Kulağınızı açın, gözünüz görmese de olur!

Sesi biraz açalım!

Yeterince yüksek mi?

Mademki “müzik ruhun gıdası” besleyelim, dinleyelim, e uçalım o zaman…

Peki, iyi güzel de nereye diyenler için:80’lerin ortalarına doğru ortaya çıkan elektronik bir müzik türü. İsmini 1977’de açılan Frankie Knuckles’in Chicago’nun efsanevi club’ı the warehouse‘dan gelir.

86’da Steve Hurley’in “Jack Your Body” parçasıyla UK’de bir numara olması ve İngiliz dj’lerin house’a yönelmesiyle yaygınlaşmaya başladı. Aynı yıl İngiltere’den ilk house plağı çıktı ve 88’de Summer of Love ile birlikte patlama yaşadı. 88 yazında düzenlenen rave’ler ve sonraki yıllarda düzenlenen partiler ile İngiltere’yi aşıp Avrupa’ya yayıldı.

Sanırım bu yeterliydi.  Evet, yeterli. Bilginin kısası makbuldur.

İçinizi kımıl kımıl yapan elektro ritimler tarafından henüz çarpılmadıysanız; size House Müzik konusunda watt’ı bir hayli yüksek birinden bahsedeceğim.

İstanbul’un çeşitli kulüplerinde ve private partilerde çalan, aslen hayalperest bir tasarımcının (art director) keman gıcırtısıyla başlayan o naif, yumuşak nağmelerin altından sıyrılıp, dinledikçe kafayı bedenden ayıran, beyni uyuşturup sizi yükseklere,  Alice Harikalar Diyarı’na, Hobbit’lerin Shire kasabasına, sadece uslu çocukların gidebildiği Şirinlerin köyüne, Winterfell’e, Galaktik Cumhuriyeti’nin tam orta yerine güle oynaya bırakan “Nina Monet”i takdim ediyorum.

Kendileri bahsettiğim gibi aslen art director olarak tanıdığım, yıllardır müzikle uğraşan yeni bir dj ve producer. Nina Monet  olarak bilinen Hale, uzun yıllardır sanat ve müzikle iç içe. Freelance UI tasarımcısı olarak çalışmanın yanı sıra keman çalıyor. House müziğine olan tutkusuna yenik düşünce, profesyonel anlamda prodüksiyon ve dj’lik eğitimi almaya karar veriyor. 2009 yılında bu konuda international bir dj olan DJ Tekin ile tanışıyor. Sanırım, hala eğitimine devam etmekte.

Yarın değil elbet ama yarından daha uzak bir zamanda da, Türkiye’de bilinen birçok dj ve prodüktörün bulunduğu GIGI Records’tan http://www.gigirecords.com/ ilk ‘release’ini çıkarmaya hazırlanıyor. Belirtmeden geçemeyeceğim, eğitim aldığı süre zarfında Burn Internaitonely DJ Yarışması’nda Türkiye finalisti olmuş. Setleri genellikle, house, deep house, tech house türlerinden.

Bedenin için gırtlağını mühürlüyorsan, ruhun için de kulağını aç bakalım…

Varsa kafası karışık olan, bıkkınsa hayattan, bi gidesi, ufaktan uzayası, çaktırmadan uzaklaşası da  geldiyse bir uğrasın…

Açık adres:

Gigi Records:

http://www.gigirecords.com/nina.html

Soundcloud:

https://soundcloud.com/ninamonet/

Şimdi, olduğunuz yerde demlenin, dinlenin, o her şeye aç ruhunuzu besleyin, ufak ufak söylenin, sallanın, uyuşana kadar duyun, arada bir de etrafınıza bakın.