Kızlar askere gidiyor!

Benden duymuş olmayın ama bu kış kızlar askere gidiyor. Üstelik zorunluluktan değil, gidenlerin hepsi kesinlikle gönüllü! Hatta bunun için bir bedel ödemeye, yani üstüne para vermeye de hazırlar… Bu habere şaşırdınız mı, sevindiniz mi yoksa üzüldünüz mü, bilemiyorum ancak sonrasında bolca askerlik anıları dinleyeceksiniz. Aslında kimsenin bir şey anlatmasına da gerek kalmayacak, bu duruma bizzat şahit olacaksınız. Sokaklar, paylaşılan fotoğraflar bu dediklerimi doğrulayacak. “Nasıl olur, biz bununla ilgili bir şey duymadık. Neden kimse haberini yapmadı?” diye sormayın. Bu tabii ki haber oldu, hatta bu “haber” defilelerde rüzgar gibi esti. Markalar, tasarımcılar militer tarzın bu kış ön planda olacağını aylar öncesinde müjdeledi.

Geçmişte de zaman zaman kendini farklı şekillerde gösteren militer tarz geri döndü! Ama ne dönüş… Bu bir tesadüf değil. Zaten vitrinlerde ve defilelerde gördüğümüz hiçbir şey bir tesadüf değildir. (Tahmin edeceğiniz gibi, milyon dolarlık moda sektöründe olup bitenler asla şans eseri ortaya çıkmıyor.) Doğal olarak hepimizin canını sıkan savaş haberleri modayı da etkiledi. Bunu bir tepki, bir tavır olarak da düşünebilirsiniz. Bu sezon hangi markanın koleksiyonuna göz atsanız, onlarca asker yeşili veya kamuflaj desenli gömlek, pantolon, kazak ve tişört; askeri ceket, palto ve aksesuarlar göreceksiniz. Dediğim gibi, militer parçalar önceki sezonlar da vardı. Ancak bu defa sayıları çok daha fazla. İkincisi, bu defa militer salaş değil, basbayağı şık, hatta bazen de ışıl ışıl. Şöyle ki, militer bir kazakların çoğu taşlar veya altın rengi zımbalarla farklılaştırılmış.

Peki militer parçaları nasıl kullanalım?

  • İyi bir sonuç almak için baştan aşağı militer parçalar giymemiz gerekmiyor. Hatta bu bir numaralı “kuralımız” olsun.
  • Tek bir militer parça seçip onu başka, zıt parçalarla bir araya getirin. Örneğin asker yeşili kazağınızı krem veya siyah dantel bir etekle tamamlayın.
  • Bir klasik olan küçük siyah elbisenin altına metal tokalı/zımbalı bot ya da zımbalı babet de yakışır.
  • Üniforma giymiş gibi, yani gerçekten askere gidecekmiş gibi görünmemek için militer parçaları çok sade, düz parçalarla bir araya getirmek iyi fikir. Militer eteği beyaz bir gömlek; pilili bir elbiseyi askeri kemerle; şık bir kıyafeti yün ceketle tamamlamak etkileyici sonuçlar verebilir.
  • Yanlış anlamayın, militer parçalar sadece yeşil, kamuflaj gibi koyu renklerden ibaret değil. Bu kış keskin hatlı beyazlar veya kırmızılar da militer parçalar arasında.
  • Bazen sadece bir bileklik, kemer veya bir çanta da bu tarzı anlatmanıza yeterli olacaktır.