Klişelerle Hollywood turu – 2.Kısım

Bir önceki yazımızda bir bir afişe ettiğimiz Hollywood klişelerine aynen kaldığımız yerden devam ediyoruz ve pazartesimize keyif katıyoruz. Geçen dersimizde korku ve aksiyon filmlerini ele almıştık bu dersimizde ise biraz romantik komedi tarzına da inceden giriş yapacağız. Veee motooor..

Çirkin ördek yavrusu :

Mahalleye yeni taşınan, “Bella Swan” sendromlu genç kızımız, bütün gün ayağında converse ayakkabıları, bol pantolonu, yaklaşık 7 noel önceden kalma (seneye de giyersin kızım) kazağı, gözlükleri ve beresiyle ortalıkta çirkin çirkin gezinmektedir. İsteğe göre bu manzaraya yenmiş tırnak ve diş teli de eklerseniz sonuç daha da etkili olacaktır. Bu kızımızın okulda genelde üçlü gruplar halinde gezen, sürekli gerdan kırarak göz devirerek konuşan ve çoğunlukla okulun pop pon kızlar takımında gururla mücadele veren, popülarite kraliçelerinden kaçışı mümkün olmayacaktır. Kızımız türlü badireler atlatacak, aşağılanacak ve bütün okulun önünde küçük düşecektir. Ta ki her Amerikan gencinin rüyalarını süsleyen mezuniyet gecesi gelip çatana kadar. O gece bu kızımız artık çirkin bir ezik değil adeta bir Megan Fox, bi Adriana Lima efendime söyliyim bir Feri Cansel olarak karşımıza çıkacak ve herkesi şaşırtacaktır. Bütün sene yüzüne bakmayan okul takımı kaptanının kalbini bir gecede çalacak olması da işin bonusudur. Bir de derler ki dış güzellik önemli değil iç güzelliğe bakmak lazım. E sene başında yazılsaydın ablaya o zaman koç.

Oğlum şu benzini nereye döktüğümü bi hatırliyim bittiniz..

Benzine Zippo atmak :

Bir önceki yazımda kısaca değindiğim bu klişeyi biraz daha açasım var. Bizim memlekette zippo önemlidir, özeldir. Sigara içenler birbirlerine hediye ederler bu çakmağı. Altında kazınmış olan harfleri serilerini belli eder ve çeşitli seriler diğerlerine göre daha da değerlidir ve sıkı koleksiyoncuları vardır bu ürünün. Ama gelgelelim Hollywood’da Zippo bir amaç değil araçtır. Benzinin galonu yani 4 litresi 1.5 dolar civarında olunca, üstüne bir de ortalama bir Zippo çakmak 10-15 dolar civarında olunca her aksiyon filminde veriyor adam benzine zippoyu. Benzin dökme işlemi gerçekleştikten sonra çakmak sahnesi mutlaka yavaşlatılmış görüntüyle verilir. Etkisi arttırılır ve tabii ki rüzgarda sönmeyen özelliği olan bu çakmak hedefini bulur. Sonrası bir önceki yazımda patlamadan istifini bozmadan yürüyerek uzaklaşan adama bağlanıyor işte. Şimdi tabi bizde hem benzin hem de zippo pahalı olduğu için bu tarz hareketler lükse kaçar. Bunun yerine nalburdan alınan bir tiner ve KAV kibrit (Vasati 40 çöp) aynı işi rahatça görecektir.

Evet uyurken bile yüzümün bu ifadeyi verdiği doğrudur..

İstifini bozmamak yani 7/24 Cool olmak :

Kötü adamlar, seri katiller, avukatlar, mahkumlar,uyuşturucu kaçakçıları, zenci çete üyeleri, sıradan polis memurları, kovboylar ve aklımıza gelebilecek daha birçok Hollywood karakterin hepsinin ortak bir özelliği vardır. Cool olmak. Yani istifini bozmamak. Uyuşturucu tacirleri, dedektifin kafasına silah dayar adam gülüp küfür ederek karşılık verir. Hapishanede mahkumların hepsi kaslıdır, iri yarıdır ve sürekli birbirlerine gider yapar ve tepeden bakar. Seri katil avını kovalar, avı tabana kuvvet koşarken o gayet cool adımlarla takip eder ve her ne hikmetse aynı sürede aynı mesafeyi katederler. Bu tarz hareketlerin en mühimi de ölümle burun buruna gelmişken yapılan esprilerdir ki yerini hiçbişey tutmaz. Jurassic Park’tan hatırladığım bir sahne vardır buna örnek olarak. Uçurumdan aşağı sallanan arabanın içindeki üç kişi yukarıdaki arkadaşlarına ip atmasını söyler. Arkadaşları da iyilik olsun diye “İpten başka bir şey lazım mı?” diye sorar. “3 hamburger, ikisinde soğan olmasın” cevabını alır. Hata sende birader. “Hambuger kalmadı Goralı gönderiyorum aşağıdan alırsınız paketi” deyip salıvericeksin aşağı bak bakalım bir daha espri yapabiliyor mu inek.

Umarım pazartesi gününüze biraz renk katmışımdır. Yazı günlerim pazartesiye denk geldi mi böyle bir misyon ediniyorum kendi kendime. Herkese güzel bir hafta dilerim dostlar.

No Responses