Kumdan şahane heykeller

kum1Geçtiğimiz mart ayı, İngiltere’de son 10 yılın en soğuk mart ayıydı. Ortalama hava sıcaklığı 2 derece olarak kayıtlara geçerken geleneksel mangal sezonunun açılışı ertelendi. Ama İngiliz milleti, havadan çok çektiği için soğukla mücadelenin türlü yollarını biliyor. Bunların başında müzik geliyor. İkinci sırada alkol var. Bir de mesela festivaller…

Yağmurlu çamurlu Glastonbury’den başlayarak Reading, Leeds, Bestival, Kasım’da Londra Caz ya da Nothing Hill Karnavalı ya da Frieze …. Bunlar en çok bilinenleri… Ayrıca bilinmeyen irili ufaklı başka festivaller de oluyor Ada’da.

“Kumdan heykeller” de bunlardan bir tanesi.

İngiltere’nin soğuk havaya meydan okuyan festivallerden biri olan kumdan heykeller, 2006 yılından bu yana her yıl mart ayında düzenleniyor. Brighton’da, sahil kasabası  Weston-super-Mare’de toplanan dünyaca ünlü kum heykeltraşları, kumdan dev heykeller yapıyor. Bu heykeller 3 gün boyunca sergileniyor.

Sculptors Place The Finishing Touches To Their Hollywood Themed Sand SculpturesHiç İngiltere’nin bir sahil kasabasına yolunuz düştü mü bilmiyorum ama kesinlikle görmeye değerdir. Büyük Britanya’nın sevimsiz iklimine alışık olmayan Akdenizli bünyeleri bile kendine hayran bırakır. Altın rengi geniş kumsallar, masmavi uçsuz bucaksız deniz, sahil boyunca ahşap rıhtımlar, rıhtımlarda atlıkarıncalar, renkli tezgahlar…Tıpkı filmlerdeki gibidir… Mesela kumsalda yürürken Cure’dan Boys Don’t Cry eşliğinde ağlayan bir James McAvoy’la karşılaşmanız an meselesedir. (Bilirsiniz, Starter for Ten’deki gibi) Ya da bulutların arasından incecik sızan soluk güneş ışığında, rıhtımda David Bowie’den Jean Genie ile “let yourself go!” diye koşturabilirsiniz bağıra çağıra…

sand-sculpture-festival1Kumdan heykeller festivalinin her yıl bir teması oluyor. Bu yılki tema Hollywood’du. Harry Potter’dan Batman’e, Yoda’dan  E.T.’ye, Alfred Hitchcock’tan Kaptan Jack Sparrow’a, Marilyn Monroe’dan Star Wars ekibine herkes oradaydı.  Weston-super-Mare’nin sahillerinde boy gösteren dev kumdan heykeller, soğuk havada Brit kalpleri ziyadesiyle memnun etti. Şüphesiz en memnunlar, hala çocukken sahilde yaptığı kumden kalelerde yaşayanlardı.

Bu yazıyı gelin The Cure ile sonlandıralım:

YouTube Preview Image