yılında ben ve Aycan kurduk. İsim babası Aycan. Daha sonra Bora Ve Furkan gruba katıldı. 5 yıl boyunca bar performanslarımız ve konserlerimiz oldu. Furkan kişisel nedenlerden ötürü 2010 yılında gruptan ayrıldı. 2.5 senelik arayışın ardından Teoman’la tanıştık ve 6 aydır beraber çalışıyoruz. Aycan Karadaş Lityum’un gitaristi, bestecisi, beyni, kalbi ve abisi. Grubun tüm dengelerini birarada tutan disiplinli, yaratıcı öğesi. Ben grubun davulcusu, aynı zamanda her işe burnunu sokanı, heyecanlı tarafıyım. Bora grubun basçısı ve yakışıklısı. Vokalist Teoman ise her şeye ayak uydurabilen kafa elemanı ve grubun rock’n’roll tarafı.

Bildiğimiz gibi Lityum tekrar bir araya geldi. Neler değişti ?

Bora Barutçular: Aslında çok şey değişti diyebilirim. Herşeyden önemlisi yepyeni bir vokalist ve ses geldi gruba, bu bir çok karakteristik özelliği değiştirebiliyor zaten. Kısaca söylemek gerekirse ayakları daha fazla yere basan, daha yaratıcı, daha özgürüz artık. Kafamızdaki bir çok tabuyu yıktık ve canımız neyi istiyorsa onu yapıyoruz.Çok önemli proje ve hedefler var. Hepsini bir bir gerçekleştirmek için tam gaz çalışmalara başladık.

19788_10152570920755383_1520294237_n

Eski albümden ve yeni albümden bahsedelim birazda, yeni projeler neler?

Aycan Karadaş: İlk albüm “Sahnede” 2009 yılında çıktı. Çok emek verdiğimiz ve inandığımız şarkıların olduğu iyi bir ilk albüm.Çoğu grubun ilk albümünde karşılaştığı aşılması güç bazı zorluklar yaşadık ama tekrar biraradayız ve olmadığımız kadar hevesliyiz şu anda.Yeni albüm çalışmalarına başladık.Çok daha profesyonel ve işine hakim insanlarla çalışıyoruz ve gidişattan gayet memnunuz.Acele etmeden iyi ve içimize sinen birşeyler çıkarmak istiyor ve bunun için çalışıyoruz.

Konserlerden bahsedelim şehir içi-şehir, dışı…nerelerde izleyebileceğiz Lityum’u?

Teoman Caferoğlu: Şu anda konserlerden çok yeni albüme odaklanmış durumdayız ama ayda 2 3 kere sahne alıyoruz. 12 Nisan’da Taksim Old City Comedy Club’da sahne alacağız diğer programları da dinleyicilerimiz Facebook ve Twitter adreslerimizden takip edebilirler..

http://www.facebook.com/lityumweb

https://twitter.com/lityumofficial

Albüm ne zaman çıkıyor?

Burak: Sanırım 2014 yılı içinde çıkarmış olacağız..Pre-prodüksiyon kısmı başladı ve çok çalışıyoruz..Umarım hedeflediğimiz tarihe yetiştirebiliriz..

Son olarak dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Bora: Bizi takip etmeye devam etsinler. Onları çok seviyoruz, konserlerde onlarla bir arada olmak gerçekten çok güzel. Yeni albüm kesinlikle beklediklerine değecek.

526519_10152561218710383_1418708163_n

 

YouTube Preview Image