Komşunun İzmir’i… Selanik

Bir İzmirli olarak güzel şehrimin, ege denizinin karşı kıyısında birebir kopyası başka bir şehir olduğu gerçeğiyle yaşadım. Sürekli gitmek istedim ve bu kadar yakınımda olmasına rağmen bir türlü fırsat bulamadığım bu şehir Thessaloniki. Ya da hepimizin bildiği ismiyle Selanik. Büyük önderimiz Musafa Kemal Atatürk’ün doğduğu, buram buram ege kokan, yaklaşık 850.000 nüfusuyla Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Selanik.

Bayram tatilinin uzun olmasını fırsat bilip yakın bir yerlere seyahat etme planları yaparken aklıma ilk gelen ülke oldu Yunanistan. Sanırım egelilere hatta özellikle İzmirlilere çok daha fazla şey ifade ediyor bu ülke. Kültürümüzün, yaşam şeklimizin ve tabii ki insanlarımızın sıcaklığı ve cana yakınlığının birebir örtüştüğü ortak bir egeli kimliğinden gelmemizin etkisi bunda çok büyük. Politik saçmalıklar geriye bırakıldığında Yunan ile Türk arasında pek de bir fark olmadığını kendi gözlerinizle görmek isterseniz, Selanik başlangıcı yapmanız için çok iyi bir fikir.

Selanik yolculuğunuzu iki şekilde yapabilirsiniz. Arabayla ya da uçakla. Araba ile gidecekseniz yurtdışına araç çıkartmak için gerekli belgeleri (Yeşil Kart ve Uluslar arası Ehliyet) aldıktan sonra Trakya yoluna çıkıp oradan İpsala sınır kapısından geçmeniz yeterli olacaktır. Sınıra kadar 3 saat, sınırdan sonra da bir o kadar daha yol yaparak Selanik’e ulaşmanız mümkün. Yunanistan’ın yolları son derece düzgün bu yüzden bu yol macerası sizin için işkenceye dönüşmeyecektir. Hatta tavsiyem sınırdan çıkar çıkmaz 45 kilometre sonra Alexandroupolis yani Türkçe ismiyle Dedeağaç’ta bir gece geçirip yola öyle devam etmenizdir. Dilerseniz yine Dedeağaç’tan sonra yol üstünde Kavala’da da bir öğen yemeği yiyip o güzel şehri de görebilirsiniz.

Selanik’e vardığınızda ise şaşırmaya hazır olun. Nüfusuyla ters orantılı olarak kalabalık ve sürekli hareket halinde olan bir şehir karşılayacak sizi. Yemek yemek için birçok alternatifin yanı sıra gece eğlencesi için de çok farklı seçenekler sunuyor. Ben oradayken Selanik’in kurtuluş gününe denk geldiğimden dolayı restoranlar hariç tüm dükkanlar kaplıydı ancak alışveriş için de güzel mağazalar bulma şansınız var.

Yunanistan’da gittiğim her yerde yemek inanılmaz ucuzdu. Selanik’te de bu değişmedi. İster et restoranı ister balıkçı olsun son derece lezzetli ve özenle hazırlanmış yemekler yiyorsunuz ve de gelen hesap sizi şaşırtıyor. Hatta gülümsetiyor inceden. Öyle ki her yemek yedikten sonra hesabın %20’si kadar bahşiş bırakma isteği bile uyanıyor içinizde.

Bayram ve özel günler dışında otel fiyatları da çok yüksek değil. Oda başı 50 Euro civarında fiyatlara gayet iyi tellerde kalmak mümkün. Şehir merkezine yakın oteller seçmekte fayda var ancak Selanik’te taksi de diğer her şey gibi ucuz.

Mutlaka yapılması gerkenler:

–      İzmir’in kordon boyunun aynısı olan Selanik deniz kıyısında yürüyüş yapın. Sahildeki Port’tan Beyaz Kule’ye kadar keyifli bir kaldırım sizi bekliyor.

–      Aya Dimitriou mahallesi Apostolu Pavlo Caddesi no:75’te Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi görebilirsiniz.

–      Yine kordondaki kafelerde kahve, içki ya da öğle yemeği için küçük bir mola verebilirsiniz. Garçon yada Earnest cafe’de yer bulursanız mutla oturun.

–      Sabah kahvaltısı için Aristotelous meydanında Electra Palace otelinin altındaki Cafe Plaisir muhteşem bir seçim. Akşam yemeği için ise Andromeda Hotel’in hemen yanında 7 Thalasses yani 7 Seas adlı restorana gidebilirsiniz.

–      Gece mutlaka surların içindeki Kastra bölgesinde, eski şehirde klasik Yunan tavernası havasını yaşayacağınız mekanlardan birisinde yer ayırtın. Orijinal Rembetiko müziği, Buzukinin muhteşem tınısı ve Ouzo eşliğinde keyifli bir akşam sizi orada bekliyor olacak. Bu konuda otel resepsiyonları sizi yönendiriyor.

–      Gece eğlencesi için de çok çeşitli alternatifler sunan Selanik’te bir gece hemen sahildeki Markiz adlı bara gidebilir ya da Kalamaria bölgesinde Shark Club’e gidebilirsiniz.

–      Kumar merakınız varsa havaalanı yolunun üzerinde Regency Casino’ya da uğrayabilirsiniz.

Şimdiden gitmeye niyetli olanlarınıza iyi tatiller dilerim. Selanik’i çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.