Kediliği yeniden yazan kedi: Bob

1552_1Eylül 2012’de yayınlanıp çok kısa süre sonra 22 dile çevrilerek dünyada fırtınalar estiren “Sokak Kedisi Bob”un hikayesini muhakkak duymuşsunuzdur. Kitabı okumak için bir süredir yanıp tutuşuyordum ve en sonunda hafta başında satın alıp bir solukta bitiriverdim.

Bob ve sahibi James’in yollarının 2007’de kesişmesiyle başlayan maceralar silsilesi, geçtiğimiz yıl Bob’un bir İnternet ünlüsü olmasının akabinde kağıda dökülmüş. Bob’la karşılaşmadan önceki 10 yılını uyuşturucu bağımlılığı, küçük çaplı hırsızlıklar ve başarısızlık öyküleriyle geçiren James, kedilik kavramında sadakati, sevgisi, uyumluluğu ve yumuşak başlılığıyla çığır açan bu genç sarmanla birlikte yaşamında bembeyaz bir sayfa açmış. Bob’un yardımlarıyla toplum tarafından yerleştirildiği “görünmez adam” statüsünden sıyrılmış, kediciğin ona kazandırdığı sorumluluk duygusuyla önce uyuşturucu bağımlılığından kurtulmuş, sonra da hem kendisine hem de Bob’a çok daha iyi bir yaşam sunmanın yollarını bulmuş. Fakat ikilinin hikayesi bu kadar kısa değil. Bob ve James’in Londra’nın acımasız sokak yaşamında yaşadıklarını, verdikleri varoluş mücadelesini ve hayatta kalma başarılarını heyecanla okuyacak, küçücük bir kedinin insan hayatını nasıl da değiştirebileceğine şahit oldukça şu kavanoz dipli dünya için biraz daha umutlanacaksınız.

Sokak Kedisi Bob’u okurken gözlerimin sık sık dolduğunu inkar etmeyeceğim. Kedilere zaten çok düşkün olmakla birlikte, kitabın her sayfasında Bob’a daha da hayran oldum. Başına buyruk ve özgürlükçü bir canlı familyasına üye bu hayvanın, resmen bir iyilik meleği misali gelip James’in “omzuna konması” yazarın da sık sık belirttiği gibi şu hayatta herkesin ikinci bir şansı hak ettiğine işaret. Önemli olan da tıpkı James’in yapmayı başardığı gibi bu şansı fark edebilmek ve ona çok çok iyi bakmak.image0302..

Henüz okumaya fırsatınız olmadıysa, sıra dışı bu dostluk öyküsünden mutlaka nasiplenmelisiniz. Kitabı bitirdikten sonra şayet evinizde kediniz yoksa sokaklara fırlayıp kendinize bir Bob bulmaya çalışacağınıza kalıbımı basabilirim. Ben bu bakımdan şanslıyım; zira şu anda dişi bir sarman yanı başımda mışıl mışıl uyuyor. Darısı sizin başınıza! Unutmayın, sokaklarda ikinci bir şansı hak eden ve o şansa sahip olduktan sonra hayatınıza bin bir güzellik katacak milyonlarca canlı var!

Dilerseniz kitapla ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Bob ve James’le ilgili kısa bir iki video da aşağıda sizi bekliyor. Şimdiden iyi seyirler, keyifli okumalar!

YouTube Preview Image

 

YouTube Preview Image