Karanlıklar prensi Tim Burton

Sinema tekniğinden çok anladığım söylenemez ama iyi bir izleyici olduğum kanısındayım.. Çok film izledim belki milyon tane bilmiyorum sayamadım… Sinemada künyeler önemli hani kim yönetmiş yapımcısı kim falan, oyuncular evet tabi ki önemli… Ama bir isim var ki onun ismini duymam veya görmem sorusuz sualsiz o eseri izlemem hatta birkaç kez izlemem için yetiyor da artıyor! Kimden mi bahsediyorum? Tabi ki Tim Burton!

Çocukluğumdan beri onun filmleriyle büyüdüm desem yalan olmaz sanırım! Son yıllarda daha yaygın olarak tanınan bilinen Tim Burton ismi aslında herkesin bildiği izlediği birçok yapımın başkahramanı. İmkan dahilinde olsaydı keşke de bu yazıyı onla gerçekleştirdiğim bir sohbet sonrası yazabilseydim ama nerde bende o şans sevgili Birinciblog okurları :

1958 Amerika – Kaliforniya doğumlu Timothy William Burton, içine kapanık bir çocuktu fakat muhtemelen kariyeri boyunca meyvelerini veren ve vermeye de devam eden hayal gücüydü onu bulunduğu yere getiren. Çocukluğunda ailesinin yanında yaşayamayacağını anlayan Burton, 12 yaşında, tıpkı yönetmenliğini yaptığı Charlie and the Chocolate Factory’deki Willy Wonka karakteri gibi ailesini terk eder ve hayallerinin peşine düşer. Çocukluğunu biraz kendi çocukluğuma benzettiğim Tim Burton diğer çocuklardan farklı olarak sürekli resim yapan çizen, ve korku filmleri izleyen bir çocukmuş. Evet ben de öyleydim ama her resim yapan ve korku filmi izleyen bir Burton olsaydı dünya yetenek denizi olurdu sanırım J Konumuza dönersek 13 yaşında sessiz filmler çekmeye başlayan Burton’un ilk filminin The Island of Doctor Agor olduğu biliniyor.

Benim Tim Burton eserleriyle ilk tanışmam ise 1988 yılında yönettiği Beetlejuice ile başlıyor ve sanırım bu film benim arşivimin en değerli parçası olabilir. Muhtemelen de 5435132184352328 kez izledim. Şimdi bile hala dönüp baktığımda o dönemde gerek teknikleri gerekse makyaj ve kurgusuyla çok başka bir film!

Profesyonel kariyerinin ikinci eseri Beetlejuice, tekniği kurgusu kadar oyuncularıyla da bir baş yapıttı bence. Beetlejuice karakteriyle izlediğimiz Michael Keaton ve yine başrolü paylaştığı Lydia karakterine hayat veren Winona Ryder’in performansları çok iyiydi. Hazır karakterler demişken sizlerin de bildiği üzere Tim Burton’un yönettiği ya da yapımcılığını üstlendiği tüm filmlerde kemik bir kadrosu vardır. Johnny Depp, nişanlısı Helena Bonham Carter ve Winona Ryder değişmeyen Burton filmlerine hayat veren 3 önemli isimdir. Danny Elfman da genelde Burton filmlerinin müziklerinin babasıdır denebilir.

Tim Burton bence en iyi animasyon filmlere imzasını atan isimlerden biridir. Tim Burton çizgi filmleri çocuklar için değildir. Animasyon, korku – gerilim filmleri ve fantastik filmler kategorilerinde bence en iyi yönetmenlerden biridir Burton. Başlığımda da yazdığım gibi Burton, karanlıklar prensidir! Çoğu filminde gotik çizimler, spiral şeklinde objeler – öğeler, karanlık ve gölge öğeleri, griler-siyahlar-maviler, ölü bedenler (karakterler) ön plana çıkar ayrıca ölüm teması hiçbir filmde ondaki kadar romantik, destansı ve masalsı anlatılamamıştır bence.

Stop motion tekniği oldukça sık kullanan ve en başarılı örnekleri sergileyen isimlerden biri olan Burton’un ilk eseri Vincent’tir (1982). Aslında bu yazı sayfalarca uzayabilir, izlediğim her filmini sayfa sayfa, ballandıra ballandıra anlatmak isterim. Mesela sonunda üzülüp ağladığım Edward Scissorhands, hayalimdeki erkek diye tanımlayabileceğim Victor Van Dort karakteriyle kalbimde taht kuran Corpse Bride, Batman’i zaten söylemeye bile gerek duymuyorum! Ya da son dönemde bir çığ gibi büyüyen vampir hikayelerine çok tatlı bir bakış açısı getiren Dark Shadows ve dahası! En iyisi mi siz aşağıdaki Tim Burton filmlerinin listesine bir göz atın ve aralarında izlemedikleriniz varsa mutlaka ama mutlaka en kısa sürede izleyin!

Filmografi 

Yönetmen olarak:

Vincent (1982)
Luau (1982)
Frankenweenie (1984)
Pee-wee’s Big Adventure (1985)
Beetlejuice (1988)
Batman (1989)
Edward Scissorhands (1990)
Batman Returns (1992)
Ed Wood (1994)
Mars Attacks! (1996)
Sleepy Hollow (1999)
The World of Stainboy (2000)
Maymunlar Cehennemi (2001)
Big Fish (2003)
Charlie and the Chocolate Factory (2005)
Corpse Bride (2005)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)
The Spook’s Apprentice (2009)
Alice in Wonderland (2010)
Dark Shadows (2012)

Yapımcı olarak:

The Nightmare Before Christmas (1993) (Sinema tarihindeki ilk uzun metraj Stop Motion film)
Cabin Boy (1994)
Batman Forever (1995)
James and the Giant Peach (1996)
Corpse Bride (2005)
9 (2008)
Ripley’s Believe It or Not! (2009)