Kaya tırmanışı için Geyikbayırı’na gidin

Ay başında kaya tırmanışı yapmak için Antalya Geyikbayırı’na gittim. Geyikbayırı, Antalya’nın batısında şehir merkezinden 20 km kadar uzaklıkta bir tırmanış cenneti. Gitmediyseniz, mutlaka gidin. Bahar aylarında sunduğu ılık hava özellikle Avrupalı sporcuların bölgeyi tercih etmesine neden oluyor. Yazları aşırı sıcak olan bölgede sit alanı olduğu için inşaat yok. Bölgede dört tane ahşap yapılı kamp işletmesi var. Bu işletmelerin belirli yerlerine çadır kurmak için de alanlar ayrılmış. Bölge yüzlerce boltlu spor tırmanış rotasına sahip. Bu rotalara sürekli yenileri ekleniyor. Türkiye’de adı tırmanışla anılan birçok sporcunun bölgede arazi satın almış olması bölgenin tırmanıştaki önemini anlatmama yeter sanırım.

Çadırımı Doğan Palut’un kendi arazisinde, zeytin ağaçları altında kurdum. Bilmeyenler için söyleyeyim, Doğan Palut hayatını tırmanışa adamış ülkenin her yerinde tırmanış rotaları açmış bir eksperdir. Türkiye karla mücadele ederken, güneş altında şort ve t-shirtle kendi çapım dahilindeki rotaları zorladım. Rotalarla ilgili arkadaşım Öztürk Kayıkçı titiz ve detaylı bir çalışma yaparak bir tırmanış guide’ı yayınlamış. Sektör ve rota ararken bu guide’dan oldukça yararlandım.

İlk gün çadırımı kurduğum kamp yerinin yanındaki kayalarda bouldering (yükselmeden yatay duvar çalışması) ile ortama adapte oldum. Diğer günler Sarkıt sektöründe (birçok rotayı barındıran  (6) – (6+) zorluk derecelerinde rotaları çalıştım. Kampımın son günlerini ise (7-) – (7) zorluk derecelerinde rotalarda yaptım. Bölge çok çeşitli zorluk derecelerinde rotalara sahip. Dinlenme günlerinde gezinti yapacağınız treking rotaları bile var. Yeni başlayanlar için eğitmen olduğunu da söyleyeyim. Geyikbayırı Kaya tırmanışına başlamak için daha ideal bir yer.

Şehir dışı bir tırmanış bölgesine gidecekseniz birkaç günlük plan yapmak gerekiyor. Zira ilk gün yol yorgunluğu yaşamak kaçınılmaz. Bu nedenle birinci günü kamp hazırlığıyla geçirmelisiniz. Ortama adapte olduğunuzu hissettiyseniz ilk gün ‘’bouldering’’  yapabilirsiniz ama iyi ısınmaya dikkat edin. Doğa sporlarında kaza ilk ve son günlerde daha sık olur. Buna ilk gün heyecanı ve son gün bitiriş psikolojisi sebep olur.

Kaya tırmanışı sporcuları eğlenmeyi sever. Bu yüzden kamplarda akşam olunca değişik partiler yapılır.  Bu tip kamplarda müzik dinleyip bir şeyler içebileceğiniz kamp cafeleri de vardır. Hatta kendi arazilerine inşa ettikleri ahşap evlerinde canlı müzik yapan, film gecesi yapan arkadaşlarda var. Biz dinlenme saatlerimizi eski dostlarla ateş etrafında bir şeyler içip anılardan konuşarak geçirdik.

Uzun yıllardır kaya tırmanışıyla uğraşıyorum. Kaya Tırmanışı el-göz-ayak koordinasyonu kazandıran ve hızlı karar verebilme öngörü yeteneğini geliştiren bir spor dalıdır. Limitleri keşfetme ve bunları daha da uç noktalara taşıma gibi unsurları ön plana çıkarır. Kişi tırmanmayı öğrenirken, karşılaştıkları güçlükleri aşma konusunda da daha deneyimli ve daha hırslı olur. İşte bu olumlu etkilerden dolayı birçok okul yapay tırmanış duvarları yaptırarak bu sporu eğitim sisteminde araç olarak kullanmaya başladı. Tıpkı çalıştığım okulda derslerde bizim yaptığımız gibi…

Aslında birçok Avrupa ülkesinde artık çocuk parklarında bile yapay tırmanış duvarı görebilmemiz bu sporda yolun neresinde olduğumuzu anlatıyor. Kaya tırmanışı sporuna başlamak istiyorsanız, üniversitelerin dağcılık kulüpleriyle ve bazı özel kulüplerle temasa geçebilirsiniz. Özel ders veren çalıştırıcılar da var ancak tavsiyem temel eğitimi yetkin birilerinden almanız. Bu şekilde gelişiminiz de hızlanır.

Öte yandan yapay kaya tırmanış duvarı imalatı da ülkemizde yeni bir alan olmasına rağmen hızla gelişiyor. Konunun lider ismi ‘”Atölye”  duvar yaptırmak isteyenlere her konuda özveriyle yardım ediyor.

Detaylı bilgiler için bana ulaşabilirsiniz.