Kulaklık rehberi: “Kulak İçi” kulaklıklar

Eğer siz de benim gibi bir Audiophile (müzik hastası diye tarif edebiliriz) iseniz kulaklıkların müzik dinlemede ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak kulaklık derken 20-30 TL fiyatla kırtasiyelerde bile satılan veya cep telefonunuzla birlikte verilenlerden bahsetmiyorum. Gerçekten sizi yerinizden fırlatacak, müzik dinleme zevkinizi katlayacak, fiyat açısından da kalitesiyle doğru orantılı olarak biraz pahalı modelleri kastediyorum.

Bir kaç ay önce kulaklık konusuna “En İyi Kablosuz TV Kulaklıkları” ile bir giriş yapmıştım. Bugün ise kulak içi modellerden bahsedeceğim.

Yazıya başlamadan önce bu tür pahalı bir kulaklığa ihtiyacınız olup olmadığını kendininize sormanızı istiyorum. Eğer müzik dinlerken tüm enstrümanları ayrı ayrı dinlemekten zevk alıyor, şarkılardaki bas partisyonlarını takip ediyor, bateristin kullandığı zil, cross (ayak ile basılarak çalınan davul) sesleri ile coşuyorsanız iyi bir kulaklığa ihtiyacınız var demektir. Normal bir müzik dinleyicisi iseniz yani vokal, şarkı sözleri ve genel ritm sizin için yeterliyse daha ortalama bir kulaklık size yetebilir. Ülkemizde çokça bulunan Creative, Sony, Philips gibi markaların çoğu modeli hem fiyat hem de kalite açısından beklentinizi karşılayabilir. Bunları genellikle küçük şeffaf kutularda satın alırsınız, model ismi pek bulunmaz, olsa da internette arattırdığınızda herhangi bir inceleme ile karşılaşamazsınız. Benim bahsedeceklerim ise genellikle şık kutularda satılan, mutlaka bir model ismi veya numarası olan, üzerine yazı ve yorumlar yazılan modeller olarak düşünülebilir.

İngilizcesi “In Ear Monitor” (kısaca IEM) olarak geçen bu kulaklıklar hareket halindeyken müzik zevkini en iyi yaşayabileceğiniz cihazlar. Spor yaparken, seyahat ederken, sıra beklerken, her yerde kullanabileceğiniz genellikle küçük boyutlu ve taşıması kolay cihazlar bunlar. Kulağın içine girdiğinden sesi en fazla hissedeceğiniz ve dış ortam gürültüsünü en az duyacağınız modeller de aynı zamanda. Aslında yine kendi içlerinde bazı ayrımları da var. Genel olarak kulak içi (In Ear), kulak kanalı (Ear Canal), kulak üstü (Ear Bud), Kancalı (Clips) adı altında 4 tipten bahsedebiliriz.

Kulak içi modeller genellikle hafifçe kulak kanalının içine girerler. Bunlar genellikle sünger, plastik veya silikondan yapılır. Hijyen ve rahatlık açısından silikon malzemeyi tercih edebilirsiniz. Kulağa giren kısmı yuvarlak, silindir veya helezon şeklinde olabilirler. Kanal içi olan modeller de bunlara benzer ama kulağa giren kısım biraz daha uzun olduğu için kulak kanalına daha fazla girerler. Earbud denilen modeller kulak kanalının tam girişinde yer alır. Tüm bu modellerin kulağa kablo veya ekstra bir malzemeyle kanca şeklinde kulak çevresine yerleşenleri de klips modelidir. Klips modeli alırken dikkat etmek gerekir. Her ne kadar üreticiler her kulağa oturur deseler de kulak askısı yüzünden ses veren kısım havada kalıp müzik zevkinizi heba edebilir. Bunların hangisi ile daha rahat ediyorsanız kendiniz karar vermelisiniz.

Diğer Özellikler :

Mikrofon : Akıllı telefon ile müzik dinliyorsanız müzik dinlerken telefon geldiğinde konuşma da yapabilmek için mikrofonlu modeller büyük rahatlık. Karşı tarafın sesinizi rahat duyması için mikrofon kısmının çene altından daha uzakta olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu tür kulaklıklarda çok fazla seçenek mevcut, ben kendi denediğim Monster iSport, Monster N-Ergy, Sennheiser CX 980i gibi modelleri önerebilirim.

Ses Kontrol : Kablo üzerinde ses kontrol tuşu da güzel bir özellik. En azından açma kapama tuşu olmalı, her defasında müzik çalarınızdan açıp kapamak bir süre sonra sıkıcı hale gelebilir.

Kablo Karışmaması (Tangle Free) : Çantanıza veya cebinize attığınız kabloyu çözmek size işkence geliyorsa bu özelliğe de bakın (Monster iSport, Monster N-Ergy). Bu modeller genellikle yassı kablolu oluyorlar.

Kablosuz kullanım : Bazıları hiç kablo istemeyebilir. Özellikle Jabra, Plantronics gibi markaların telefon ve aynı zamanda müzik kulaklığı olarak kullanılan stereo, Bluetooth’lu modelleri mevcut. Kablosuz modeller ses kalitesi açısından biraz daha aşağıdadır; bir de şarj bitme durumları var tabii ki, karar sizin. Fikir vermesi açısından ülkemizde de bulunan Jabra Wireless Sport modeline bakabilirsiniz.

Gürültü Engelleme (Noise Canceling) : Bazı modellerde Aktif Gürültü Engelleme (Active Noise Canceling) özelliği yer alıyor. Bu özellik aslında ters bir frekans yaratarak dışarıdan gelen sesi engelleme şeklinde açıklanabilir (Etymotic ER-4S, Sony MDR NC22, Denon AH-NC600). Bu modeller pille çalıştığından, dolayısıyla kabloya eklenen ek bir aparat gerektirdiğinden kullanımı çok da rahat değildir. Bunun yerine pasif gürültü engelleme özelliği olan modeller tercih edin.

Sıvıya Dayanıklılık : Bu özellik genellikle sporcular tarafından tercih ediliyor (Monster iSport). Ter, su gibi dış etmenlere dayanıklı olan modellerin bazıları yüzme esnasında kullanılabilecek kadar da dayanaklı.

Bu özelliklerin yanı sıra frekans, empedans gibi teknik kriterler de var ama biraz karmaşık olduğundan bahsetmiyorum. Bu konuda merak ederseniz internetten bir çok yazı bulabilirsiniz.

Tüm bu anlattıklarımız ışığında üstte bahsi geçen modeller iyi seçimlerdir. Bunlar dışında biraz daha paraya kıyıp Sennheiser (IE8), Shure (SE535, SE425, SE315), Bose (MIE2), Etymotic (ER-4PT, HF5),Bowers&Wilkins C5, Bang & Olufsen (A8), Grado (GR8, GR10), Ultimate Ears (10Vi), Klipsch (X10), Westone gibi markalara da bakabilirsiniz. Dikkat ettiyseniz Beats’den hiç bahsetmiyorum. Gerçi o da en iyi markalardan biri olan Monster tarafından üretiliyordu (not: yakın zamanda Monster’dan ayrıldılar) ancak fazla trendy olması ve fiyatı ile aynı oranda kaliteye sahip olmadığından bence çok iyi bir seçim değil. O kadar para verecekseniz Shure, Etymotic, Bose gibi markalar daha doğru bir seçim…

Ülkemizde Monster, Sennheiser gibi markalar rahatlıkla bulunabiliyor ancak diğer markaları teknoloji marketlerinde bulmak çok zor. Saydığımız markaların çoğunu Türkiye’de bu konuda en profesyonel ve bol seçeneğe sahip market olan www.kulaklik.com ‘dan bulmanız mümkün.

 

Shure SE 535:

YouTube Preview Image
Comments
  1. Audiophile

    4 sene Sennheiser kullandıktan sonra bozulmamasına rağmen bir tane Urbanears edindim. Fiyatına göre başarılı buldum.

  2. mustafa

    trust gtx 340 7,1 usta bunu almayı düşünüyorum fakat ben müzk ve filmde kullancam daha cok ve ürünün hz yada ohm degerlerini bulamadım yuksek ses ve kaliteli ses özelliginde bas ve tizlerde cok güçlü olması kafi benm için laptop da kullancam (samsung rv509 model laptop) bi bakıp bana öneri yada iş görüp görmeyecegini cvplayabilirsen memnun kalırım önerinizide degerlendirebilirm ama hali hazırda bu ürün alabilcek drumdayım burda var ben tasrada oldugumdan bulmak mesele şimdiden tskler (mail olarak atabilirsen memnun kalırım)