LED TV seçim rehberi

Geçen hafta televizyonun geçmişi ve geleceğinden bahsetmiş, şimdilik bir LED TV alın keyfinize bakın diyerek bitirmiştik (http://www.birinciblog.com/televizyon-gecmisi-ve-gelecegi/ ). Neden LED TV almanız gerektiğini geçen hafta biraz açıklamıştım. Bugün hangi TV’yi seçmeliyiz hangi özelliklere bakmalıyız ondan bahsedeceğiz.

Öncelikle ilk bakacağımız konu büyüklük. Genel olarak inch şeklinde ifade edilen TV modellerinde boyut 2,54 ile çarpılarak cm değeri bulunur. Örneğin 40″ ekran bir TV yaklaşık 102 cm, 55 ” ekran ise yaklaşık 140 cm boyutundadır. Burada bahsedilen uzaklık televizyonun 2 çapraz köşesinin birbirinden uzaklığıdır. TV seçerken en önemli kriter olan boyutunu televizyonu hangi uzaklıktan izleyeceğiniz belirler. Burada bir çok faktöre göre değişse de yaklaşık ekran boyutunun 1,5-2 katı bir uzaklıktan seyretmek idealdir. Yani salonunuzda oturduğunuz koltuktan televizyona olan mesafe 40″ bir TV için 1,5 -2 m civarında olmalıdır. Bu hesaplamalar için ekteki linkte ayrıntılı bir tablo bulabilirsiniz. http://forum.donanimhaber.com/m_23339731/tm.htm

Boyut dışında bakılması gereken diğer kriterler aşağıda sıralanmıştır.

Çözünürlük : Son yıllarda üretilen televizyonların tamamı Full HD, yani 1080p (1920×1080). Bu TV’ler ile Bluray film veya HD yayın yapan digital kanalların (Digiturk, Dsmart, Teledünya vb.) yayınlarını çok net bir şekilde izleyebilirsiniz. Ülkemizde HD TV yayınları 1080i olsa da bu da 1080p’ye yakın bir görüntü demek.

Kontrast oranı : Temel olarak en açık beyaz ile en en koyu siyah arasındaki oran olarak tanımlanabilir. Bir kaç yıl öncesine kadar 500:1, 1000:1 olarak anılan değerler şu anda 10.000.000:1 gibi rakamlarla ifade ediliyor ki, bu tam bir aldatmaca. Günümüzde bu kriter hiç bir şey ifade etmiyor.

Tazeleme Hızı: Görüntü tazeleme hızı özellikle hızlı aksiyon sahneleri ve spor müsabakaları için önemli. Türkiye’de yapılan TV yayınları 50 Hz kalitesinde. Bu oran HD yayın ve filmlerde 60 Hz’e kadar çıkıyor. Ama ondan sonrası şu an için gereksiz. Yine bir takım farklı ölçüm yöntemleri ile firmların yazdığı 500 Hz, 800 Hz gibi rakamlara inanmayın gerçek değerleri aslında 100-120 Hz civarında. 600-800 Hz olarak bahsedilen aslında görüntülerin kesik kesik veya bulanık görünmemesi için üreticilerin kullandığı aynı kareleri tekrarlama yönteminden başka bir şey değil.

3D Boyut: 3 Boyutlu televizyonlar da çok yaygınlaştı ve fiyatları rahatlıkla ulaşılabilir noktalara indi; ancak gözlükle TV seyretmek 1 film veya 1-2 saat için keyifli olsa da uzun vadede zahmetli ve yorucu. Uzun süre kullanımda başağrısı, bulantı, göz bozuklukları gibi bir çok yan etkileri de olduğundan olmazsa olmaz bir özellik değil.

Bağlantılar: HDMI bağlantı adedi minimum 3 olmalı. Oyun konsolu, BluRay, Uydu Receiver, Medya player vb. gibi bir çok cihazınız varsa 4 de gerekebilir. USB bağlantı direk olarak hard disk ve memory stick bağlamak için gerekli. Ayrıca USB vasıtası ile TV’nize mouse ve klavye bağlayarak daha rahat surf yapabilirsiniz. Fotoğraf makinenizdeki SD Card’ı direkt olarak TV’ye bağlamak için de bir yuva olursa fotoğraflarınızı aktarmadan direk seyredebilirsiniz.

WiFi ve Bluetooth: Dahili WiFi ile internete direk bağlanabilir, kendi ağınızda bulunan bilgisayarınızdan direkt müzik, fotoğraf film vb oynatabilirsiniz. Aynı şekilde Bluetooth vasıtasıyla smart telefonunuzdaki içeriği televizyonunuzdan oynatabilirsiniz.

Smart Özellikler: İşte üreticilerin en çok fark yaratmaya çalıştıkları kısımlardan biri. Bu konuda Samsung gerçekten çok başarılı. Samsung Smart TV’lerde sosyal medya (Facebook, Youtube vb) ve internet uygulamalarının yanında Samsung Store vasıtasıyla bir çok ek uygulama çalıştırabiliyorsunuz. Bunlar dışında Samsung Smart TV’lerde entegre kamera ve mikrofon vasıtası ile ses ile kontrol, uzaktan hareket kontrolü, yüz tanıma gibi hoş özellikler mevcut. Gerçi henüz bu teknolojiler çok yeni ve henüz yeterince hassas değil ama alışınca işe yarıyor. Ayrıca Allshare özelliği ile uyumlu cihazlarınızla içerik paylaşımı direkt içerik oynatımı gibi fonksiyonlar çok kullanışlı.

Tüm bu bahsedilenlerin ışığında hangi markayı seçeceğiniz de size bağlı. Ülkemizde satılan markalardan benim tercihim ise Samsung, Sony veya Sharp olur.

 

(Bu da benim televizyonum. Samsung UE-55ES8000, şiddetle tavsiye ediyorum.)

YouTube Preview Image

 

 

Comments
 1. Ebru Külegeç

  Ya bir türlü anlayamadım şu led tv ile lcd tv arasındaki farkı. Birbirine çok benziyorlar gerçekten. Televizyon almayı düşünüyorum ama hangi tip alsam diye düşünüyorum. Birisi bana yol gösterebilir mi?

  • Metin Ünal

   Merhaba Ebru. Önceki bir yazımda anlatmaya çalışmıştım (http://www.birinciblog.com/televizyon-gecmisi-ve-gelecegi/ ), aralarında çok büyük farklar yok ancak basit olarak Led TV’lerde görünü, parlaklık daha iyidir. Daha ince olur ve daha az enerji harcarlar. Günümüzde LCD’lerin yerini yavaş yavaş LED’ler alıyor. Linkini eklediğim yazıda basettiğim üzere yakın gelecekte 4K (Ultra HD TV) ve gözlüksüz 3D gibi yeni teknolojiler yolda. Biraz beklerseniz bu televizyonlar ciddi çığır açacak gibi görünüyorlar. Bugün bir TV alacağım diyorsanız bence Samsung, Sony , Sharp markalardan LED TV alın derim. Daha detaylı bilgi isterseniz mail atabilirsin. Sevgiler.

 2. Hüsnü Şimşek

  Led televizyonlar da tek bi üründe karara varmak gerçekten çok zor birbirinden yeni özellikler ekleniyor her geçen gün.

 3. Mustafa KLç

  Led televizyon seçimleri hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler buypasa.com ‘dan led tv kampanyaları başladığı için çok uygun fiyata led tv’ler bulunmaktadır..

 4. mujgan bahar

  ben yazınızı cok acıklayıcı buldum bence bundan daha iyi bir dille anlatılamzdı her iki tv deki fark

 5. mujgan bahar

  yazıyı cok basarılı buldugumu belirtmek isterim bizde led ekran üretimi yaptığımız için daha dikkatli okudum bilmediğim bir cok bilgi sahibi oldum bu yazı sayesşinde

 6. Led ekran

  Yazınızı cok dikkatlice okudum ve yeni aldığım led ekrandan önce görseydim keske suan aldığım tv yi kesin almazdım