Küçük siyah elbise

O herkesi etkilemesini biliyor. Hiç eskimiyor, bir defa hayatımıza girdi mi, sonsuza dek mutlu olacağımız garanti. Kimler geliyor, kimler geçiyor; o, zamana ve tüm rakiplerine direniyor; gardırobumuzun en sadık üyesi olarak kalıyor. Adına yakışır bir şekilde, hem küçük hem siyah, aaa evet, bir de elbise. İngilizcede ismi kısaca LBD, yani Little Black Dress.

Küçük siyah elbisenin harika, marifetli, zamansız; hem mütevazı hem de çok iddialı, yani adeta sihirli olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz, öyle değil mi? Küçük siyah elbise rüştünü çoktan ispatladı. Ve ve ve…  Tahmin edin yaratıcısı kim? Hepinize tek cevap hakkı tanıyorum, ona göre! Ondan başka kim bu kadar ileriyi görüp “küçük siyah (bir) elbise” ile aklımızı başından almayı akıl edebilirdi ki? 1920 yılında (evet, yine) Coco Chanel siyah bir elbise tasarladı. Sade ve küçük bir şeydi. Küçük siyah elbise anında hit oldu. Kadınlar da erkekler de ona bayıldı!

O gün bugündür her kadının gardırobunda/hayatında küçük siyah bir elbise var. Her kadının derken, giyinmeyi seven, şık olmayı önemseyen, kendine özen gösteren her kadın demek istiyorum. Bu benim fikrim değil, hala küçük siyah elbiseniz yoksa sakın bana yüklenmeyin, bunu sadece tasarımcılar ve moda dünyasındaki önemli insanlar değil; diğer herkes de, arkadaşlarımız, sevgililerimiz, eşlerimiz ve en çok da aynalar öyle söylüyor! Hepsi aynı anda yalana başvurmuş olamaz. Günlük hayatta veya işte; toplantıya, partiye ya da şık bir davete giderken en cazip, en kurtarıcı, en kolay ve en şık seçenek nedense hep o oluyor.

 

Neden “küçük siyah elbise”miz olmalı?

Çünkü o, ismine ters orantıda, yani etkisi büyük bir seçenek.

Küçük siyah elbiseyle arzu ettiğimiz kadar sade ve aynı zamanda iddialı görünürüz.

Modası geçmez, ne trendlerden ne de mevsimlerden etkilenir.

Yaşımızı, kilomuzu, maddi durumumuzu ve statümüzü umursamaz, hepimize eşit derecede iyi davranır; ona giydik mi, sihrini çalıştırır.

Kararsız kaldığımız bir günde en iyi alternatiftir.

Mini veya midi, ismine aldanmayın, uzun da olabilir. (Benim favorim midi, yani orta uzunlukta olan.)

Her türlü kumaşa yakışır, koton, ipek veya dantel, hiç fark etmez, ismi değişmez, o hep LBD’dir.

Genelde sade bir kesim söz konusu olduğu için aksesuarla daha da hoş olabiliyor ancak onu fazla ilavelerle gölgelememekte fayda var. Gölgede kalması pek olası değil de, gerek yok diyelim.

Angelina Jolie, Cameron Diaz, Anne Hathaway, Scarlett Johansson, Eva Longoria ve ohoooo daha kimler kimler ona bayılıyor, her fırsatta giyiyor.

Küçük siyah elbise yüzlerce, binlerce, milyonlarca “ünsüz” kadının, yani bizlerin de olmazsa olmazı.

Bakmayın bunları yazdığıma, veya hakkında yazılan diğer yüzlerce (çok daha detaylı ve bilgilendirici) makaleye, küçük siyah elbisenin sırrı hala çözülmüş değil. Önemli değil, bilmemiz gereken tek şey: Ona her zaman ihtiyacımız var!