Kuzey ışıklarından naif melodiler

aurora1_wikipedia_big

Bugün size kuzey ışıklarının o büyülü dünyasını müziklerine yansıtmayı başarmış ve hayatımda önemli bir yere sahip bazı gruplardan bahsetmek istiyorum. O zaman müzikal kuzey yolculuğumuz başlasın.

CATS ON FİRE

Cats+On+Fire+cof

Kuzey Avrupa’nın buhranlı gençlerinin bir kısmı havasından mıdır bilinmez kendilerini metal müziğin en karanlık türlerine vurmuşken, özellikle İsveç örneğinde olduğu gibi bir kısmıda ülkelerinde sık görülmeyen güneşe inat naif bir indie pop anlayışını benimsemişler. Bu gruplardan birisi de Finlandiyalı Smiths olarak görülen “Cats On Fire.” Grubun umut fışkıran şarkılarının arasında kendinizi bu bahar aylarında bir papatya tarlasında bulmanız mümkün. Verdikleri mesaj ise çok anlamlı: “Ama korkulardan kaçmak onları büyütmekten başka bir işe yaramaz…”

SAMBASSADEUR

sambassadeur

Soğuk Kuzey Avrupa’nın bir diğer iç ısıtan ismi Sambassadeur. İsmini Serge Gainsbourg’un “Les Sambassadeur” şarkısından alan grup İsveç’in en büyük iki gölü arasında bulunan küçük bir kasaba olan Skövde 2003 yılında kuruldu. Benim için özel bir plak firması olan “Labrador” bünyesinde bulunan Sambassadeur müziği için anahtar kelimeler sanırım; nostalji, zarif ve naif olurdu. Bazen hayatın paradoksunu anlamak için satır aralarını okumak gerekiyor. Sambassadeur satır aralarına gizlenmiş nadide bir grup. Verdiklerini mesaj ise çok basit. Güzel bir dünya için özlemeye devam et ve umutlarını yüksek tut.

THE RADİO DEPT.

The+Radio+Dept+radiodept

İsveçli The Radio Dept. grubunun ismini bir radyo dükkanından aldığı yönünde bir hikaye vardır. Ama grup üyelerinin anlattıklarına göre asıl isim kaynağının hikayesi şu şekilde.

Martin ve ben bir süre Norveç’te balık temizleme işinde çalıştık. İşveç Polonyalı işçileri sömürdüğü gibi, Norveç’de İsveçli işçileri sömürüyor. Norveç’te daha çok para kazanıyorsun; planımız orada altı ay kadar kalıp albüm çıkarmaya yetecek kadar parayla eve dönmekti. Cumaları, iş çıkışı yevmiyelerimizi aldıktan sonra bir grup Norveçli herif pusu kurmaya başladı. Yolda durdurup paramızı almak için bizi tartaklıyorlardı. Ama bunu ancak iki kez başarabildiler. Çünkü balık fabrikasının yakınında bir saklanma yeri keşfettik. Kendimizi değil de parayı saklamaya karar verdik. Eski, terk edilmiş bir binaydı bu. II. Dünya Savaşı zamanında Norveçli direnişçilerin korsan radyo kurduğu bir üsmüş. Orada o zamanlardan kalma günlükler ve dosyaları bulduk ve zamanla bir şekilde kendimizi onlara yakın hissettik. O yüzden İsveç’e dönünce grubun adını Radio Department koyduk, Norveç direnişçilerine hürmetimizi göstermek istedik.

Özelikle “Lesser Matters” isimli nefis albümleri ile iyi bir çıkış yakalayan Radio Dept. 2010 yayınladıkları “Clinging To A Scheme” albümü ile bıraktıkları yerden devam ediyorlar. 15 yılı bulan bir süredir bildikleri yoldan sapmadan ilerleyen The Radio Dept. inandıkları müziği yapmaya devam ediyorlar. Verdikleri mesaj çok ironik: “Büyüdükçe herşey bir varmış bir yokmuş değil, bir yokmuş hep yokmuşla başlıyormuş artık…”

KING OF CONVENIENCE
kings

1975 doğumlu Erlend Øye, kuzey ışıklarının en güzel yansımalarını sunan Norveç’in Bergen şehrinden tıpkı Jarvis Cacker gibi bir anti-pop kahramanı olarak dünyaya açıldı. Bu sıcak ruhlu kuzey insanını önce Röyksopp albümüne verdiği sesi ile tanıdık. On farklı şehirde farklı müzisyenlerle kaydedilen ve kendine özgü elektronik müzik anlayışını yansıttığı Unrest albümü, yanına Eirik Glambek Boe’yi alarak naif melodiler üzerine inşa edilmiş modern müziğin akustik manifesto projesi “Kings Of Convenience” ve son olarak Berlin’li saz arkadaşlarıyla kurmuş olduğu “The Whitest Boy Alive.” Bu kadar farklı ve çeşitli proje içerinde hiç bir zaman özgünlüğünü bozmadan hayat kurtaran çalışmalar çıkarmak için sanırım dahi olmak lazım. Evet bu “Napoleon Dynamite” kesinlikle bu sıfatı yıldızlı pekiyi ile sonuna kadar hakediyor. Verdikleri mesaj Turgut Uyar’dan: “Doğru mu değil mi bilmiyorum, kentler büyüyüp gidiyor ya aldırma…”

“Unutmayın kaliteli müzik, her zaman hayat kurtarır.”

Son olarak, Bergen şehrinin o muhteşem manzarası eşliğinde Kings Of Convenience grubunun Me in You şarkısının klibini izleyelim.

YouTube Preview Image