Kanye West gururla takdim eder: Cruel Summer

Kanye West‘in yayınlanacağını 2010 yılında açıkladığı, sahibi olduğu G.O.O.D Music (Getting Out Our Dreams) adlı albüm şirketindeki sanatçıları bir araya getiren toplama albüm Cruel Summer geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Kanye West ve Jay-Z başta olmak üzere  John Legend, Common, Big Sean, 2 Chainz, Kid Cudi, Jadakiss, D’Banj, Teyana Taylor, Pusha T, Q Tip, Mr Hudson, R. Kelly, Ghostface Killah, Mase, The-Dream, Cyhi The Prince, Raekwon gibi sanatçıları bir araya getiren bu “dream team” tadındaki albüm 2012’nin en çok beklenen ve ses getiren işlerinden birisi oldu tabii ki.

 

Kanye West feat. DJ Khaled – Cold

YouTube Preview Image

 

Albüm çıkmadan piyasaya sürülen 4 single:  Önce ‘Theraflu’ olarak yayınlanan sonra ilaç firmasıyla davalık olma boyutuna gelince ismi değiştirilen, DJ Khaled’in insanı yerinden zıplatan beat’leri ve Kanye’nin didaktik verse’leriyle dolu ‘Cold’, slow-mo mood’uyla ve triptik havasıyla dillere pelesenk olan ‘Mercy‘, Big Sean’nın vokal performansıyla önce çıkan ‘Don’t Like’ ve albüm yayınlanmadan bir hafta önce piyasaya sürülen benim de favori şarkım Jay-Z ve Pusha T’li ‘Clique’, Cruel Summer’la ilgili beklentileri iyice yükseltmişti.

Yayınlandığı hafta Amerika Billboard listelerinde 1 numaraya oturan albüm bu 4 single dışında, yeni hitlere de gebe; Teyana Taylor, Travi$ Scott, Cyhi The Prince, Malik Yusef’li John Legend şarkısı Sin City bunlardan bir tanesi. Müzikal düzenleme anlamında tamamen Kanye kokan bu parça, West’in 2010 tarihli rönesans kusursuzluğuna sahip ‘My Beautiful Dark Twisted Fantasy‘nin b-side’ı gibi tınlıyor. Önümüzdeki ay yeni albümü yayınlanacak olan Kid Cudi’nin uzun süredir yaptığı en sıkı şarkı olduğunu düşündüğüm, Hudson Mohawke prodüktörlüğündeki Creepers da, Cruel Summer’da öne çıkan diğer bir şarkı. Dediğim gibi albüm gerçekten şu an hip-hop camiasındaki en büyük isimleri bünyesinde barındırıyor ve kesinlikle ilgiyi hakediyor.

Bu ufak tanıtım yazısına, hardcore bir Kanye West fan’ı olarak, albüme R&B  ya da hip-hop sevseniz de sevmeseniz de kayıtsız kalmamanızı önererek, ‘Mercy‘nin Nabil yönetmenliğindeki minimalist videosu ile son veriyorum.

Bol Kanye’li günler.

 

Kanye West feat. Pusha T & 2 Chainz – Mercy

YouTube Preview Image