Leyla ile Mecnun’u ayırdılar

tumblr_mgkso3E9JY1s38q3bo1_500

Hani ıssız bir yoldan geçerken
Hani bir korku duyarda insan
Hani bir şarkı söyler içinden
İşte öyle bir şey…

Son yılların en fenomen dizilerinden Leyla İle Mecnun, yılların Erol Evgin şarkısının ismi gibidir; ‘İşte Öyle Bir Şey’.  Bunun çok net bir tarifi yoktur. Leyla ile Mecnun’a sadece bir dizi bile demek çok sığ karşılanır. Kendine özgü gizli ritüelleri, dili, kuralları, naifliği, göndermeleri, kısaca ayrı bir yaşama sevinci vardır.

tumblr_m6hyctFitD1qaydpho1_500

Dizinin yayınlandığı kanal olan TRT, ‘reytinglerinin düşük olmasını’ gerekçe göstererek diziyi yayından kaldırdı. Üstelik dizi yeni sezonda devam edeceğiz diyerek, haziranda sezon finalini yapmıştı. Oysa hepimiz biliyoruz ki; bunun gerekçesi Gezi direnişinde boy gösteren Leyla ile Mecnun ekibiydi. TRT yönetimi kendince bir ceza kesti! Dizinin yayından kaldırılacağı haberleri çıktığı zaman, Leyla ile Mecnun severler, Kireçburnu’nda toplanıp İsmail Abi’nin o denize el salladığı yerden TRT’ye mesaj göndermişlerdi. Ama verilen mesaj ters anlaşılmış!

Leyla İle Mecnun fenomeninin arkasında bildiğiniz gibi Onur Ünlü ismi vardı. Hani Porsuk Nehri kıyısında oturup ‘Sen Beni Öpersen Belki de Ben Fransız Olurum’ diyen güzel insan Ah Muhsin Ünlü.

DSC_0370

Leyla ile Mecnun başından beri kendine özgü ve genç bir hayran kitlesi yapmıştı. Bu insanlar dizide çok şey buldular. Yavuz deniz kenarında bir bankta, Turgut Uyar’dan ‘Göğe Bakma Durağı’ şiirini okurken, hep birlikte göğe baktılar, İsmail Abi o hiç gelmeyen gemiye el salladığında bizde ilk aşklarımıza el salladık, birbirimizi sokakta gördüğümüz zaman ‘Hop’ diye bağırdık. Bir Ferdi Tayfur şarkısı çaldığı zaman daha hoşgörülü olmayı öğrendik, kendimizce içilen çaylar hep Erdal Bakkal’dan söylendi. Hepimiz biliyorduk ki, Gezi eylemlerinde Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin kalbimizdeki yeri neyse, Erdal Bakkal’ın yeri öyleydi. Leyla ile Mecnun sevebilme ihtimalini sevdiğimiz, olmasını özlediğimiz hayatın ta kendisiydi.

Leyla ile Mecnun; tıpkı ‘aşk örgütlenmektir, bir düşünün abiler’ diyen şairin izinden giden iyi insanların masalsı dünyasıydı. Evet masal şimdilik yarım kaldı. Göğe bakma durağında o gemiyi bekleyen İsmail Abi’ler tüm naif yürekleri ile ‘Bu acı geçiyor mu’ diyerek el sallamaya devam edecekler. Biliyoruz ki o gemi bir gün gelecek.

İşte Öyle Bir Şey….

Leyla ile Mecnun – Yavuz’un Okuduğu Şiirler

YouTube Preview Image