Karlı dağı Nazi zombileri basmış

Üzerinde konuşmayı sevdiğim şeyleri üç aşağı beş yukarı geçen bir yıl boyunca sizler de öğrendiniz: Filmler, B-C gibi çöp filmler, diziler -özellikle The Walking Dead gibi zombi, vampir envai çeşit mahlukat içerenlerinden, 2. Dünya Savaşı’nda olan bitenler – özellikle de Nazilerin karıştırdıkları haltlar, tarihin sırları v.b…

Bunların hemen hepsi,  benim de birkaç yıl önce tesadüfen keşfettiğim ve anında efsane kült filmlerim kategorisine yükselen Dod Sno (Norveççe adı) ya da Dead Snow’da buluşmuş!  Ben bu efsaneyi keşfedip etinden (iykk) sütünden faydalandım, şimdi sıra sizde.

dead-snow

Filmi keşfedişim eski şirketim Fox International Channels’da promo hazırlamak için fragman seyredip fikir edinmeye çalışırken yaşadığım Youtube kaybolmalarından birinde gerçekleşmişti. “Çok yakında” diyerekten ağzımıza bal çalan bin bir çeşit fragman arasında bu filmin afişini görünce “hoppa dur bakalım muhtar ne oluyoruz”  diyerek filmin fragmanını seyredip uzun süre dünyada vizyona girmesini bekledim. Sonra DVD’sini bekledim ve getirtip seyrettim rahata erdim!

Usta amma övdün nedir derseniz buyrunuz okuyunuz.

deadsnowposter2

Dead Snow 2009 yapımı bağımsız bir Norveç  filmi. Bütçesi taş çatlasın bir milyon dolar… Kazandırdığı onda biridir. Filmin yönetmeni  Tommy Wirkola, bizim kafalarda bir arkadaş gibi gelmişti bana. Neden mi ? Fazla da gözünü çıkarmadan film hakkında biraz bilgi verelim. Bir grup tıpla ilgili genç kız ve erkek (ne tesadüf!) tatil için Norveç dağlarında bir dağ kulübesine gelmeye karar verirler (yapma bunu!). Makara kukara evlerine yerleşirler, şakalar içkiler derken yaşlı uğursuz bir adam çıkagelir. Ve bu neşeli gençliğe güzel bir ateş başı hikâyesi anlatır. Adamımız hikâyesinde 2.Dünya Savaşı’nda Nazilerin kulübenin de içinde bulunduğu topraklarda uyguladığı zalimce yöntemlerle halkı nasıl sömürdüğünden v.b. bahseder ve “bu topraklar lanetli, yerinizde olsam burada bir dakika bile durmam” diyerek hadi bana eyvallah der ve ortadan kaybolur. E ne ki şimdi bu falan diyen arkadaşlarımız, bu tarz filmlerin olmazsa olmaz sahnelerinden birini gerçekleştirmek  -yani sevişmek için- popo donduran soğukta kulübe dışındaki tahta tuvalete girecek kadar işi abartırlar ve olaylar gelişir.

DEADSNOW

Film akıllara zarar bir türler kırması: Savaş, zombi, korku (Evil Dead, The Fog v.b.), komedi, gençliğin sapır sapır dökülüp doğrandığı sağlam bir teen-slasher, ucundan korsan filmi numaralarına göz kırpmalar(yok artık!). Son dediğimi finali seyredince tekrar gözden geçirin lütfen.

Neyse film boyunca kollar, bacaklar ve kafalar uçuyor; kanlar oluk oluk fışkırıyor. Genç arkadaşlarımız klişeler klişesi yapılmayacak hataları yapıyor ve güzel replikleri birbiri ardına sektirmeden sarf ediyor. Film mantık, devamlılık kostümsel hatalarla halay çekerek yoluna devam ediyor. Kimse sormuyor mesela arkadaşlar zombi ama 55-60 yıldır karlar altında donmuş halde dururken neden canlandıklarında çürük muşmula gibiler? Ya da neden it gibi koşabiliyorlar?

Dead Snow

Sormazlar mı adama e kardeşim niye seyredelim bunca rezaleti derseniz…

Favori sahnem Beethoven’ın 9.Senfonisi’nin en güzel yeriyle beraber karlarda koşan SS takımını görmek için…

Kar, zombi ve Nazi fikrini öyle veya böyle bir araya getiren arkadaşı (Wirkola) taçlandırmak için… Uygulamada sıkıntılar olsa da fikir gerçekten çok iyi… Return to Castle of Wolfenstein oynayanlar hak verecektir dediklerime.

Üzerine 2.Dünya Savaşı’nın efsane silahlarından MG-42 ağır makinelileri monte edilmiş kar kızağı sahneleri için…

Dead Snow movie image

İyi bir kötü film seyretmek için…

Türler karmasında ahanda bu sahne bu filmden, şu sahne şu filmden araklama bulmacasını arkadaşlarla oynayabilmek için…

Son Söz: Film ülkemizde bağımsız film festivali İF İstanbul’a gelmiş olmalı. Ölümcül Kar adıyla oynamış olsa gerek…Cevheri görenler oldu ama DVD, Blu-Ray çıkmadı daha. İsterrr.

Son Söz 2: Wirkola abimiz hızını alamamış Dead Snow 2’yi yazmış! 2014’te geri gelecek gibi küflü Naziler.

Filmin sevdiğim tagıyla bitireyim yazıyı…

Ein, Zwei Die!

www.dodsno.no adresinden filmin ıvırı zıvırı hakkında bilgi alınabilir.

Bu da makaranın fragmanı!

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. Furkan Özden

    Bu filmi izledim. Senaryo güzel ama kan efektleri olmamış :)

  2. Orhan Meriç

    :-) Olmamış çok şey var filmde Furkan ama olanlar sevdirdi bana kendini. Dedik ya seviyoruz bu tarz işleri. Ucuz ama stil sahibi…