Leonardo da Vinci yerinizde olmayı isterdi

Uçağa biner binmez uykuya dalan ve yolculuğun tamamını rüyalar görerek tamamlayan insanlara hep imrendim. Mesela bu yazıyı (uçakta) yazarken, sağımda oturan arkadaş mışıl mışıl uyuyor. Ben de sabah 05:30’da kalktım ancak cin gibiyim! Hep merak etmişimdir: Uçakta uyuyabilenler çok mu yorgun/uykusuz yoksa çok mu rahat? Uçak piste indiğinde “Geldik mi?” şeklindeki yüz ifadeleri çok hoş oluyor. Uçakta uyuyabilmek imrenilecek bir özellik! Bunu bir de uçak fobisi olanlara sorun…

Uçağa in-bin, az çok bir şeyler öğreniyorsun. Hazır uçaktayken uçak fobisini yazmaya karar verdim. Bunun en ağır fobilerden biri olduğunu öğrendiğimden beri aklımda. Uçağın sallanması veya türbülansa girmesi beni de tedirgin ediyor. Ancak fobi dediğimiz, aşırı korkunun da ötesinde, daha ciddi bir şey. Araştırıp baktım, bunun da dereceleri ve çeşitli sebepleri varmış: En ağır vakalar, uçağa binemediği gibi, uçakla ilgili her şeyden uzak duran ve sohbetinden bile kaçınanlar. Bazı insanlar uçmaktan değil, kapalı alanda kalmaktan rahatsız; bazılarıysa kontrolün bir başkasında olmasından hoşlanmıyor. Uçak fobisi olanlar uçuştan günler öncesinde huzursuz oluyor, uykuları kaçıyormuş. Yıllarca misler gibi uçan, hatta uçakta bulunmaktan büyük keyif alan ancak kötü bir tecrübe yaşadığı için sonradan korkmaya başlayanlar; bir de aslında korkup etrafa bunu çaktırmayanlar da varmış. Neyse ki çoğunun tedavisi var. Konuyu araştırırken çok ilginç bir detaya rastladım: Hiç uçağa binmemiş insanlarda böyle bir fobi olamazmış çünkü böyle bir tecrübeleri yok.

Aslında uçak yolcuğu, uzak diyarlara gitmenin çoğu zaman tek yolu. Başka bir şehirdeki iş toplantısına veya tatile gitmek için de en hızlı seçenek. Uçaklar hakkında teknik bilgi edinmek de insana iyi geliyor. Şöyle düşünün: Arabanıza binmeden önce, her gün A’dan Z’ye bakımını yaptırıyor musunuz? Çoğu zaman lastiklerinin havasını kontrol etmek dahi aklımıza gelmez. Uçaklar, her sefer öncesi ayrıntılı bir kontrolden geçiyor. Bu arada, uçak yolculuğu araba yolculuğunda yaklaşık 30 katı daha güvenliymiş. Kısaca, uçağa bindiğinizde güzel düşünün. Bırakın gideceğiniz havalimanına uçağı nasıl ulaştıracağını pilot düşünsün.

Güzel bir son olsun: Leonardo da Vinci kuşlara hayranmış. Onları saatlerce izleyip nasıl uçtuklarını anlamaya çalışırmış. 15. yüzyılda ilk uçak çizimlerini yapan da kendisi. Günümüze ışınlanabilseydi, eminim hayalini kurduğu uçakla seyahat etmeyi çok isterdi.