Kim Leuenberger ile keyifli yolculuk

arabaDaha önce de birkaç kez vurgulaşmıştık. Yaratıcı insanları çok seviyoruz ve her fırsatta sizlere bu insanları tanıtmak istiyoruz. 1992 doğumlu Kim Leuenberger de bu isimlerden biri. ‘Travelling Cars’ isimli enfes projesiyle dikkatleri üzerine çeken Kim’e Londra’da ulaştık ve öyküsünü kendisinden dinledik…
İtiraf etmek gerekirse, bu güzel projenin 21 yaşında bir üniversite öğrencisinden çıkmış olmasına, önce baya bi şaşırdık. Tabii tek şaşıranın biz olmadığını dünyanın dört bir tarafında Kim ile ilgili yapılan haberleri görence kısa sürede anladık. Hemen kendisiyle görüşme talebinde bulunduk ve bir saat içinde Kim karşımızdaydı…
Anlıyoruz ki, İsviçre’nin kuzeyinde ve Alplerin hemen eteğine yer alan Jura’da doğan Kim Leunberger’in en önemli tutkusu seyahet etmek. Son üç yıldır Avrupa’yı karış karış gezen Luenberger, şu sıralar Londra’da University of the Arts’ta öğrenimini sürdürüyor.

kim2Kim, fotoğraf çekmeye çok küçük yaşlarda başladığını söylüyor. Hiçbir eğitim almamış ve fotoğrafçılığı analog bir makineyle kendi kendine internet ve kitaplardan öğrenmiş.Hatta ilk dijital fotoğraf makinesi Nikon D3100, üç yıl önce, 19 yaşında doğum günü hediyesi olarak ailesi tarafından alınmış. O makine ile ilk çektiği fotoğrafı asla unutamayacağını söyleyen Kim, şimdilerde Canon 5D Mark II kullandığını belirtiyor.

Leunberger’i bizlerle tanıştıran çalışması ‘Travelling Cars’ ise çıktığı seyahetlerin birinde başlamış. “Her şey ailemin bana doğum günü hediyesi olarak aldığı mavi bir minivan ile çıktığım yolculuklarının birinde başladı. Canımın sıkkın olduğu bir akşam üstü yanımda taşıdığım araba minyatürleriyle fotoğraflar çekmeye başladım” diyen Leunberger, bu fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşmaya başlamış. Fotoğraflarına gelen tepkilerin beklediğinden de iyi olması Kim’i cesaretlendirmiş ve hemen bunu bir proje haline getirmeye karar vermiş… Gittiği her yerde minyatür araçlarla fotoğraflar çekerek, kendisini fotoğrafçılık dünyasına tanıtan ilk projesini ortaya çıkarmış.

araba3Üniversitenin ardından fotoğrafçılığı profesyonel bir meslek olarak seçeceğini söyleyen Kim Leunberger, hangi alanda fotoğrafçılık kariyerine devam edeceğine ise henüz karar vermediğini söylüyor. Şu sıralar önümüzdeki yıl çıkarmayı düşündüğü kitap projesi üzerine odaklanan Kim’in bir de kısa film projesi bulunuyor.

Not: Bu yazı kardeş dergimiz Postkolik’den alınmıştır.

araba6