Kevin Spacey’den politik drama: House of Cards

kevin-spacey-house-of-cards-slice

Yeni dizi, yine dizi.. Belki İstanbul’da da afişlerini görmüşsünüzdür: Kevin Spacey’nin yeni dizisi House of Cards, Türkiye’de de gösterime girdi geçtiğimiz günlerde. Afişte Kevin Baba, küçük dağları yaratmış vakur ve mağrur bir tavırla dev bir koltukta oturuyor. Bu afişi görünce, başrolün de Kevin Spacey’de olduğunu görünce heyecanlandığımı hatırlıyorum. Bu aralar zaten yeni dizi arayışlarındayım, buna tesadüf etmek benim için bulunmaz nimet oldu adeta. Eve gidip diziyi aradım, araştırdım.. İlk bölümü izlemekse dizinin kumaşının nasıl olacağının en büyük kanıtı oldu gözümde.

house-of-cards-posterDizimiz politik drama. Geçen yıl Boss’u burada yazdığımı hatırlarsınız. House of Cards’ı izlerken aklıma direkt o dizi geldi. Ve yine üzüntüm bir kat arttı. Malumunuz, starz kanalı Boss’u ikinci sezonunun sonunda yayından kaldırma kararı aldı. Son yıllardaki en iyi yeni dizilerden biri olmasına rağmen, rating’leri yerlerdeydi Boss’un. Bunu anlayabiliyorum; vurd kırdılı, hapishaneli adadan kaçışlı değilse bir dizi, izlenmemeye mahkumdur çünkü. Kaliteli yapım olmak için sözümona aksiyona ihtiyacınız olmalı.. Bu ABD’de de böylemiş meğer, ben sadece bize özgü sanıyordum. Üsküdar’a Giderken ya da Kayıp Şehir gibi diziler iptal edilirken, Arka Sokaklar 897436432’nci bölümünü oynar. ABD’de de durum bu: Carnivale, Deadwood iptal edilir, ama Body of Proof ya da Gossip Girl yıllarca oynar..

House of Cards’ta da içimde bu endişe vardı, aslında hala da var. Politik dizilerin hep 1-0 yenik başladığını düşünüyorum bu düzlemde. Boss’un kaderini o yaşar mı acaba? Bunun garip bir nedeni de şu çünkü: Boss’un yayından kaldırılmasının ardından bir Amerika’dan bir forumda şöyle bir yorum okuduğumu hatırlıyorum: “Kelsey Grammer (Boss’un ana karakteri) Cumhuriyetçi’ydi. Yani kaybetmeye mahkumdu.” Bu çok ilginç bir nokta. Zira ABD’de son iki dönemde de Demokratlar’ın üstünlüğü söz konusu. Homeland’ın aşırı tutmasında bunun da payı var. Hatırlarsanız Golden Globe ve Emmy ödüllerinde Homeland en iyi dizi seçilmişti. Ve yine hatırlarsınız, Barrack Obama’nın en sevdiği dizi de Homeland’di!.. Taşlar az çok yerine oturmuştur kafanızda. Umarım House of Cards, bu kertede okkanın altına gitmez.

20HOUSE2_SPAN-articleLarge

Dizide de anlatılan, aslında Cumhuriyetçi bir bürokratın, yıllarını Beyaz Saray’a ve Başkan’a adamasının ardından, istediği konum olan Dış İşleri Bakanlığı’na getirilmeyi beklerken kendini hiç beklemediği bir kalemde bulmasıyla başlayan bir intikam oyunu aslında. Kevin Baba bu duruma deli gibi içerliyor ve bundan sonra kaleyi içten fethetmeye veriyor kendini. En önemlisi amacı artık Dış İlişkiler de değil.. Gözü çok ama çok yükseklere çıkıyor. Dünyanın yönetildiği yer olan Beyaz Saray’daki işleyişi bildiği için de bu gayesi için inanılmaz bir bilgelikte işliyor etrafındaki herkesi, Başkan’ı bile..

HOUSE-OF-CARDS_510x380

Yine karakterler çok güçlü. Özellikle Boss’la benzeştirdiğim bir diğer nokta, ana karakterlerin eşleri. Boss’u izleyenleriniz bilirler, inanılmaz bir başat karakterdeydi Grammer’ın karısı. House of Cards’ta da Kevin Baba’nın karısı aynı özelliklere haiz. Bizde de böyle miydi acep? Başbakan Erdoğan’ın karısı Emine Hanım’ın karakteri nasıl diye düşünmeden edemedim. Ya da Semra Hanım, Nazmiye Hanım.. Mevhibe Hanım nasıl bir etki bırakıyordu acaba İsmet Paşa üzerinde? Dedikleri doğru muydu acaba; her ihtirasın ardında bir kadın mı yatıyordu? Bunu House of Cards’ta da açıkça görebilirsiniz.

bea_house_of_cards

Dizinin tek kötü yanı, dizinin internet üzerinden yayınlanıyor olması. Netflix’te yayınlanan dizinin internette sadece web-rip versiyonlarını bulabiliyorsunuz. Bu yüzden 720p ya da 1080p versiyonları yok. Bu da izlerken beni en zorlayan şey aslında yüksek çözünürlüğe alıştığım için.. Diziyi Prison Break ya Lost gibi dizileri baş tacı edenlere önermiyorum. Sizi çekmeyecektir zira. Ama bahsettiğim gibi bir Boss, bir The Sopranos ya da Boardwalk Empire tarzı dizilerden hoşlanıyorsanız; politika hayatınızda önemli bir yer tutuyorsa ya da, buyrun, bu dizi sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Hem ABD’de olayların nasıl döndüğünü anlarsınız, hem de Kevin Spacey’nin nasıl döktürdüğüne şahit olursunuz.. Herkese iyi seyirler..

House of Cards – Birinci Sezon trailer’ı:

YouTube Preview Image
Comments
  1. mehmet yucer borçbakan

    Dizide de anlatılan, aslında Cumhuriyetçi bir bürokratın”

    burayı düzeltin “cumhuriyetçi değil demokrat”