Levent Kırca’nın büyük ayıbı

İşçi Partisi ve Aydınlık gazetesinin desteklediği Sanatçılar Girişimi’nin Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlediği “Reddediyoruz”  isimli toplantıya, İşçi Partisi MYK üyesi ve Aydınlık gazetesi yazarı Levent Kırca’nın ayıbı damgasını vurdu.

Toplantıyı izlemeye gelen CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başka bir programının olmasından dolayı etkinlikten erken ayrılınca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzünden konuşma sırasının değiştirildiğini ileri süren Levent Kırca, “Bu geceye geliyorsan, bekleyeceksin. İşi varmış diye gidiyormuş. Benim de işim var, belki bir karı buldum gidip onu düzeceğim” şeklinde konuşunca organizasyonun düzendiği salonda ortalık buz kesti. 

‘Karı bulmak’ve ‘düzmek’  ifadesini kullanarak kadınlara ve ikili ilişkilere bakışının bir kanıtını sunan Kırca, aslında ne kadar düz bir insan olduğunu ispat etmiş. Geriye doğru giden ve çöküşe geçen bir kariyer sadece çeneye vurunca bir insanın toplum içinde ne çirkinleşilebileceğini görkemli! bir şekilde ispat etti. Bu ülkedeki en güzel sarhoş tiplemesini sen yaptın haklısın, o gece bu sözleri sarhoş bir şekilde söylemiş olabilirsin diyeceğim, ama inan sarhoşken bile o anlamsız cümleler insanın ağzından çıkarken çok zorlanır.

Bir partinin genel başkanının davet edildiği etkinlikten erken ayrılmasını eleştirmekte bir sorun yok. Ama bunu espirili bir şekilde yapıp salonda gülüşmelere neden olmak varken, o ne yaptı? Kadını aşağılamayı tercih etti. İçindeki gizli kadın düşmanlığını gün yüzüne çıkardı. Demek ki bu ülkede aydın olmak, sanatçı olmak, okumuş olmak erkeğin kadına bakış açısını değiştirmiyor. Çok affersiniz bu ülkede hala çoğu erkek kadını “düzülecek bir varlık” olarak görmeye devam ediyor. Bilmem dünyanın kaçıncı gelişen ekonomisi falan olun, ama insan olmadıktan sonra hepsi boş.

Bir mizah ustası olarak saygı duyup, “Olacak O kadar” demek isterdik ama kusura bakma Levent Kırca, senin yaşadığın bu başka türlü ergenlik bunalımların, kariyeri bitmiş bir adamın son çırpınışlarıdır. Özür dilemiş olmana rağmen, artık isminin başına koyduğun sanatçı sıfatının birçok insan tarafından bir anlam ifade etmediğini bil. Her ne kadar hala kendini bir aydın olarak görüyor olsan da artık geçmiş olsun. Seninde o kadın öldüren, kadın döven insanlardan bir farkın kalmamıştır. Artık istersen emekli olup ve kahvede okeye dördüncü olabilirsin. Elbette seni aralarına kabul eden birileri olursa.
Comments
  1. Mustafa Gündoğdu

    bir insan kendi kendini nasıl bitiririn portresi bu. yazık.. oya başar’ın neden levent kırca’dan ayrıldığını daha iyi anlıyorum şimdi..