Kış depresyonundan kurtulmanın yolları

Kış ayları hepinizin de malumu olduğu üzere yer yer nahoş, depresyon yüklü, yağmurlu çamurlu aylardır. Hele ki filmlerdeki başrol oyuncuları gibi elinizde bir fincan kahveyle sıcacık bir kafenin camekânından dışarda yağan karı izlemek yerine, haftanın 6 günü metrobüs durağında sap gibi dikilmek zorunda kalıyorsanız, mutsuzluk da her an yanı başınızda sizinle birliktedir. Sabah daha gün doğmadan buz gibi bir havaya uyandığınıza mı, ofisten zifiri karanlıkta çıktığınıza mı söveceğinizi şaşırırsınız. İnsan bu çetrefilli kısır döngüden çıkmanın yolunu bir türlü bulamaz. Hal böyle olunca da nereden baksanız yılın ortalama 3 ayı ellerinin arasından uçup gider.

Kendinizi mutlu etmek için kredi kartınızın limitlerini zorlayana dek alışveriş yapma ya da her kış muhakkak güneşli bir yerlere kaçma şansınız varsa ne mutlu. Ama ülkemin averaj insanı maksimum Kadıköy’e kaçamak yapabiliyorken, meşhur “kış depresyonundan” kurtulmak için belki de şu tip şeyleri önermek daha akla yatkın olabilir:

Sabahlar sizi mutsuz etmesin. Uyku kışın en çok baş etmemiz gereken şeylerden biri haline gelir – ama evden çıkmanıza 15 dakika kalana kadar uyumak sizi mutlu etmek yerine, güne daha yorgun başlamanıza sebep olacaktır. Oysa kahvaltı etmek ve hazırlanmak için biraz vakit ayırdığınızda, kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.

Kişisel bakımınızı ihmal etmeyin. Kendinize başkalarının gözünde iyi bir imaj bırakmak için bakmak yerine, kendinizi mutlu etmek için bakmayı düstur haline getirin. Bazı günler giyinmeye, tıraş olmaya ya da makyaj yapmaya bile mecaliniz olmayacak – ama dışarı özensiz çıktığınız takdirde, günün geri kalanında da kendinizi çöp gibi hissetmeye devam edeceksiniz.

Para harcamadan mutlu olmanın ve mutlu etmenin yollarını bulun. Kış, zaten yılbaşı merasimi dolayısıyla cüzdanımızdaki bozuk paralara değin söğüşlendiğimiz bir mevsimdir. Şu alışveriş hadisesinin kölesi olmaya o kadar meraklıyız ki, çok para dökmediğimiz hiçbir hediyenin insanları mutlu etmeyeceğine inanmışız bir kere. Ama elimizin altında İnternet gibi bir nimet ve “Do it Yourself” konusuna eğilmiş binlerce blog varken, bence “saç saç paraları Leyla’ya” anlayışı biraz şımarıklık oluyor. İster doğal yağlar ve gliserinle vanilya kokulu bir dudak kremi yapın, ister içine kendi çektiklerinizi koyacağınız sevimli bir fotoğraf çerçevesi, inanın kendi ellerinizle yaptığınız hediyeler hem sevdikleriniz için daha kıymetli olacak, hem de size bir şeylerle meşgul olmanın mutluluğunu verecektir. Üstelik hiç para harcamadan!

Amaçsız kalmaktan şiddetle sakının. Yaşlı komşunuza alışverişini yapmasında yardım etmeyi ya da kışın gelişiyle aç kalacak hayvancıklara yiyecek bir şeyler ayarlamayı amaç edinin mesela. Birileri için gücünüzün yeteceği ölçüde bir şeyler yapmak güzeldir ve kendinizi çok daha iyi hissettirir.

Günleriniz asla aynı şeyleri aynı sırayla yapıp akabinde uykuya daldığınız bir kısır döngü halini almasın. “Ay bu akşam dizim var yalnız, ben gelemem,” diyerek katılmadığınız arkadaş toplantıları ya da her akşam işten çıkıp eve gitme ritüelinizi bozarak size rahatsızlık vereceğini düşündüğünüz için reddettiğiniz davetler size uzun vadede can sıkıntısı olarak dönecektir. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır.

Müzik listelerinizde küçük modifikasyonlar yapın. Muhtemelen müzik listeniz çok sevdiğiniz ve loop’a aldığınız şarkılardan geçilmiyor. Peki daha önce hiç dinlemediğiniz bir müzik türünden keyif almaya çalışmaya ne dersiniz? Bunun için kış mevsiminden daha iyi biçilmiş bir kaftan daha yok. Evde geçirdiğiniz zamanların bir kısmını Grooveshark listeleri arasında gezinerek değerlendirebilir, şimdiye kadar dinlememiş olduğunuza pişmanlık duyacağınız yeni gruplar, sanatçılar ve şarkılarla tanışabilirsiniz.

Yaz gelince tüm planlarınızı tatil aşkıyla öteleyeceksiniz madem, bari kışı istediğiniz bir şeyi öğrenmek için değerlendirin. Bu ister çikolata yapmak olsun, ister çizim dersi almak, ister Japonca öğrenmek olsun, ister makyaj eğitimi almak, bunlar için yılın hiçbir döneminde şimdiki kadar vakit bulamayacaksınız. Kendinizi geliştirmeye zaman ayırmak için kıştan daha iyi biçilmiş bir kaftan olamaz.

Cümleten depresyonsuz bir kış geçirmemiz dileğiyle!

Comments
  1. Didem

    Özellikle arkadaşlarla buluşmak ve üşenmeden rutinini bozmak kısmında yazar burada kendine atıfta bulunmuş herhalde. Şairin de yazdıklarını yapması dileklerimizle.
    İmza: İhmal edilmiş ve kış depresyonundaki çeşitli arkadaşlarınız :)