Köpek balıkları rock müzik seviyor!

Avustralya’ya gidecekseniz, ve köpek balıklarını da görmeyi planlıyorsanız yanınıza bir AC/DC albümü almayı unutmayın. Neden mi? Köpek balıkları rock müziği seviyormuş da ondan. Ve hatta favori bir grupları da varmış: AC/DC! Grubun üyeleri bunu duysa acaba ne der? Bunu nereden öğrendiğime gelince: Tahmin edersiniz ki durup dururken köpek balıkları ne dinler, ne tür müziklerden hoşlanır diye merak etmedim; bundan, tamamen tesadüf eseri, Alman Pro 7 kanalındaki Galileo adlı eğlenceli haber programını izlerken haberim oldu.

Neyse, hikaye şöyle: Avustralya’da Neptune Adaları’nda bir koy varmış. “Büyük beyaz” olarak da bilinen köpek balıklarını görmek isteyen, adrenalin meraklısı turistler buraya akın ediyormuş. Turistleri bahsettiğimiz koya götüren Matt Waller adındaki özel tur operatörü, köpek balıklarının müziğe tepki verdiğini tespit etmiş. Biliyorsunuz, köpek balıklarını görmek isteyenler suya demir kafesler içinde giriyor… Köpek balıklarını oraya çekmek için genelde suya yem olarak kanlı balık/et atılır.

Matt Waller bunu (köpek balıklarını daha da agresif yaptığı için) çok tehlikeli buluyormuş. O daha iyi bir yöntem bulmuş: Köpek balıklarını müzikle tavlıyormuş. Başarılı da olmuş. Waller, köpek balıklarına suyun içinde açtığı hoparlörden, farklı müzikler ve gruplar dinletmiş.

En ilginç tespitine gelince: Bizim “büyük beyazlar” en çok AC/DC’yi dinlemeyi seviyormuş. Favori parçaları da “Back in Black” ve “Shook Me All Night Long”muş. Üstelik bu müzik köpek balıklarını sakinleştiriyormuş, kafalarını hoparlöre sürtmeleri bunun göstergesiymiş. Bu arada, ne tesadüftür ki AC/DC de Avustralyalı bir rock grubu. Matt Waller “Aslında köpek balıklarının kulakları yok ama çalan müzikteki frekans ve vibrasyonu algılıyorlar. Onlar için hazırladığım listeye Led Zeppelin, The White Stripes, Ozzy Osbourne ve Wolfmother’dan da parçalar eklemeyi düşünüyorum” demiş. Benim bundan çıkardığım iki sonuç: Birincisi, hayat Matt Waller’a güzel, köpek balıklarının da ruh halini umursadığına göre… İkincisi, türü ne olursa olsun, müzik her ruhun gıdası.

AC/DC-Back in Black:

YouTube Preview Image
Comments
 1. SergenGRM

  Vallaha zevkli hayvanlarmış bazı insanlar hala pop (demet akalın, dolmalık biber vs..) dinlemeye devam etsin :)

  • Suzan Yurdacan

   e ben hep diyorum, hayvanlar bizden akıllı diye:) aynen

 2. Orhan Meriç

  Pek zevkli olduklarının hakkını verelim. Avustralya’lı grup AC/DC -ki pek severim abileri-sevmeleri ne kadar milliyetçi arkadaşlar olduklarını da göstermekte ayrıca :)