Kılıç sallayarak spor yap!

Öncelikle belirteyim başlığı her ne kadar ‘kılıç sallamak – spor yapmak’ bağlantısı üzerine kurmuş olsam da az sonra bahsedeceğim Kuzgun Akademi ile tanışmamın sporla hiç alakası yok. BirinciBlog ekibi olarak (bkz: Orhan Meriç’in de dün bahsettiği üzere) ateşli silahlar öncesi döneme ait destansı hikayelerin ve savaş sanatlarının sergilendiği kitap, film, dizi vs yapım ve yayınlara ilgimiz büyük… Kendi adıma bu ilginin getirdiği algıda seçiciliğin ve çok eski bir arkadaşımın facebook paylaşımları sayesinde Kuzgun Akademi’yi tanıdım çok da vakit kaybetmeden üzerine biraz da tanıtım amaçlı bir yazı yazmak istedim..

Benim gibi LOTR severlerin ve Spartacus, Game of Thrones tarzı dizileri hasta derecede severek takip edenlerin özellikle haberdar olması gereken okul  79 Ankara doğumlu İlker Can Karagülle tarafından kurulmuş. Çocukluğundan beri kılıçlara büyük ilgisi olan Karagülle 1999 senesinde HEMA (Historical European Martial Arts) organizasyonlarını fark etmiş. Böylece Avrupa ve Amerika’da eğitim veren önemli bir kaç okulla iletişime geçerek tekniklerini ve yapılarını inceleyip  Hans Talhoffer Alman melez kılıç disiplini üzerine çalışmalarını sürdürmüş.

İlker Can KaragülleBir dönem ODTU Eskrim Takımı’na katılıp kendini geliştiren Karagülle HEMA çalışmalarının yanı sıra Fransız baston dövüşü ‘Canne de Combat’, Filipin kılıç sanatı Kali Eskrima, Rus savaş sanatı Systema, Brazilian jiu jitsu, Jeet kune do gibi farklı kültür ve disiplinleri de inceleyerek tekniğini ilerletmiş. 2007 yılında da Kuzgun Akademi tarihi savaş sanatları birliğini kurup tarihi kılıç sporlarını geliştirmeye, tanıtmaya ve yaymaya yönelik çalışmalarını başlatmış. Halen tarihi kılıç kullanma sanatı üzerine araştırma ve geliştirme programları yaparak, Kuzgun Akademi tarihi eskrim eğitmenliğini sürdürüyor . Bugün 4 ayrı disiplin çalıştırmakta  ve bu disiplinlerin ülkemizde resmiyet kazanabilmesi için çalışmalar yürütmekte kendisi. Ayrıca sinema,  dizi ve tiyatro oyuncularına özel sahne dövüşü eğitimleri de vermekte.
Tarihi Kılıç Sporları konusunda  eğitimini verdiği  dört  farklı disiplin aşağıda tarihsel sıralamayla şöyle…

Johannes Liechtenauer (13 ncü yüzyıl )

Sigmund Ringeck (1389 – 1440)

Hans Tallhoffer (1420 – 1490)

Joachim Meÿer ( bilinmiyor – 1571 )

Hans Medel von Salzburg ( 15.yy – 16.yy )

Aslında ülkemiz insanı için oldukça yabancı olan kılıç kullanarak spor yapma fikri bana kalırsa bulunmaz bir fırsat ve çok da parlak bir fikir. Dünyanın bir çok yerinde yaygın olan bu okullar sanırım İlker hoca sayesinde ülkemizde tek. Fakat şanslıyız ki Ankara, İzmir ve İstanbul gibi üç büyük şehrimizde kolları var. Eğer sizde ekranda izlediğiniz savaş sahnelerinin içinde kendinizi hayal ettiyseniz daha önce, mutlaka www.kuzgunakademi.com sayfasını ziyaret edin ve daha kapsamlı bilgiyi ilk elden edinin diyorum. En kısa zamanda üyelerinden biri olmak niyetindeyim… Let’s hunt some Orc!!!

Bir kaç artistik hareket için:

YouTube Preview Image

 

Comments
 1. Emrah Gürkan

  Baya merak ettim mekani

  • Ebru Şenkartal

   bi ziyaret etmek lazım

 2. Merhaba, yazıyı tesadüfen farkettim, ellerinize sağlık cok güzel. Teşekkürler.

  • Ebru Şenkartal

   merhaba, rica ederim.. :)

 3. Dovahkiin

  Yeniden genç olsam hem demircilik öğrenmek hem de böyle arkadaşlarım olsun isterdim.

  • Merhaba, Neden şimdi de yapamayasınız ki? Ilginiz olduktan sonra her şeye her yaşta başlanabilir. Demircilik konusunda paylaşımlarda bulunabileceğiniz bağlantılar verebilirim. Ilgilenirseniz bize ulaşın kuzgunakademi@gmail.com